Kış aylarında enerji tasarrufu sağlamak için neler yapabilirsiniz?

enerji tasarrufu

Kış aylarında ısınma ihtiyacının artmasıyla birlikte enerji faturaları da yükseliyor ve çevresel etki artıyor. Peki en etkin şekilde nasıl enerji tasarrufu yapabilirsiniz?  

Çeşitli basit önlemler alarak, sadece cebimizi değil, aynı zamanda çevremizi de koruyabiliriz.

İyi yalıtım

İyi bir yalıtım, kışın soğuktan ve sıcaklığın içeri sızmasından korunmak için temel bir adımdır. Pencerelerdeki çatlakları kapatmak, kapı altlarına contalar eklemek ve duvarları izole etmek, evimizi enerji kayıplarından korumanın ilk adımlarıdır. Pencereler ve kapılar üzerinde hava sızıntılarını kontrol edebilirsiniz. Conta veya bant kullanarak bu sızıntıları önleyebilirsiniz. Tavan, duvarlar ve zemin gibi ana yapı elemanlarını kontrol ederek ihtiyaç varsa ek yalıtım malzemeleri ekleyebilirsiniz. Evin dış cephesinde yalıtım panelleri veya kaplamalar kullanarak ısı kaybını da azaltabilirsiniz.


Programlanabilir termostat kullanımı

Evinizi sürekli aynı sıcaklıkta tutmak yerine, programlanabilir termostatlar kullanarak belirli saatlere göre sıcaklık ayarı yapabilirsiniz. Örneğin, evde kimse yokken veya herkes uyurken termostatı otomatik olarak düşürmek, enerji tasarrufu sağlar. Programlanabilir termostatlar, gün içindeki farklı saatlere göre ısıtma sistemini otomatik olarak ayarlar. Örneğin, evde kimse yokken veya herkes uyurken sıcaklığı otomatik olarak düşürebilir ve bu da enerji tasarrufu sağlar.

Enerji verimli aydınlatma

Geleneksel ampulleri enerji verimli LED veya CFL (kompakt florasan lamba) ampullerle değiştirin. Bu ampuller daha az enerji tüketir ve daha uzun ömürlüdür. Bu enerji tasarruflu LED veya CFL ampulleri tercih ederek aydınlatma maliyetlerimizi düşürebilirsiniz. Aynı zamanda, bu ampuller daha uzun ömürlü olduğu için sık sık ampul değiştirmek zorunda da kalmazsınız.


Pencereler ve perdeler

Evinizin konumuna bağlı olarak, gün ışığından maksimum fayda sağlamak için perdeleri gündüzleri açabilirsiniz. Geceleyin perdeleri sıkıca kapatın, böylece içerideki ısı kaybını minimumda tutabilirsiniz.

Su ısıtıcısı kontrolü

Su ısıtıcısının sıcaklığını 49-60°C arasında tutmak, sıcak su tüketimimizi kontrol altında tutar ve enerji tasarrufu sağlar. Bu sıcaklık aralığı hem enerji tasarrufu hem de sıcak su kullanımınızın güvenli olmasına yardımcı olabilir.

Enerji denetimi ve güneş enerjisi

Evinizde bir enerji denetimi yaptırarak, enerji kayıplarını belirleyebilir ve bu konuda iyileştirmeler yapabilirsiniz. Güneş enerjisi panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak, enerji maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Evinizde günlük olarak kullandığınız enerjinin bir bölümünü güneş ışığından faydalanarak sağlayabilir, bu enerjiyi depolayarak sonrasında kullanabilir ve enerji için ayırdığınız bütçeyi de bu yolla kısabilirsiniz.

Isıtma sistemini akıllıca kullanma


Isınan tek bir odada zaman geçiriyorsanız, diğer odalardaki ısıtma sistemlerini düşük sıcaklıkta tutabilirsiniz. Odalarda termometre kullanarak, sıcaklık ayarlarını daha hassas bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak Isıtma sistemlerinin düzenli bakımını da yaptırmalısınız. Filtreleri düzenli olarak temizlemeli veya değiştirmelisiniz.

Enerji tasarrufu için mutlaka yapılması gerekenler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.