2024 Araba Oscarları: Yılın otomobili ödülleri sahiplerini buldu

Yılın otomobili ödülleri

2024 Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri, New York Otomobil Fuarı’nda sahiplerini buldu. 5 dalda verilen ödüllere elektrikli arabalar damgasını vurdu. İşte kazanan otomobiller…

Dünyada Yılın Otomobil Ödülleri 2024, New York Otomobil Fuarı’nda sahiplerini buldu. 5 dalda verilen ödüllere elektrikli otomobiller damgasını vurdu.

Yılın Otomobili ödülü kazananı: Kia EV9

Dünyada Yılın Otomobili ödülünün sahibi elektrikli Kia EV9 oldu.


yılın otomobili

Aynı zamanda Yılın Elektrikli Otomobili ödülünü de kazandı. EV9, BYD Seal/Atto 4 ve Volvo EX30’u geçerek bu başarıya ulaşatı. EV9, büyük boyutları ve üç sıra koltuğu ile Kia’nın başarılı modelleri arasında yer alıyor.

Kia CEO’su CEO Ho Sung Song ödül töreninde yaptığı konuşmada, “2024 EV9’un Dünyada Yılın Otomobili seçilmesinden büyük onur duyuyoruz. Bu zafer bir teknoloji ve tasarımın sınırlarını zorlama konusundaki sarsılmaz kararlılığımızın kanıtı. Kia EV9’un devam eden başarısı bizi olağanüstü araçlar sunmaya devam etmeye teşvik edecek. Dünyanın her yerindeki müşteriler için sürüş deneyimini yeniden tanımlıyoruz” ifadelerini kullandı.

En İyi Performans ödülü: Hyundai Ioniq 5 N

Hyundai Ioniq 5 N

Hyundai Grubunun bir değer otomobili Hyundai Ioniq 5 N, Dünyada Yılın Performans Otomobili seçildi. Ioniq 5 N bu ödülü kazanırken BMW M2 ve XM’i geride bırakmayı başardı. Çift motor ile 641 beygir güç üretebilen Ioniq 5 N, 0’dan 100 km/h hıza 3.25 saniyede ulaşabiliyor.


Yılın En İyi Şehir Otomobili: Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo EX30 ise BYD Dolphin ve Lexus LBX’in geçerek Dünyada Yılın Şehir Otomobili seçildi.

En Lüks Otomobil ödülü kazananı: BMW i5/5-Serisi

yılın lüks otomobili

Dünyada Yılın Lüks Araba ödülünü ise Mercedes E-Serisi ve EQE SUV’u geride bırakarak BMW i5/5-Serisi elde etti. Yeniden tasarlanan sedan, 255 beygir güç üreten turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli bir motora sahip. Öte yandan tamamen elektrikli i5’in giriş seviyesi modeli i5 eDrive40, 335 beygir güç ve 475 km menzil sunuyor.

En İyi Otomobil Tasarımı: Toyota Prius

Toyota Prius

Son olarak Toyota Prius, Ford Bronco ve Ferrari Purosangue’u geçerek Dünyada Yılın Araba Tasarımı ödülünü kazandı.

Person of the Year: Adrian Newey

adrian newey

29 ülkeden 100’den fazla gazeteciyi temsil eden Dünya Araba Ödülleri (World Car Awards) jüri üyeleri, 2024 Yılının Otomobil İnsanı olarak Adrian Newey‘i seçti.


Adrian Newey, Britanya İmparatorluk Nişanı sahibi, Red Bull Racing Formula Bir Takımı’nın Başmühendisi. Hem Formula 1, hem de Indycar yarışlarına, yarış mühendisi, aerodinamist, tasarımcı ve teknik yönetici olarak katılmış ve ciddi başarılar sağlamıştır.

En çevreci arabalar: Yakıt maliyeti en düşük ve en yüksek araba modelleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.