Kripto para piyasası değer kazanıyor: Bitcoin ve Ethereum yükselişte!

Kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, profesyonel yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin artmasıyla yüzde 4’ten fazla değer kazanarak son 18 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu artışa, iki haftalık kazancı %25 ve bir aylık kazancı %16 olan Ethereum öncülük etti. 

kripto para

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saat içinde yaklaşık yüzde 3,20 artarak 1 trilyon 380 milyar doları aştı. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, son 24 saatte finans sektörünün önemli oyuncularının kripto para birimleri alanına katılımlarını artırmak istediklerine dair tekrarlanan spekülasyonların etkisiyle yüzde 4’ün üzerinde yükseliş kaydetti. Böylece 37 bin dolara yaklaşan Bitcoin, Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin TSİ 13.30 itibarıyla 36 bin 843 dolardan işlem görüyor.

Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68 bin 990 dolarda bulunan Bitcoin, söz konusu tarihten bu yana yaklaşık yüzde 47 değer kaybetti. Analistler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin spot ETF’sini (borsa yatırım fonu) onaylayacağına ilişkin spekülasyonların profesyonel yatırımcıların kripto sektörüne yönelik talebi artırdığını belirtti.


Analistler, Bitcoin’de spot ETF’nin kullanıma sunulmasını, dijital para biriminin daha fazla dağıtımına ve kabulüne yönelik önemli bir adım olarak görüyor.

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi Blackrock ile VanEck, WisdomTree (WT.N), Fidelity, Bitwise ve Invesco, SEC’e Bitcoin spot ETF’si için başvurmuştu.

Analistler ayıca, son jeopolitik gerilimlerin, hem fiziksel altın hem de birçok yatırımcının dijital altın olarak gördüğü bitcoin dahil olmak üzere kıt varlıklara olan talebi artırdığını da belirtti. Öte yandan, piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 1,59’dan fazla değer kazanarak 1913 dolar seviyesine çıktı.


Kripto para piyasası değer kazanıyor

Küresel kripto para piyasası iki günlük bir yükseliş yaşadı ve toplam piyasa değeri Pazartesi günü itibariyle %0,47 artarak 1,32 trilyon dolara ulaştı. Bu artışa, iki haftalık kazancı %25 ve bir aylık kazancı %16 olan Ethereum öncülük etti. Ethereum’un fiyatı token başına 1.888,56 dolara yükselerek piyasa değerini 227 milyar dolara çıkardı.

Bitcoin de Pazartesi günü token başına 34.928,96 $’dan daha düşük işlem görmesine rağmen ralliye katkıda bulundu. Düşen fiyat, SEC tarafından ABD merkezli bir Bitcoin ETF’sinin potansiyel onayına ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırmama kararına olan yatırımcı güvenine bağlanıyor.

Altcoinler ne duruda?

Toplam kripto piyasası hacmi 24 saat içinde %35,37 artışla 38,73 milyar $’a yükselirken, DeFi ve stablecoin’ler sırasıyla 4,36 milyar $ ve 33,18 milyar $ katkı sağladı. Dogecoin ve Shiba Inu gibi meme para birimleri, 10,17 milyar $ ve 4,8 milyar $’lık piyasa değerleriyle sırasıyla 0,07179 $ ve 0,000008144 $’dan işlem gördü.

Ripple’ın XRP’si, Cardano, Solana ve Polkadot gibi diğer altcoinler de sırasıyla 0,6825$, 0,3457$, 41,19$ ve 4,79$’dan işlem görerek artış kaydetti.


Bu ralli, çoğu varlığın önemli değer artışları kaydettiği ve Pazar günü toplam piyasa kapitalizasyonunun 1,3 trilyon doları aştığı kripto piyasası için Kasım ayına güçlü bir başlangıcın ardından geldi.

EkonomiKripto Para Haberleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.