Toksik patronla başa çıkmanın yolları: İstifa etmeden önce bunları uygulayın!

Toksik patronla

Toksik patronla çalışmak çoğu kişinin deneyimlediği bir durum. Ancak bu deneyimin sonu bazen istifayla bitebiliyor. Forbes, istifaya gerek kalmadan toksik patronlarla başa çıkmanın 5 yolunu açıkladı.

Yayınlanan raporlara göre ABD’li çalışanların yüzde 71’i toksik yöneticiyle çalıştı, yüzde 31’i ise şu an çalışmaya devam ediyor. 1233 ABD’li çalışan üzerinde araştırma yapan Harris’in bulguları bu şekilde. Raporda toksik bir patrondan, profesyonel olmayan davranış veya mikro yönetim gibi faktörleri sergileyen yönetici olarak bahsediliyor. Yine bu çalışanların yüzde 53’ü toksik patronları yüzünden tatillerde çalışmak zorunda kaldıklarını itiraf ediyor.

Toksik yöneticinin işaretleri arasında mantıksız taleplerde bulunmak, başkalarının fikirlerine itibar etmek, bağırmak veya uygunsuz dil kullanmak gibi davranışlar yer alıyor. Pek çok kişi maaş ve sosyal yardımlara ihtiyaç duyduğu için bu tarz yöneticilere sabretmek zorunda kalıyor. Toksik bir patronla çalışmak kariyerinize zarar verebilir. Sessizce acı çekmek yerine, istifa etmeden bu durumla başa çıkmanın beş yolu var.


Bir adım geri atın

Bu süreçteki ilk adım sağlıksız davranışın farkına varmak. Ardından, sizin mi dışlandığınızı yoksa meslektaşlarınızın da benzer şekilde mi muamele gördüğünü belirlemeye çalışın. Yöneticinizin tarzının tüm ekipte tutarlı olduğunu düşünüyorsanız, sorun açıkça ondadır, sizde değil. Yöneticinizin neden bu şekilde davrandığını anlamaya çalışın. Eğer mikro yönetim yapıyorlarsa, bunun nedeni stratejik düşünmeye alışkın olmayan, ilk kez yöneticilik pozisyonunda yer alması olabilir. Eğer sözleriyle çizgiyi aşarda bu durum altta yatan daha ciddi sorunları işaret edebilir.

Doğrudan geri bildirim sağlayın

Birçok yönetici kendinin farkında olsa da çoğu değildir. Bu nedenle, zehirli bir patronla baş etmenin en basit yolu samimi bir görüşme yapmaktır. Bu yaklaşım aynı zamanda onların gerçekten zehirli mi yoksa sadece güvensiz mi olduklarının belirlenmesine de yardımcı olur. Yöneticiniz önerilere açıksa ve daha destekleyici olmaya çalışıyorsa bu iyiye işaret. Ancak geri bildiriminizi alıp görmezden gelirlerse, sınırlarınızı belirlemeye ve destek aramaya başlamalısınız.


Toksik patron

Destekçi bulun

Toksik bir patronla karşı karşıya kaldığınızda yapabileceğiniz en kötü şey kendinizi izole etmektir. Bunun yerine kuruluş içindeki görünürlüğünüzü artırmaya çalışın. Performansınızı ne kadar çok kişi bilirse, daha yüksek seviyelerde destekçi bulma olasılığınız da o kadar artar. Hatta güvenilir arkadaşlar ve akıl hocaları olabilecek meslektaşlarınızla ittifaklar bile geliştirebilirsiniz.

Sınırları belirleyin ve uygulayın

Başkalarının ne yaptığını kontrol edemeseniz de, nasıl tepki vereceğinizi kontrol edebilirsiniz. Duruma teslim olmayın. Bunun yerine sorumluluklarınıza odaklanın ve sağlıklı sınırlar belirleyin. Örneğin akşamları e-postanızı kontrol etmemek buna bir örnek. Sınırlarınız belirlendikten sonra bunları açıkça ve sık sık iletin. Zamanla kötü geri dönüş alabilirsiniz ancak böyle bir durumda sakin bir şekilde sınırlarınızı korumaya devam edin ve geri adım atmayın.

Sağlığınıza özen gösterin

FlexJobs’un İşyerinde Toksisite Anketi’ne göre toksik patronla çalışanlar kaygı sorunları yaşıyor. Stres seviyeleri arttıkça sağlığınıza ve kişisel bakımınıza önem vermeniz gerekir. Gün içinde düzenli mola vermeye dikkat edin. Ayrıca ruh sağlığınız için gereken zamanı ayırın. En önemlisi, olumlu bir zihinsel tutum geliştirmek için çaba gösterin. Gerekirse bir terapistten yardım isteyin.


Sağlıklı bir çalışma ortamının geliştirilmesi ve korunması işverenlerin temel sorumluluklarından biri. Toksik yöneticilerin yaygın olduğunu unutmayın ve hayatınızı mahvetmek yerine kontrol edebildiğiniz şeylere odaklanın. Eğer uyguladığınız stratejilere rağmen hâlâ mutsuzsanız, kariyerinize yeni bir şirkette devam etmeyi düşünmekten çekinmeyin.

Neden İngilizce öğrenemiyoruz? Nerede hata yapıyoruz?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.