Yeni araştırma: Diyet içecekler daha zararlı!

Diyet içecekler

Yeni araştırmaya göre diyet ürünlerde kullanılan yapay tatlandırıcılar çok daha zararlı.

Çinli araştırmacılarca yapılan ve Circulation: Aritmi ve Elektrofizyoloji dergisinde yayınlanan bir çalışma haftada 2 litre veya daha fazla tatlandırıcılı içecek içmenin atriyal fibrilasyon riskini tüketmeyenlere kıyasla yüzde 20 artırdığını ortaya koydu.

Atriyal fibrilasyon, inmenin en önemli nedenlerinden biri ve A-fibrilasyona bağlı felçler diğer nedenlere göre daha tehlikeli. Semptomları arasında nefes darlığı, yorgunluk, egzersiz yapamama ve çarpıntı yer alıyor.


Aynı çalışmaya göre benzer miktarda şekerli içecek içmek söz konusu riski yüzde 10 artırırken, saf, şekersiz meyve suları yüzde 8 daha düşük riskle ilişkilendirildi.


Daha sağlıklı olacağı düşüncesiyle yapay tatlandırıcılara yönelmek yerine şekersiz ürünleri tercih etmek sağlığınız için her zaman en doğru seçim.

Aspartam nedir? Şekerden 200 kat daha tatlı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.