Analiz: Kabul edilebilir fiyat eşiği aşıldı!

fiyat eşiği

Blooberg HT yayınına katılan Simon-Kucher Yönetim Kurulu Üyesi Mert Terzioğlu, neyin doğru fiyat olduğunu anlamanın artık tüketici için büyük bir karmaşa haline geldiğini belirterek, “Hemen hemen her üründe talep edilebilir fiyat eşiği aşıldı” diye konuştu.

Fahiş fiyat uygulamasına verilen cezaların 10 kat artmasına olanak tanıyan yasa teklifinin TBMM’de kabul edilmesinin ardından Simon-Kucher Yönetim Kurulu Üyesi Mert Terzioğlu, konuya ilişkin Bloomberg HT yayınına katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Ürünün şimdiki fiyatı ile iki ay sonraki fiyatının aynı olmadığını dile getiren Terzioğlu, hızlı enflasyon ve maliyet artışları ile gelen fiyat değişkenliğinin tüketicide ‘bu doğru fiyat mı karmaşası’ yarattığını dile getirdi.


“Fiyatlandırma artık cerrahi bir operasyona dönüştü” diyen Terzioğlu, tüketicinin artık doğru fiyattan çok uygun fiyat, hatta bütçesinin kaldırabileceği fiyata yöneldiğini, bütçe eşiklerine göre hareket ettiğini aktardı. Bu nedenle indirimli ürünler, market ürünleri ve promosyonlu ürünlere kayış görüldüğünü ifade eden Terzioğlu şöyle konuştu:

“Pek çok alanda o kadar yüksek fiyatlar oluştu ki gelir seviyesi aynı hızlı artmadığı sürece tüketici bazı şeylerden feragat etmeye başladı. Tüketici ilk olarak bir kenara koymakta vazgeçiyor, temel harcama kategorisinde görmediği zevk için yaptığı harcamalardan vaz geçiyor.”

Tüketicide fiyat hassasiyetinin çok arttığını dile getiren Terzioğlu, bir ürüne fiyat oluşturmak değil, bir fiyata göre ürün ya da hizmet üretilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Kaynak: BloombergHT

Ekonomi haberleri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.