Türkiye’nin 4 sakin şehri İngiltere basınının gündeminde!

sakin şehirler

İngiltere’nin Telegraph gazetesi, Türkiye’deki popüler turistik bölgelerin ‘çılgın kalabalığından uzak’ dört sakin bölgeyi okurlarına tanıttı.

Türkiye’deki dört ilçe ve bölge, ülkenin popüler turistik bölgelerine alternatif olabilecek ‘sakin şehirler’ (Cittaslow) olarak İngiltere basınında gündem oldu.

1- Akyaka

Telegraph gazetesi, ilk olarak Muğla’daki Akyaka’ya işaret ederek, Marmaris gibi bölgelerin aksine burada ‘daha sakin bir hayat akışının keyfinin çıkarılabileceğini’ yazdı.


akyaka
Akyaka

Annabelle Thorpe imzalı haberde, “Akyaka’da pazar sabahları nazik ve yavaştır. Azmak Nehri’nin kıyılarında çiftler kamp sandalyelerine oturup kahvelerini yudumlar, çocuklar ayaklarını serin sulara sokarken anne-babalar bu esnada ocaklarını ve piknik battaniyelerini çıkarır. Buna ördek ve kazların sesleri eşlik eder” gözlemi paylaşıldı.

akyaka sakin şehri
Akyaka, Muğla

Akyaka Ormanı içindeki yollara ve büyük, yeşil ormana da işaret edilen haberde, yolları takip ederek salaş bir kahvaltı için kıyıdaki kafelere gidebilmenin mümkün olduğu ifade edildi. “Bu bir pazar sabahı olabilir ya da haftanın başka bir günü…

Akyaka acele eden bir yer değil” denilen haberde, Akyaka’nın kasıtlı bir şekilde toplu turizm modelinden çekildiği belirtildi. Telegraph, bir yerin ‘sakin şehir’ olabilmesi için sürdürülebilirliğe olan vurgudan hayat kalitesine kadar 50’den fazla kriterin karşılanması gerektiğini de hatırlattı.

2- Foça

foça sakin şehri Telegraph’ın haberinde dikkat çekilen ikinci ‘sakin şehir’ ise Foça oldu.

foça sakin şehri

İki körfez arasında uzanan İzmir’in Foça ilçesinin iki yarıdan oluştuğu ifade edilen haberde, çoğu turistin Eski Foça’ya gittiği, buradaki limanın balıkçı tekneleriyle dolu olduğu, sokakların ise Osmanlı döneminden kalma binalara ve küçük dükkanlara ev sahipliği yaptığı bilgisi paylaşıldı.


3- Seferihisar

seferihisar sakin şehir Üçüncü ‘sakin şehir’ Seferihisar hakkında verilen bilgiler arasında ise sokaklardaki lambaların güneş enerjisiyle çalıştığı, Ekoloji Marketi’nin haftanın altı günü açık olduğu ve bölgenin kendi Misafir Yazar programı olduğu yer aldı.

seferihisar sığacık

Seferihisar ilçesi genelinde ekonomik faaliyetlerin temelini tarım ve onun içerisinde de zeytincilik oluşturmakta iken, narenciye ve enginar yetiştiriciliği ile süs bitkileri ağırlıklı seracılık, hayvancılık son yıllarda önemli gelir kaynağı olmaya başlamıştır.

seferihisar izmir

Öte yandan balıkçılık devam ederken, turizm; günümüzde ilçe ekonomisine katkı veren en önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Nüfusun %80’i tarımla uğraşmaktadır.

4- Köyceğiz

dalyan Son olarak, Dalyan ve Göcek arasında yer alan Köyceğiz’e işaret edilen haberde buranın neredeyse tamamen turistlere uzaktan bakılan sakin bir göl kasabası olduğuna dikkat çekildi. Telegraph, burada su kenarında yemek yenebileceğini, tekne gezisine çıkılabileceğini ve ormanda sakin bir yürüyüş yapılabileceğini anlattı.

Eşi benzeri olmayan Dalyan Lagün Sistemi

dalyan lagünü

Dalyan’nın bütün cazibesi bu lagün sistemi olduğu için önce kendisini takdim ederek başlayalım dedik. Yiyeceğiniz mavi yengeci de, izleyeceğiniz nefes kesici manzarayı da bu lagüne borçlusunuz.

köyceğiz

Bir zamanlar Köyceğiz Gölü Akdeniz’de bir koymuş. Hikayenin devamını coğrafya derslerinden zaten biliyorsunuz: Gel zaman, git zaman antik dönemde Calbys adı ile bilinen nehrin taşıdığı alüvyonları dalgalar koyun ağzına doldurur ve Dalyan Koyu denizden kopar.

dalyan sakin şehri


Böylece dünyanın en karışık lagün sistemlerinden biri oluşur. Düşünsenize gezegenimizde toplamda sadece 7 böyle yer varmış.

Türkiye’de 8 ilçe ‘cittaslow’ (sakin şehir) adayı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.