Mars’ta şimdiye kadar tespit edilen en büyük deprem: 6 saat sürdü

Mars etrafında dönen uyduların verilerine göre Mars’ta 6 saat süren 4.7 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti ve bu şimdiye kadar tespit edilmiş en büyük sismik olay.

mars

Mars etrafında dönen uyduların verilerini inceleyen bilim insanları, Kızıl Gezegen’de şimdiye kadar tespit edilmiş en büyük depremi kaydettiklerini açıkladı.

6 saat süren 4.7 büyüklüğündeki depreme tektonik hareketlerin neden olduğu belirtiliyor.


Başlangıçta bir meteor çarpması tarafından neden olduğu düşünülen büyük titreşimlerin, şimdi yüzeyin altındaki tektonik faaliyetler nedeniyle olduğu anlaşıldı.

NASA ve SpaceX gibi devlet ve özel uzay organizasyonları Mars’ı kolonileştirmek için insanları göndermeyi hedefliyor, ancak bunun mümkün olabilmesi için gezegenle ilgili anlamamız gereken hala çok şey var.

mars

Bunun önemli bir parçası da güvenli iniş ve yaşam bölgelerini belirlemek.

Projede çalışan bilim insanları, depreme ilişkin analizlerin insanların güvenli bir şekilde inip yaşayabilecekleri bölgeleri anlamalarına yardımcı olabileceğini ve hangi bölgelerden kaçınmaları gerektiğini göstereceğini düşünüyor.

Olayı aydınlatmak için uluslararası iş birliği
‘S1222a’ adı verilen depremin kaynağına yönelik arayış, 4 Mayıs 2022’de olayın NASA’nın InSight aracı tarafından kaydedilmesi ile başladı.

Kızıl Gezegen etrafında dönen tüm uyduların ilk kez tek bir projede işbirliği yaptığı araştırmada önce çarpma kraterinin doğrulanması için uğraşıldı.


Araştırmanın liderliğini üstlenen Oxford Üniversitesi ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA), Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı (UAESA) ve diğer katkıda bulunanlar dahil olmak üzere hiçbir ekip bir çarpma krateri veya meteor etkisi saptayamadı.

mars burç yorumları

Araştırma lideri Dr. Benjamin Fernando, “Hala Mars’ın günümüzde aktif bir levha tektoniğine sahip olmadığını düşünüyoruz, bu nedenle bu olayın muhtemelen Mars’ın kabuğunda biriken stresin serbest bırakılmasından kaynaklandığını düşünüyoruz.” dedi ve ekledi:

“Bu stresler, gezegenin farklı bölgelerinin farklı hızlarda soğuması ve küçülmesi de dahil olmak üzere milyarlarca yıl süren evrimin bir sonucu.”,

Sanılandan çok daha fazla sismik aktivite var
Araştırmacılar, neden bazı bölgelerin diğerlerinden daha fazla strese sahip olduğunu henüz tam olarak anlamasalar da, topladıkları bilgilerin “Mars’ta insanların yaşamasının güvenli olacağı ve nereden kaçınılması gerektiği” konusunda insanlı görevlerde yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Mars’ın daha önce düşünüldüğünden çok daha fazla sismik aktiviteye sahip olduğu belirtiliyor.

Michigan Teknoloji Üniversitesi’ne göre, Dünya üzerinde 2.5 ila 5.4 büyüklüğündeki depremler yılda yaklaşık yarım milyon kez meydana geliyor ve genellikle insanlar tarafından hissediliyorlar ancak genelde küçük hasarlara neden oluyorlar.


Mars’ta bu büyüklükteki bir depremin insan yapısı oluşumlara nasıl bir zarar verebileceği hesaplanıyor.

Mars’ta 50 yıl önce yaşam bulup onu yanlışlıkla öldürmüş olabiliriz!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.