Yapay zeka, depremi 1 hafta önceden yüzde 70 doğrulukla tahmin ediyor

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir yapay zeka depremleri yüzde 70 oranla 1 hafta önce tahmin edebiliyor. Yapay zeka sayesinde depremlerde yaşanan can kayıplarının en aza indirilmesi planlanıyor.

Yapay zeka, depremi

Deprem tahmininde yüksek hassasiyet ve doğruluk sağlamak, bilim dünyası için uzun süredir devam eden bir zorluk olmuştur. Ancak yapay zeka (AI), bu alandaki yeteneklerimizi geliştirmek için önemli bir araştırma konusu haline geldi. Yapay zeka, büyük sismik veri kümelerini analiz edebilme yeteneği sayesinde insan analistlerinin gözden kaçırabileceği deprem belirtilerini tanımlama potansiyeline sahip. Makine öğrenimi algoritmaları, araştırmacılara deprem modellerini daha iyi anlama konusunda yardımcı olabilir.

Deprem önceden tahmin edilebilir mi?

Bugün bazı yapay zeka modelleri, jeolojik özellikleri ve önceki sismik verileri inceleyerek depremleri yüksek olasılıkla tahmin etmek için kullanılmaktadır. Bu modeller, belirli bölgelerde belirli bir zaman diliminde deprem olma olasılığını hesaplar. Ancak bu tahminler genellikle çok genel olup kesin tahminleri içermez.


Depremler, yerkabuğunun derinliklerindeki tektonik plakaların karmaşık hareketlerinden kaynaklandığı için tahmin etmek oldukça zor. Bu süreç birçok değişkeni ve belirsizliği içeriyor. Yapay zeka, deprem verilerini analiz ederek ve erken uyarı sistemlerini geliştirerek faydalı olabilir. Ancak depremin kesin zamanlamasını, konumunu ve büyüklüğünü doğru bir şekilde tahmin etmek hala büyük bir zorluk.

Yapay zeka depremi yüzde 70 doğruluk ile tahmin ediyor

Teksas Üniversitesi (UT Austin) araştırmacıları, yüzde 70 doğrulukla depremleri tahmin eden bir yapay zeka algoritmasını test ettiler. Denemeler Çin’de gerçekleştirildi ve bu sonuçlar, depremleri tahmin etmek için güvenilir bir yapay zeka sisteminin yakın gelecekte mümkün olabileceğine işaret ediyor.

yz depremler

Sistem, 14 depremin yerini neredeyse tam olarak ve doğru bir şekilde tahmin etti. Yalnızca sekiz yanlış uyarı verdi ve bir depremi kaçırdı. Bu, depremlere karşı daha iyi hazırlık yapılmasına yardımcı olabilir ve ekonomik ve insani kayıpları en aza indirebilir.


Araştırmacılar, bu yapay zeka modelini dünya genelinde sismik faaliyetin yoğun olduğu bölgelerde test etmeyi planlıyor. Bu, modelin daha fazla veri üzerinde eğitim alarak tahmin doğruluğunu artırmasına ve depremlerin konum tahminlerini iyileştirmesine yardımcı olacak. Bir sonraki adım olarak, yapay zeka Teksas’ta test edilecek ve Teksas Sismolojik Ağ Programı’nın (TexNet) verilerini kullanarak deprem tahmini yetenekleri daha da geliştirecek.

Türkiye’de depremlerin yıkıcı etkisi azaltılabilir mi?

Yer bilimciler tarafından Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu sık sık dile getirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan büyük depremlerde resmi rakamlara göre 109 bin 67 insan hayatını kaybetmiştir. Yeni yapay zeka sistemi sayesinde Türkiye’de deprem felaketinin önüne geçilerek can kaybı önlenebilir.


Kaynak:


Omar M. Saad, Yunfeng Chen, Alexandros Savvaidis, Sergey Fomel, Xiuxuan Jiang, Dino Huang, Yapo Abolé Serge Innocent Oboué, Shanshan Yong, Xin’an Wang, Xing Zhang, Yangkang Chen; Earthquake Forecasting Using Big Data and Artificial Intelligence: A 30‐Week Real‐Time Case Study in China. Bulletin of the Seismological Society of America 2023; doi: https://doi.org/10.1785/0120230031

Mars’ta şimdiye kadar tespit edilen en büyük deprem: 6 saat sürdü


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.