İnsansı robot “XBot-L” Çin Seddi’ne tırmandı

XBot-L çin

Çin merkezli insansı robot firması Robot Era’nın “XBot-L” isimli modeli, Çin Seddi’ne tırmandı. Patikanın zemini oldukça engebeli, basamaklar küçük ve oldukça dik.

Çinli insansı robot üretim firması Robot Era, daha önce eşine rastlamadığımız bir işe imza attı. Şirket, bir süredir üzerinde çalıştığı insansı robotu “XBot-L“yi Çin Seddi’ne tırmandırdı. Böylelikle tarihte ilk kez bir insansı robot, Çin Seddi’ne tırmanmış oldu.

Bugün yapay zekâ desteği ile geliştirilmiş robotların önemli işler yaptığını zaten biliyoruz. Ancak bir insansı robotun Çin Seddi üzerinde yürümüş olması, en az diğerleri kadar önemli bir gelişme. Çünkü Çin Seddi’nin zemini, patikadan hâllice bir yapıya sahip. Ayrıca oldukça engebeli. İşte XBot-L, bu kötü yolu özel takviyeli öğrenme teknolojisi sayesinde aşabildi.


İnsansı robot, yürüyüş sırasında kendi kararlarını verdi


XBot-L’nin özel takviyeli öğrenme teknolojisi, bu robotun yürüdüğü yolu anlık olarak tanımlamasını ve buna göre kendi kararlarını vermesini sağladı. Yani XBot-L, Çin Seddi’nin bozuk yollarında tamamen kendi kararları ile ayakta kaldı.

İnternet ile tanışan Amazon kabilesinde yaşanan büyük değişim


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.