Instagram Friend Map: Arkadaşları harita konumundan takip etmenizi sağlayacak özellik

Instagram Friend Map

Instagram, arkadaşlarınızın konumlarını takip etmenizi sağlayacak bir ‘Arkadaş Haritası’ (Friend Map) özelliği üzerinde çalışıyor.

​Friend Map özelliği tüm gönderiler ve hikayeler ile arkadaşlarınızın nerede olduğunuzu ve nerede bulunduğunuzu görmelerini sağlıyor.

Snapchat’in Snap Map’ine çok benzeyen bu özellik, kullanıcıların arkadaşlarının konumlarını gerçek zamanlı olarak görmelerine olanak tanıyacak. Şirket, özelliğin dahili bir prototip olduğunu ve harici olarak test edilmediğini söylüyor.


İsteğe bağlı işlevsellik, ayarlarınıza bağlı olarak hem canlı konumu hem de geçmiş ziyaretleri gösterebiliyor. Kullanıcılar haritalarını hangi arkadaşlarının görebileceğini seçebiliyor.

Friend Map, kullanıcıların başkalarının görmesi için harita üzerinde kısa mesajlar veya “Notlar” bırakmasına olanak tanıyacak.

Meta sözcüsü Pazartesi günü TechCrunch’a yaptığı açıklamada Instagram’ın bir “Arkadaş Haritası” özelliği geliştirdiğini doğruladı. Snapchat’in Snap Haritasına benzeyen katılım özelliği, kullanıcıların arkadaşlarının konumlarını gerçek zamanlı olarak görmelerine olanak tanıyacak. Şirket, özelliğin dahili bir prototip olduğunu ve harici olarak test edilmediğini söylüyor. Bu özellik ilk kez tersine mühendislik tarafından fark edilmiş.

Instagram ayrıca Apple ve kullanıcıların arkadaşlarının ve ailelerinin şu anda nerede bulunduğunu görmelerine olanak tanıyan “Bul” harita özelliği için de gelecek. Bu yeni özellik ile Instagram, kullanıcılarına kendi uygulamasında daha fazla, diğer şirketlerin hizmetlerine daha az zaman harcamaları için başka bir neden vermiş olacak.


Instagram ayrıca hayran olan kişilere de hitap etme fırsatına sahip Zenly Snap’in satın aldığı ve geçen yıl kapattığı bir sosyal harita uygulaması.

Buna göre Ekran görüntüleri Paluzzi tarafından Threads’de yayınlanan Instagram’ın Arkadaş Haritası, kullanıcıların konumlarını kimlerin görebileceğini seçmesine olanak tanıyacak.

 

Post by @alex193a
View on Threads

 

Ekran görüntüleri ayrıca konum verilerinin uçtan uca şifreleneceğini de gösteriyor. Konumunuzu sizi takip eden takipçilerle, “Yakın Arkadaşlar” listenizle paylaşmayı veya hiç kimseyle paylaşmamayı seçebilirsiniz. Harita aynı zamanda son aktif konumunuzu gizleyecek bir “Hayalet Modu” ayarına da sahip olacak.

Arkadaş Haritası, kullanıcıların başkalarının görmesi için haritaya kısa mesajlar veya “Notlar” bırakmasına olanak tanıyacak. Instagram Notları şu anda doğrudan mesajlaşma akışınızın en üstünde görünen kısa mesajlardır, ancak Arkadaş Haritası kullanıma sunulursa kullanıcılar bu kısa güncellemeleri haritada yayınlama seçeneğine sahip olacaktır. Haritadaki Notlar işlevi, karşılaştığınız eğlenceli bir pop-up mağaza veya şu anda yemek yediğiniz yeni bir restoran hakkında arkadaşlarınızı bilgilendirmek gibi şeyler yapmak için kullanılabilir.


Haber, Instagram’ın uygulama içi harita teklifini geliştirmeye çalıştığı bir dönemde geldi. Şirket, 2022 yılının sonlarında aranabilir bir harita tanıttı Kullanıcıların çevrelerindeki popüler etiketli yerleri keşfetmesine ve konum sonuçlarını restoranlar, kafeler ve güzellik salonları gibi belirli kategorilere göre filtrelemesine olanak tanıyan bir deneyim sunacak.

iOS 18 güncellemesi alacak iPhone modelleri belli oldu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.