Facebook'ta İndigo Dergisi  Twitter'da İndigo Dergisi  İndigo Dergisi Arama Motoru

 
 

 

Kenevir Beraat Etmeli mi?

Tarih: 12 Temmuz 2013 | Yazar: Nesrin Dabağlar | Kategori: AraştırmaSayı: 94

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar.  Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevir dört ayda… Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere… Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Tüm petrokimya ürünleri yenilenebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

kenevir

Dünyanın bizi üzerinden silkelemesine çok az kaldı. Bu nüfus artışıyla, bu tavırda tüketmeye devam edersek tekmeyi yiyeceğiz. Ağaçları yok ettik, dereleri kuruttuk, atmosferi kirlettik, plastik çöplerimiz biz gitsek bile milyon yıl yok olmayacak. Tüm dünyayı beton ve çelik ile ördük. Şehirlerimize gökyüzünden baktığımızda, yaşadığımız beton içinde nasıl nefes alabildiğimize şaşırmamak mümkün değil. 1974 yılında Almanya’da bir yıl yaşamıştım. Bulunduğumuz kasabayı planlayanlar, etrafını çember gibi orman ile örmüşlerdi. Ormanı gördüğümdeki şaşkınlığımı hala unutamam. Bu orman insan eliyle oluşturulmuştu ve inanılmaz büyüktü. Leylak ağaçlarını saymaya kalkmıştım umutsuzca. Lakin sayılmayacak kadar uçsuz bucaksızdı orman. Almanlar bizim yıllardır yok ettiğimiz doğal ormanlarımıza özenip, yapay ormanlar oluşturmuşlardı. Ormanın içinde dağ çileği ve yabani mantar bile vardı. Aileler hafta içi çalışır, hafta sonu bu  ormanın içinde toprakla haşır neşir olur, halk havuzunda yüzer, alışverişini yapıp evine dönerdi. Ve inanılmaz bir şekilde arkalarında tek bir çöp bırakmazlardı. Hafta sonları çilek, mantar toplamanın keyfini hala unutamam ve hatırlarım.

Batı ülkeleri sanayileşmeye ve şehirleşmeye bizden önce başladı. Biz de onları takip edip şehirleştik. Ama onlar şehirlerini ormanla çevrelerken, biz doğamızı bitirdik, ormanımızı kestik, yaktık, tarlalarımızı söktük. Sıra şehir ve doğal parklarımıza, dağlarımıza geldi. Bu arada, dünyanın tahıl ambarı olan Anadolu’muza şimdilerde buğday bile ithal ediyor-muşuz. Ne mutlu bize…

kenevirŞimdi, bizim iki-üç kuşaktır uyuduğumuz bu uykudan uyanma saatindeyiz. Yıllardır katlettiğimiz doğa, bizden öcünü almadan bir şeyler yapmalıyız.  Doğa katliamını engellemeliyiz, ağaçları kurtarmalıyız, tekrar doğal besin ve doğal ilaç kullanımına geçmeliyiz. Bu niyetle neler yapabileceğimize göz atmaya çalışırken, bilmediğim bazı şeyler keşfettim. Ben şaşırdım, amacım biraz da sizi şaşırtmak…

Konuğumuz Kenevir… Hani ekimi yasak olup, özel izinle üretilen, uyuşturucu sınıfından sayılan bu bitki, meğer masummuş… Hak etmediği bir sicil ile fişlenmiş emperyalizm tarafından. Kenevir, insanlık tarihini en eski bitkilerinden. Kenevir, dişisi ve erkeği gözle ayırt edilebilen tek bitki.

Kenevirin kullanıldığı sektörleri sıralayalım:

İlaç yapımında,

Kâğıt yapımında,

Yakıt yapımında, (bio yakıt)

Kumaş yapımında,

Otomotiv sektöründe,

Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif,

Kozmetik ve sabun yapımında…

kenevirAİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma, glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılan kenevirin etken maddesi olan THC’nin sentetiği, gerçeğinin yarısı kadar iyileştirebiliyor. Bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin tek yöntem olduğunu söylüyor. Eski yıllarda, eski medeniyetlerde bu gerekçe ile yoğun olarak kullanılıyordu. Kenevir bataklık kurutmada çok etkilidir. Radyasyon temizleyicidir. Olağanüstü miktarda Oksijen üretir. Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.

Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar.  Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevir dört ayda… Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere… Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz!

Kanvas kelimesi kenevir ürünlerin adıdır, ilk kot pantolon kenevirden yapılmıştır. Sicim, ip, halat, çuval, çanta, halı, torba, döşeme, ayakkabı, şapka yapımında dayanıklı ve idealdir. Tohumunun besin değeri ideal, protein değeri çok yüksek, içindeki iki yağ asidi doğada başka hiç bir yerde yok ve kolesterol dostu. Omega 3-6-9 yağlarını taşıyor. Soyadan çok daha ucuza üretilebiliyor. Hayvan beslemekte ideal bir besin. Onunla beslenen hayvanlarda hormon takviyesine gerek yok. Şu anda hormonlarla ve kimyasallarla dolu fastfood reklamları serbest ama, kenevir kotunun reklamını yapmak yasak! Yani kimyasal olan yasal, doğal olan yasak… Yararlı olan hapiste, zararlı olan ise özgür ve serbest.

Plastikten elde edilen ürünlerin tümü daha sağlıkla ve kolaylıkla kenevirden üretilebiliyor. Kenevir plastiği çok kolayca doğaya dönüşebiliyor. Plastik ise doğada bir milyon yılda yok olmayacak kadar zararlı. Gövdesi kenevirden yapılan arabaların dayanıklılığı çelikten on kat fazladır. Kenevir bazlı asfaltlar asırlarca bozulmadan kalabiliyor. Binaların yalıtımında kullanıldığında son derece dayanıklı, ucuz, esnek ve zararsız. Boya ve vernik üretiminde olağanüstü ucuz ve verimli, dayanıklılık etkileri var. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetikler doğa dostu ve suları kirletmiyor. Bunları öğrendiğimde, sanayi ve ilaç sektörü, petrol ve suni kimyasallar ile kurulmasaydı dünya bugün hangi durumda olurdu diye hayal ettim ve gözyaşlarıma engel olamadım. Dünya anamız bizi affetsin…

Kenevir ve özellikleri bilinmiyor muydu da biz petrole ve kimyasala dayalı bir medeniyet kurduk?

Elbette biliniyordu ve tüm yan ürünleriyle kenevir, bir zamanlar dünyada önemli bir üretim bitkisiydi, kullanım alanı çok genişti. Ekolojik, çok faydalı ve kullanım alanı saymakla bitmeyen bu bitkiye ne oldu da bugün yasak? Bugün üretimi yasak olan kenevir,18. yüzyılda Amerika’da zorunlu olarak yetiştiriliyordu. Kenevir üretmeyen çiftçi hapse bile atılıyordu. Bugünse üreten hapse atılıyor… Nasıl bu hale geldi, merak ediyorsanız bir bakalım öyküsüne: Bu öyküde tanıdığımız  isimler var yine…

* Amerika’da 1900’lü yılların altın madeni sahibi, siyasetçi, yayıncı, film yapımcısı W. R. Hearst, ülke çapında gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi.  Kâğıt üreticiliği yapıyordu ve ormanları vardı. Kenevirden yapılan kâğıt yüzünden milyonlarca dolar kaybedecekti.

* Rockefeller dünyanın en zengin adamıydı ve petrol şirketi vardı, bio yakıt kenevir yağı onun en büyük rakibiydi. İlaç sektöründeki kenevir bazlı doğal ürünler de düşman edilmişti Rockefeller tarafından.

* Dupont şirketi ana hissedarı Mellon, petrol ürünlerinden plastik üretmek için patentler almıştı. Plastik, selofan, naylon, metanol, rayon, dakron artık petrolden üretilecekti. Ama kenevir endüstrisi Dupont’un pazar payına yüzde seksen engel oluyordu. Derken, birden Andrew Mellon, ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oluverdi. Yeğenini de Federal Narkotik Bürosunun başına atadı. Hearst, Dupont sahibi Mellon, Rockefeller ve ilaç firmaları, kendi aralarında yaptıkları toplantılarda, kenevirin milyonlarca dolarlık imparatorluklarını tehdit eden düşman olduğuna karar verdiler. Kenevir ortadan kalkmalıydı. Meksikalıların kullandığı argo bir kelime olan Marihuana sözcüğünü, Hearst’ün gazeteleri aracılığıyla en tehlikeli uyuşturucusu olarak beyinlere kazıdılar. Marihuana ismiyle kenevirin aynı şey olduğunu tüm insanlara unutturmak istiyorlardı ve başardılar. Marihuana’yı yasaklatmayı başardıklarında keneviri yasaklatmış oldular. Karar verildiğinde komitede olan doktor bile keneviri yasakladıklarını bilmiyordu.

kenevirKitaplar, dergiler, filmler ile sürdürülen kampanyada, marihuana hakkında sahte raporlar ve veriler kullanıldı. 1930’lu yıllardı ve halk eğitimsizdi, subliminal yöntemler konusunda cahildi. Irkçılık henüz bitmemişti ve bu kişiler aynı zamanda ırkçılık üzerinden de kampanya yapıyorlardı. Kenevir ilaçları yasaklandı, kenevir en tehlikeli uyuşturucu olarak haksız yere fişlendi. Tek bir marihuana sigarası satmak bile ömür boyu hapis demekti. Kenevir ilaçları tıp dünyasından çekilerek yerine bugünün öldürücü kimyasal ilaçları geldi. Kâğıt, ormandan üretilmeye başlandı ve tüm dünyada ormanlar katledildi. Petrol yakıtı, egzoz gazlarıyla atmosferi geri dönülemez şekilde tahrip etti, zehirledi. Doğal rezervlerimiz hızla tükendi, dünyanın dengesi bozuldu.

Plastik ve naylon ürünler dünyayı ve denizleri çöplüğe çevirdi. Kenevir yerine kullanılan pamuk nedeniyle kullanılan tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı. Bugün kenevir yasaklı olduğu için, yasadışı kenevir üretimi üzerinden kara para kazanan çok sayıda insan var. Bu paranın kullanıldığı yasadışı örgütler var. İnsanların bazen hayatlarına bile mal olan bu ticaret yüzünden kontrol edilemeyen çıkar ilişkileri ile uluslararası kaçakçılıklar var. Varlığının faydaları çok, yasaklanması nedeniyle ise ülke bazında ve global olarak inanılmaz derecede zarar var. Dünyayı petrokimya ve zararlı kimyasallar ile kirletmek yerine, kenevirin üretimini disiplinli bir kontrol ile yapabilseydik, bugün çok daha güzel bir dünyada yaşıyor olacaktık belki de… Hala da geç kalmış değiliz aslında. Dünyayı kurtarmak için neden olmasın?  Keneviri temize çıkarıp, beraat ettirsek mi acaba?

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi: İndigo Dergisi’nde yer alan bu içerikteki bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle hiçbir tavsiye içermez. Bilgilerin her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar, yalnızca bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Yazılan okuyucu yorumlarının yasal sorumluluğu da yorumu yazan okuyucu şahsa aittir.Yazar hakkında

Nesrin Dabağlar

İstanbul’da doğdu. İşletme ihtisası yaptı. 12 yıl bir devlet kuruluşunda muhasebe alanında çalıştı ve 1995-2008 yılları arasında özel sektöre ait çeşitli sağlık kuruluşlarında yöneticilik, danışmanlık ve halkla ilişkiler görevlerinde bulundu. 2008’den itibaren çalışma alanlarına eğitim sektörünü de ekleyerek özel bir üniversitede halkla ilişkiler ve organizasyon uzmanı olarak çalıştı. Bilimsel konuların insan ile ilişkileri, inanışlar ve inançlar konusunda araştırmalar yaptı. Özellikle kutsal metinler, tarih, psikoloji, fizik ve bilimdeki yenilikleri konu alan makaleler yazdı. 2006 yılında İndigo Dergisi'nin yazar ve muhabirliğini yapmaya başladı.

Tüm Yazarlar | Yazar: Nesrin Dabağlar 

 

 1.  
  Erkan

  Beraat etmesi gerektigine inananlardanim ve bu sayinin az olmadigini dusunuyorum. Yasak olma sebebini icicilige baglayarak koymalari da haksizlik. Bu kadar yararli bir urunle bir turlu beslenen kisiyi suclu adletmek de yanlis bence..su almanya alintili yazinizdakileri bende hissettim almanyada. Yasanmasi gerek anlamak icin..ee ne yapacagiz tum toplumu almanyaya mi gonderelim? Bu konulari one cikaran bir parti hemen sarttir. Yesiller toplumun cesitli yansimarindan bitini temsil ediyor..bu ve turevleri izerinde toplumumuzu yansitacak bir seyler uzerinde dusunulmeli ve iste o zaman yararli serbest, zararli iceride olur. Umarim hic zararli kalmaz da hapiste de tutmak zorunda olmayiz.
  Yazinizda ele alip beni aydinlatip birseyler yazmama imkan verdiginiz icin mutluyum, tesekkurler.
 2.  
  seda

  Merhabalar,

  Güzel ve bilgilendirici yaziniz icin cok tesekkürler. Bu dergiyi ilk kez gorüsüm o da arkadasimin bu yaziya gönderdigi link sayesinde oldu. Bu yüzden format hakkinda bir bilgim yok ancak, bu makaleyi derlerken kullandiginiz kaynaklari / referanslari belirtirseniz cok mutlu olurum. Tesekkürler simdiden. Sevgilerle.
 3.  
  ali

  Merhabalar,

  Seda’ya katılıyorum. Kenevirin yasaklanmasını saçma bulanlardan birisi olarak bu yazıyı yazarken kullandığınız kaynakları da eklerseniz yazınız çok daha ikna edici olacaktır.
  •  
   ali

   konuyla ilgili en kapsamlı araştırmayı yapmış olan insanlardan biri , merhum Jack Herer’in “the emperor wears no clothes” adlı kitabında geniş bir kaynakçaya ulaşılabilinir.
 4.  
  Özgür

  Kenevir mucizevi bir bitki olarak gösterilmiş, umarım da öyledir. Bu bilgilerin kaynağı nedir acaba? Bununla ilgili bilimsel bir çalışma var mı?
  •  

   Maalesef ülkemizde 1970’lere kadar etkin biçimde ekimi yapılan ve ekonomiye yüksek fayda sağlayan kenevir ve haşhaş ABD destekli karalama kampanyaları sonucu yasaklanmıştır. Sonrasında Ecevit hükümeti tarafından kaldırılan fakat sıkı kontrol altına alınan üretim bugüne kadar yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Ekonomik zararı bir yana tü-kaka olarak göz önünde tutulan ve yeterince bilgilendirmeden uzak insanların da zararı ortadadır.
   Kaynak olarak başlangıç olması açısından http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1744-7348.1996.tb05736.x/abstract
   bakılabilir. Detaylı incelemeler arayanlar için ise kağıt üretimi ve kenevir üzerine yapılmış akademik çalışmalara http://scholar.google.com.tr/scholar?q=cannabis+paper+industry&btnG=&hl=tr&as_sdt=0%2C5&as_vis=1 adresinden ulaşabilir.

   Ayrıca Türkiye’de haşhaş yasağı hakkında bir belgesel olduğunu gördüm fakat nereden temin edilir, nasıl izlenir o bilgiye ulaşamadım.
   https://vimeo.com/36548971
  •  

   Merhaba :) Kenevir gercekten Mucizevi bir bitki 9 Kanser hastasindan 8 hasta su anda tamamen iyilesmis durumda. Ben yillardir Keneviri arastiriyorum. Kenevir bitkisi, 1930’larda ABD’de çıkarılan “Marihuana Vergi Yasasi ile yetistirilmesine engeller getirildikten sonra yavas yavas tüm dünyada yasaklandi cünkü Kenevir yetistirmek yasak olmasa insanlarin artik ilac ve petrol endüstrilerine ihtiyaci kalmazdi cünkü Kenevir yaginin araba motorunu bile calistirabilecegine dair arastirmalar var. Hemen hemen bütün Kanser hastaliklarina karsi tedavi amacli kullanilabilir akciger kanserini bile iyilestirdigi biliniyor
 5.  
  naki

  Haberde yanlışlık var galiba. Bildiğim kadarıyla bu bitkinin sadece “Hint Keneviri” denen türü yasak.
  •  
   GuerillaGrow

   Yasak olmasının tek sebebi, Türkiyede Keneviri topluma tahsis eden (genelde kenevir dişi+erkek karışımıdır, sadece dişisi tüketildiğinde kafa yapar), çoluk çocuğumuzu zehirleyen bu güzel bitkiyi en kötü şartlarda yetiştirip biz bilinçlendirilmesi geren koplumu zehirleyen PKK terör örgütüdür. Kenevir beraat etmeli ve evlerde yetiştirilp şahsi kullanıma izin verilmeli. Bir toplumda Kenevir tüketimine izin verildiği zaman, o toplum hiç bir zaman farklı maddelere yönelmezler. Kısaca, kevenir tüketmek istiyorsunuz alımı zor olduğundan, size satan kişi sizi farklı maddelere yönlendirip hayatınız karartabilir. ortaokul, lisse sıkıntılı geçti dersler inanilmaz kötüydü, aile baskısı “okuda adam ol!”, K.Amerikaya geldik okul okumaya adam olalım diye, yine başarız eee neden? Doktor Keneviri tavsiye etti oha, bi an dona kaldım ulan bu yasak :) nasıl yani bu adam şimdi ahmetten mehmetten dahamı gerikafalı. Sigara içmeyen adama kenevir tüketemez? Yalan! neyse etkilerine gelelim. Yan etkisi yok (check up, temiz), Yüksek lisans tamamdır ailenin istediği olur. olurmu olmaz niye çünkü istediğinde başarabilirsin onlar istedi diye olmaz.
  •  

   Polis üzerinde yakalarsa tür tayini yapmaz sanırım :) Ama sadece hint keneviri değil tamamı yasak benim bildiğim.
   •  
    mehmet fakir

    Abi, vallahi billahi, iki gözüm önüme aksın ki Türk Keneviri, ben hayatta Hint Keneviri kullanmam dersen bir şey yapmazlar.Şaka şaka, oyarlar.

    Türkiye’de, lifi ve yağlık/yemlik tohumu amacıyla ekimi, biçimi ve hasatı kontrole bağlıdır. Aynen haşhaş gibi, izinsiz yetiştiremezsiniz.
 6.  
  yildiz

  Bazi faydalari ile ilgili, yabanci kaynakli bazi makaleler gormustum ama bu kadar da fonksiyonel olacagi aklima gelmemisti.yahu neler neler sayiliyor yukarda, yok artik dedim.ote yandan konu daha fazla arastirilmaya mahkumdur.ben en iyisi biraz daha bakinip, sozkonusu iddialarabir kanit arayim.bulursam inanilmaz sevinirim.
 7.  
  Doruk

  @naki Kenevir zaten Hint Keneviridir ve maalesef ekimi biçimi satımı tüketimi yasaktır.
  @Özgür batılı akademisyenlerin sayısız makalesini bulabilirsin. Petrol, plastik ve kağıt lobileri olmasa kenevir şu an en yaygın bitki olacaktı belki de. (ki hala çok yaygın)
  eğer iyi araştırırsanız amerikanın pek çok eyaletinde ilaç olarak kullanımının dahi yasallaştığını görecekseniz. Ülkemiz gericilikten kurtulursa emin olun bizde de yasallaşması gündeme gelecektir. Bunun yasal olması demek (yan sanayiini geçtim) esrarkeş sayısının kontrol altına alınması demek, teröre kontrolsüz para akmaması demek, devlete yeni bir gelir kapısı demek. Ayrıca kanser tedavisinde kullanıldığı bir gerçek. 3 cm çapındaki tümör yeterli miktarda esrar kürüyle 3 mm’e indirilebiliyor. Epilepsiye, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği eskiden beri biliniyor. Hepsinin bilimsel çalışmaları, açıklamaları var. Ayrıca toplumun bilinçaltında da “ottur günahı yoktur” ” vur dumana gel imana” tarzı deyişlerle masumiyetini ispatlamış bir bitkidir. Ama yeşilçam ve yeşilaycıların abartısıyla eroinle beraber anılır olmuştur toplumun belli bir kesiminde.
 8.  
  Sarp

  Öncelikle ne yazık ki biyoloji dalında eğitim aldığım ve cannabis familyasını özel olarak araştırdığım halde ne yazık ki yasaklı bitki olması yüzünden bu tarz bir bilgiye hiç ulaşmadım. yazınızdaki verilerin bilimsel referans ve atıflarını belirtebilirseniz çok daha iyi olur bizler için. Şimdiden teşekkürler
 9.  
  Jeff Treves

  Birilerinin bu konuyu acmasi lazimdi artik :)
 10.  
  Satıcıdeğiliicici

  İçinde ne olduğu belirsiz beş gram ot için ne beş sene yatmak isterim nede terör örgütünü beslemek isterim.
  Bence torbacılık yine yasak olmalı devlet kontrolünde alkol gibi satılmalı
  Çözüm süreci için ”Ne mutlu türküm diyene” yazılarını kaldırmaktan daha mantıklı olurdu ekonomilerini dağıtmak.
  Ayrıca keneviri ben uyuşturucu olarak görmüyorum bi batağa batma söz konusu değil bedensel,fiziksel bi bağımlılığı yok bilmiyorum her kullanıcıda oluyor mu ama zekamın doruklarına ulaştığını söyleyebilirim odak gücü oldukça artıyor.
 11.  
  qwerqwer

  esrar faydalıdır. insanı zehirlemez. içmesini bilmeyenlerin suçu o. yanlış kullanırsan sudan bile zehirlenebilirsin, bu güzel bitkinin suçu yok.
 12.  

  çok teşekkürler yazınız için…
 13.  
  marcus

  Memleketimizde kenevir üreten bölgeler şunlardır;

  1-Kastamonu(Taşköprü)-Zonguldak Bölgesi:Lif keneviri en fazla bu bölgede yapılır.

  2-İzmir(Ödemiş-Tire)-Burdur Bölgesi:Tohum üretimi en fazla bu bölgede yapılmaktadır.

  3-Samsun-Ordu(Ünye,Fatsa)Bölgesi :Hem lif hemde tohum üretimi yapılmaktadır.

  4-Ş.Urfa(Suruç,Birecik)-Malatya Bölgesi :Hem lif hem tohum üretimi yapılır.

  5-Amasya(Merzifon,Gümüşhacıköy)-Çorum-Yozgat Bölgesi :Gümüşhacı köyde dünyanın en iyi lif kenevir tohumu üretilir.
 14.  
  ali

  Reign of Law: A Tale of the Kentucky Hemp Fields, 1900

  Schlichten/Scripps letters

  Movie review of “Hemp for Victory,” 1988

  Documentation of authenticity for “Hemp for Victory”

  U.S. History entwined with Hemp; USDA Yearbooks

  USDA Bulletin No. 404, 1916

  American Midland Naturalist (excerpt)

  HEMP, Farmer’s Bulletin No. 1935, 1943

  “Humorous Hemp Primer” German comic book

  Isochanvre: Nature as Architect

  “Making Fossils of Fossil Fuels” Utne Reader, 1991

  “Reconsider Hemp,” Pulp and Paper Magazine, 1991, 1993

  “Marijuana Tax Act of 1937,” House Hearings

  The Hemperor’s Classic Clip Collection, 1985-1998

  “The Weed” (Gene Krupa) Time Magazine article, 1943

  “From Test Tube to You,” Popular Mechanics, 1939

  American Peoples Encyclopedia (1953) DuPont history

  “Pinch Hitters for Defense” Popular Mechanics, 1941

  “Ford Tells of Stronger Cars” Popular Science, 1941

  Science Newsletter, “Hemp Grown in U.S. as War Cuts Imports,” “Marijuana Found Useful in Mental Ills”

  “War Booms Hemp Industry,” Newsweek, 1942

  “Can We Have Rope Without Dope?” Popular Science, 1943

  “Hemp Quota Cut,” Business Week, 1944

  “Hemp Slows Up,” Business Week, 1944

  “Army Study of Marihuana Smokers…” Newsweek, 1945

  “Marijuana and Mentality,” Newsweek, 1946

  “Marihuana” (unattributed article), 1940

  “Radioactivity: The New-Found Danger in Cigarettes,” 1986

  Diazepines (Valium): #1 in Abuse

  Drug Charges, 1990

  “Rather Fight Than Switch?” Whole Life Times, 1985

  America, Russia, Hemp, and Napoleon, 1783-1812, Book, 1965

  “Marihuana: New Tax Hits Potent Weed,” Newsweek, 1937

  “Marijuana More Dangerous Than Heroin or Cocaine,” 1938

  “Bush Intervenes on Tax,” New York Times, 1982

  “The Marijuana Conviction,” The Birth of Prohibition, 1987

  Ecology cover-story collage

  Authorities Examine Pot Claims, 1989

  Greenhouse Effect articles

  “Urge Production of Dioxin-Free Paper from Hemp,” 1990

  Hemp for Fuel, 1989

  Summaries of Research Papers on Hemp

  “Authorities Examine Pot Claims,” Athens News, 1989

  “July Sets Record for Heat,” Los Angeles Times, 1998

  Cotton Vital Statistics, 1996

  “How our Heads of State Got High,” High Times, April 1980

  “Iran Executes Over 30 Drug Traffickers,” 1989

  “Beatles High When Queen Decorated,” National Enquirer, 1970

  “Protect Youth Against Dope,” Hearst clipping, c. 1935

  “Paul’s Pot-Bust Shocker,” High Times, July 1980

  Police States: Prohibition Through the Ages

  Security Wrap-up: Drug Use, 1989

  HR 4079 and Its Parellels with Nazi Germany

  “U.S. Jails More People…” Bakersfield Californian, 1991

  “The Chemistry of Reefer Madness,” Omni, 1989

  “Pro-Pot Police Teacher,” Oklahoma City Times, 1975

  “Teens Can Use Yet Not Abuse Drugs,” c. 1986

  “Herer Promotes Hemp Plant,” Wall Street Journal, 1991

  “Nancy Reagan Enlists John Paul II,” c. 1982

  “Court Gives CIA Power…” Oregonian, 1985

  Doonesbury, by Garry Trudeau

  “Voices for Legalization,” High Times, 1990

  “Why Drug War Cannot be Won,” by George Soros, 1997

  “Chemicals in Pot Cut Pain,” Los Angeles Times, 1997

  “Fat Solubility Scare – Nahas,” High Times, April 1982

  Trial by Jury: Cherished Heritage

  “Collective Conscience Breeds Dutch Tolerance,” 1989

  DuPont Annual Report, 1937

  Dana Beal’s Coverage of DuPont Story

  Seizure & Forfeiture Laws: Take Hands Off My Assets, 1989

  Drug Legalization: Interest Rises in Prestigious Circles, 1989

  Administrative Judge Urges Medicinal Use of Marijuana, 1988

  Glaucoma and AIDS victims legal cannabis articles

  “Science and the Citizen,” Scientific American, 1990

  “Response to Rosenthal,” by Lynn Osburn, 1995

  “Energy Farming,” Chapter from Eco-Hemp, 1994

  “Fighting the Police State,” L.A. Times; Orange County Register, 1994

  “Environmental Impact of Laws Against Marijuana,” Orange County Register, 1994

  “Hemp a Source of Energy,” Albany Times-Union, August 1990

  Letter from Tipper; Hemp Stamps

  The Brawley Report, 1998

  Various press reports, 1998

  ALL SOURCE MATERIALS ARE IN THEIR ENTIRETY AND VERY READABLE AND MOSTLY IN THEIR ORIGINAL FORM, PICTURES INCLUDED.
 15.  
  abuş

  yer fıstığı bile adam öldürdü, kenevir masum masum takılıyo “şu insanları beslesem mi, giydirsem mi, ısıtsam mı, eğlendirsem mi ne yapsam? iyisi mi hepsini birden yapayım..oh misss.” diyo…demesine diyo da insanların arasına karışmış bir kısım mahlukat,karışmakla da kalmamış resmen nerde ahkam kesilecek,kural konulacak,asçak ,kesçek pozisyon var, alayını işgal etmiş, bu rezil mahlukat takımı, akılları almadığından, daha doğrusu herhangi bir alımda bulunacak bir akılları olmadığından kanserojeniksentetik sürünüyoruz işte… Ali Trak… rahmetli Jack Herer okuyun….uyanın….yaşayın…..
 16.  
  guven

  ve kanserinde tek ilaci oldugunu unutmayalaim
 17.  
  :)

  Madem esrar bagimlilik yapmiyor neden beraber buyudugumuz cocukluk arkadasim 5 yildir haftada en az 5 kere bunu iciyor, okuluna gitmiyor, evden dahi dogru duzgun cikmiyor. Neden hapse girme tehlikesine ragmen Tarlabasi sokaklarinda torbacilarla muhattap oluyor?
  Madem esrarin zarari yok neden hicbir seyden korkmayan cocukluk arkadasim artik geceleri evinde yalniz kalmaya cok korkuyor?

  Yazarkan/Konusurken iki defa dusunun. Bir yanimiz melek, bir yanimiz seytan.
  •  
   doa

   Kişisel zayıflıkları bahane ederek böylesine yararlı bir bitkiyi öcü göstermek fazlasıyla saçma değil mi? Zaaflarına söz geçiremeyen arkadaşınız yüzünden biz marijuanadan yararlanmayalım yani? Arkadaşınızın Tarlabaşı’nda torbacılarla yüzgöz olmasının tek sebebi de devlet politikalarıdır ayrıca.

   Fiziksel bir bağımlılığı olmadığını da hatırlatmak isterim.
  •  
   adam

   senin arkadaş içmese şimdi tıptaydı zaten, bir önceki arkadaşında dediği gibi kişisel sorunları olan, sosyapat bir arkadaşın çareyi sürekli kenevir tüketmede buluyorsa, bu kenevirin suçu değil, sen obezleri masum gösterip burgerking ‘i suçlayamassın. Sen yukardada dedikleri gibi yeşilçam mantığıyla büyümüş olmasın, şu esrarın eroinle beraber alınan filmlerle. en basit mantığı ile sana derimki, maydonoz ne ise esrarda odur, kimyasallar tabi, bağımlılık yapanlar, hayat bitirenler. söyle gariban-keş arkadaşına kimyasaldan uzak dursun. sakat onlar. sende iki dk kezban olma. adam ol.
  •  
   rofl

   Kenevirin fiziksel bağımlılığı yoktur evet, fakat psikolojik olarak bağımlılık yapabilir. Kullanıcı etkisi altındayken yaşadığı mutluluğu ayıkken yaşayamadığı için daha sık kullanma arayışına girebilir. Kısacası günümüzde önümüzde bulunan tüketilebilir herşey gibi kenevirin de fazlası zararlı olabilir. :)
 18.  
  Emre

  Kişisinden kişisine göre milyon tane farklılık göstereceğini söylemem anlamsız kalıyor, bilmeniz gerekir.

  Yatkın olan kişilerde tek kullanımda dahi katatonik şizofreniye kadar yol açmasının yanısıra, yıllar yılı bu bitkiyi kullanan insanlara serotonin haricinde pek bir etkisi görülmemiştir. Ama bakın; üstüne çizip söylüyorum; “Kişisinden kişisine göre değişir”

  Sizin arkadışınızın profesyonel desteğe ihtiyacı var, hatta yatarak tedavi edilmesi gerekmekte.

  Amaç burada özendirmek, masumlaştırmak değil kesinlikle, ama Can Yücel’in dediği gibi, göte göt demekte gerekir kimi zaman..
 19.  
  ozdas

  Kenevirin tekstilde kullanılmasının, büyük tekstilcilerin pamukçuların işine gelmediğini biliyordum eskiden beri. Dünyanın pamuk piyasası de amerikanın elinde olduğunu hesaba katarsak zaten yasak olmasının sebebinin uyuşturucu olmadığını, bunun sadece bir bahane olduğunu görürüz. asıl mesele tekstilde kenevirle daha büyük güçlerin oluşmasını önlemek. özellikle afganistan bu konuda dünya lideri. zaten amerikanın afganistana demokrasi götürmesinden de bellidir. şimdi tüm kenevir imalatı amerika kontrolünde.
 20.  
  Nilay Özge Sever

  Dünyayı kenevir kurtaracak öyleyse..
 21.  
  serhat

  son aylarda pkknın trilyonunluk kenevir tarlalarına yapılan baskınlardan sonra çevrecilik ile süslenmiş yakınma yazısı…yazının arka planındaki kan ve barut kokusunu alabiliyoruz
 22.  
  taner

  ne kullanıyorsunuz merak ettim….
 23.  
  Oğuz

  Oldukça güzel bir bilgilendirme..Kendi payıma düşeni fazlasıyla aldım diyebilirim..Yalnız ülkemiz özelinde bu berat sürecinin bu anlayışlar iktidar olduğu sürece gerçekleşmesinin çok zor olacağını düşünüyorum..
 24.  
  Ali Ilgım Demirel

  Kaynak verilmeden yapılmış işler, bir şeylerin gölgesinde kalıyor ne yazık ki.

  The Union: The Business Behind Getting High (2007) ( http://www.imdb.com/title/tt1039647/?ref_=nv_sr_1 )
 25.  

  Amerika ne derse doğrudur.Amerika yasaklar,biz uygularız . Ama ne hikmetse ABD Dünya üzerine niçin Telifhakklarını aldı ? Neden Kansere karşı bu Bitki en iyi Silah ? Neden sadeçe bu Bitki Petrole en yakın Rakip ? Tıp’ta- Giyside- Kağıt imalatında – Oksijenkaynağı-Boya ve bir çok alanda önde bu Bitki. Afganistanın Kenevirlerini topluyor,ama imha etmiyor,Amerikaya gediriyor . Neden ? Geleçek bu Bitkinin . Onlar biliyor ama biz halen Uyuşturuçu diyoruz ve kendimizi uyutuyoruz. ABD ‘nin Yalakayız ondan.
 26.  
  tarzan rustu

  sevgi dolu bir gezegen olabilmesi icin her insanin en azindan 40 gun mecburi su gibi kenevir icmesi icap eder ki ,ona gore bir bakalim ;gorus acilari ne kadar fark eder mis….ben sahsen cok hasta ve zirt pirt bir yerlerim agrir dururdu…Tam 21 sene gecti kullanmadigim gun ,Hani sanki su icmez ya insan ,bir eksik vardir o gunde iste [A JOINT A DAY KEEPS THE DOCTER AWAY]ne kemik ne kas ne de herhangi bir sorun yasamadan bu yasima geldim yas 40!hic bir agri yada siziya ilac kullanmadim hic bir zaman ve su an bile elimde kenem yaziyorum anlayana sivrisinek saz ,anlamayana davul zurna az derler..ve gercekten bu devirde bunu ispatlamis olsada binlerce aractirma merkezleri universiteler …yinede politik bir buyuk yanlis oldugu er gec ortaya cikacaktir…BU BIR GERCEKTIR …GORUNEN KOY KILAVUZ ISTEMEZ EFENDILER …ben 85 yasinda dedeler tanirim benden dinclerdir ve sebebi yedikleri ve ictiklerinin hepsi dogal oldugundandir ve ozellikle kenevirin kan temizlemedeki etkinligi bal da bile yoktur…yasasin THC YASASIN OZGURLUK !!!son olaraksunu bilsin ki dunya alem derdimize careyi Lokman hekim bulmustur ,suya dusmustur ama tekrar bulunmustur!!!ALEMI KANDIRMANIN FUZULI HAP VE ILAC SANAYILERI YUZUNDEN BU YALANIN SONU GELMISTIR DEFTERI DURULMEKTEDIR TAHMINIM’CE KI VE EMINIM 5 SENE ICINDE HASTALIKLARIN YARISINDAN FAZLASI KENEVIR TEDAVISINE SEVK EDILIP ILAC SANAYISINE YENI BIR DEVIR BASLATACAKTIR… VE INSANLAR BIRAZ DA OLSA RAHATLAYACAKTIR ….. SAYGILARIMLA T,R
 27.  
  Ozgur

  Bu yasagi uygulamanin New York eyaletine senelik faturasi yaklasik $600M (bir radyo konusmasi sirasinda isitmistim). Turkiye de bu zaiyatin ne kadar oldugunu merak ediyorum.
 28.  
  dada

  Doğa yasal demiş üretmiş, önemli olan nasıl kullanılacağı. Herşeyin bir yararı bir de zararı var. Günde yarım ekmek yemek normaldir, ama günde 10 ekmek yersek obez olacağımız garantidir.
 29.  
  canabbis

  Arkadaşlar bende Kenevir’in beraat etmesi gerektigine inanlardanım.Ve gerçekten istiyorum.
  Çünkü yasal oldugu zaman sigara örneginde oldugu gibi herşey devlet kontrolünde olacak thc miktarı ayarlanıp küçük paketler halinde satışa sunulması çok dogru olacaktır.
  Neden mi.?
  Bu işten milyon dolarlar kazanan baronların öyle fırsatları olmayacak.
  Kullanıcılar açısından ne olduklarını bilmeden içtikleri kenevir yerine bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanmaları daha dogru olmaz mıydı.
  Ve ilaç sanayide oldukca fazla kullanılan bir bitki bunu diger sektörlerde de kullanımı türkiye’ye büyük katkı saglayacagını düşünüyorum.
  Kenevir diger NARKOTIK uyuşturucular ( amfetamin captagon kokain eroin ) gibi türevleri gibi degildir. Ancak kullanımı satışı yasaktır. Yetitirilmesi izne tabi olan bir bitkidir.
  Ülkemizde özgürlüklerin artmasıyla birlikte yasallaşacagına inanıyorum.
  Çünkü dünyaya hakim kişilerin zamanıyla allayıp pullayıp kötü taraflarını gösterek ve zehir olarak insanlarımıza bunu inandırdılar.
  Günümüz türkiyesinde insanlar düşündüklerini ifade edebiliyorlar tartışabiliyorlar ve insanlarımız artık bilinçli.
  Şahsen bu bitkiyi kullanmış birisiyim.etkilerini tepkilerini tüm kullanıcılar bilir.
  Esrar kullanımını yasaklamak yerine dogru şekilde bilinçlendirilerek insanlarımız aydınlanmış olsa. İnanıyorum ki kullanıcı sayısı da büyük ölçüde düşer sorun olmaktan da çıkar. kenevir de beraat eder.
  Dogru kullanımda Sigaradan çok daha az zaralı oldugunu düşünüyorum.
 30.  
  serhat

  Türkçe alt yazılı şu belgeseli izlemenizi rica ediyorum: What If Cannabis Cured Cancer: http://youtu.be/Eb-Ou_EopEg

  Bu da imdb linki: http://www.imdb.com/title/tt1638943/
 31.  
  Ali

  ülkemizde herşey düzene girdi laiklik demokrasi anayasa derken aha kenewiri serbest bırakıcaklar millet bonzai anfetamine düşmicek diyorum başka birşeyler cıkıyo aha bundan sonra kenewir serbest olucak diyorum . geç kaldılar yahu dewlet birsürü kar edicek we bunun yanı sıra zarar etmicek . ben bunu 2.3 sene önce düşünüyordum kenewirin alkolden zararlı oldugunu hiçbirşey ıspatlayamaz yada alkolun kenewirden masum oldugunu bi jack danyel içse adam insanlıktan cıkıyo ama jack danyel dolusu ot içse gittikce daha sakinleşir olumlu olur yani saldırganlaştırmıyor kenewir aksine saldırganı sakinleştiriyor.bir sürü tecrübe ile de sabit
 32.  
  bilinçli

  Kenevir serbest bırakılırsa devlet’in sigara icki gibi keyfi harcamalardan elde edeceği gelirin azalacağını söylerler, çünkü insanlar bunu evinde yetiştirirmiş. Tamamen saçmalık tütün serbest diye kaç kişi evinde yetiştiriyor? Zamanında bunu amerika lı alkol üreticileri abd hükümetiyle el ele verip neredeyse tüm dünyada yasaklattı.
  Şimdi serbest olunca alkol geliri düşecek moris, feller bilmem kimler para kazanamayacak. Ayrıca pkk gibi madde ticareti yapanlarda ac kalacak. Dahası Türkiye uyuşturucu üretimi satımını kontrol altına alarak zamanında hollandanın sıçradığı gibi yükselecek.

  Bugün bunu farkeden ÜLKELER: ABD, Fransa, Arjantin, Uruguay, Almanya, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kamboçya, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Ekvator, Estonya, Hindistan, iran, Pakistan, İspanya, Kuzey Kore, Romanya
  Tamamen, bazı eyaletlerinde veya denetimli olarak kullanımını serbest bırakmıştır.

  Bizim yöneticilerimiz bunun önünü acarak gençlerimizi bağımlılık yapan gerçek uyuşturucu maddelerden ne zaman uzaklaştıracağıda merakla beklediğim bir husus. Esrar içenler bilir yaz ortalarına gelindiğinde esrar bulunamaz olur ve torbacılar hap var bonz var jama var v.s bunlar daha güzel diye milletin kanına girip kimyasal maddeleri kullanmaya teşfik ederler. Deneyen batar rezilliğe hem kendini yakar hem ailesini, sevdiklerini.

  Bu maddenin serbest bırakıldığı tüm ülkelerde madde kullanımından oluşan ölümler azaldığı gibi kimyasal kullananlarda azalmıştır. Hollanda hükümeti eroin gibi ağır madde kullananların yaş ortalamasının 44 olduğunu açıklamış. Bu demek oluyorki serbest bırakıldıktan sonra kimse maddenin kucağına düşmemiş. Türkiyenin yapılan bu yalnış uygulamayı bir an önce düzenleyip esrarı diğer uyuşturucu maddelerden ayırması ülkemiz adına daha menfaatli olacı kanısındayım.
 33.  
  biz biliyoruz devlet öğrensin

  Aşağıda verdiğim adreste marijuana (Esrar), alkol, sigara, ve kahve dahil olmak üzere yapılan araştırmanın sonuçları var göreceksinizki bırakın alkol ve sigarayı kafein kadar dahi zarar veren bir madde değil.

  İşte link: http://drugwarfacts.org/cms/?q=node/28#sthash.AoTP3hEG.Y7Uepg2a.dpbs

  Bizim amatemler çok bilmişler beyin hücrelerini öldürüyor diye bilip bilmeden inandıklarını anlatırken yapılan araştırmalar beyin hücrelerini yenilediği ve yeni hücreler oluşturduğunu isbatlamış.

  Esrarı diğerlerinden ayırıp bir an önce serbert bırakmak gerekiyor aksi halde gençlerimiz madde bağımlısı olacaklar…
 34.  
  hayri

  berat etsinde kolaylıkla içek canıım.
 35.  

  Bu kenevir bir sürü
 36.  
  Mutlu Keş

  uzun süredir kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim. cannabis rahatlamaktır,farklı düsünmektir,eğlenmektir,mutluluktur. belli bir sistem dahilinde yasallaşması elzem olan yegane bitkidir. muck seviyorum seni mary jane.
  tüm canna severlere; barış kardeşlerim hepinizi seviyorum:)
 37.  
  Ümit Dağıtan

  BENİM ARAŞTIRMALARIMA GÖRE KENDİR / KENEVİR YAĞI ŞU ANDA DÜNYA ÜZERİNDEKİ KANSERE KARŞI EN ETKİLİ İLAÇTIR. RICK SIMPSON ADLI KANADALI BİR ÇİFTÇİ BU GERÇEĞİ YILLARDIR INSANLIĞA DUYURMAYA ÇALIŞIYOR:

  http://phoenixtears.ca/
  http://www.cureyourowncancer.org/rick-simpson.html

  Bu değerli insanın ismini yazarsanız YouTube’da yüzlerce vıdeosunu bulabilirsiniz.

  Dünyayı ve tüm insanlığı mahvetmeye çalışan ŞEYTANIN HİZMETİNDEKİ bir kısım ‘ELİT’ 1930’larda HEMP (KENDİR/KENEVİR) İSMİNİ MARİJUANA’ya çevirip karalayarak insanlığın bu mucize bitkiden mahrum kalmasını amaçlamışlardır.

  Rick Simpson Kendir’in sadece kanseri değil, bütün ağır iç hastalıklarını tedavi ettiğini söyiüyor.

  ‘Elitler’ ise Kemoterapi ve Radyoterapi ile hala trilyonlar kazanıp milyonlarca insanı zehirleyip öldürmeye devam ediyorlar.

  Saygı ve Sevgilerimle…
  Ümit Dağıtan
 38.  
  zafer

  bizim hükümetimiz anca vatandastan nasıl vergi alırım diye
  hesap yapsın hea bu arada cannabis in yağı hastalıklara ii
  az thc fayda etmiyo birden yüklemek gerekiyo :))
 39.  
  Tarık yıldırım

  Alkol gibi şuurunuzun kaybolmasına mantığınız yokolup fazlasında kusma azap verici bir baş dönmesi sabit görememe gibi aşağılık bi madde sadece biraz daha laikleşelime biraz daha batılılılaşalım diye serbest bırakılırken esrar maddesinin zihin açan kendimi keşfetmeme sebebim olan içtikten sonra bende bilincimi açan sakinleştiren sürekli farklı ve daha önce aklınıza gelmesi mümkün olmayan düşüncelerin tuhaf zevkini tatmanıza olanak sağlarken bunun yasak olmasını toplumların cahilliğine bağlıyorum bazı kendini bilmezlerde yok efendim uyuşturucu bağımlılığı yaftasıyla bu bitkiyi karalamaya çalışıyor alkollü iken araba kullandığınızda ölürsünüz esrarlı iken araba kullandığınızda saatte 15 km hızı geçmezsiniz ihtiyatı ve tedbiri hiç bir zaman elden bırakmazsınız kişisel bi meseledir daha önce bir kere bile denememiş insanların yetersiz ve araştırmadan yoksun yasaların savunuculuğunu yapmaları trajikomik geliyor 100 yıl bu maddeyi halklarından esirgeyip sigara ve alkol gibi maddelerin kullanımının serbest olduğu günümüz yönetimlerine kahkaha atarak gülüceklerdir
  •  
   Erdal

   teşekkür ederim çok güzel yazmışsın her gün bonzaiden ölen 3-4 gencimizin canlarının vebali devleti yöneten ahmakların boynundadır hollanda gibi bir ülke karşımızda duruyor demokrasi ve özgürlük alanında eşcinsel evlilikte dahil olmak üzere örnek almamız gereken dünya kadar alan ve konu var alkolü ve sigarayı serbest bırakıp cannabisi esrarı yasaklamak çağdışı ve gülünç geliyor bu ketum tutumlarınıza torunlarınızın gülücek olmasıda ayrı bir gerçek
 40.  
  remzi emiroglu

  devletin isi gucu yok,insanlara nasil yasamalari gerektigini soyler
 41.  
  Tolga

  Sanayi alanındaki faydaları konusunda bilgi sahibi değilim ancak sağlık alanında özellikle de AIDS ve bazı kanser türlerin de oldukça etkilidir hatta amerikanın bazı eyaletlerin de kullanımı serbesttir ancak bildiğimiz tarz duman çekme yöntemiyle değil farklı şekilde kullanımıyla fayda gören insan sayısı çok fazladır hatta bu konuda belgeseller de mevcut araştırıp ulaşabilirsiniz.

  Benim şahsi görüşüm bu bitki dünya barışını sağlayabilecek derecede insanlığa faydalıdır.
 42.  
  Cunkar

  Okudum okudum o kadar güzel yazıyor ki konular bir kullanıcının duymak istedikleri bunlar okudukça yüreğim kabardı desem yeridir 15 yıldan beri içiyordum bu esrarı toplum gözünde istenilmeyen olduk sık sık kullanmamamız yönünde tavsiyeler aldık içtik içtik yaş 30 oldu yine içtik vir ara çok abarttığımın farkına vardım o abartmamın sebebi de istemeden de olsa aptalca bi kafamı kırana jest yapmamdı ortalama hafta da 1 ayda 1 kullamırdım fakat o jestten sonra kendime geldim ve tam 1 yıl abartısız herfün en az 1 sigara içtiğimin farkına vardım yoook arrtııkk dedim
  Bence ortam çok önemli
  Bu esrara da sigaraya da çeşitli uyuşturucu maddelere de arkadaş ortamı zemin hazırlıyor
  Ne içerseni için ama arkadaş ortamınızı bi fözden geçirin ce benim gibi salaklık yapıp size güzellik yapana aptalca jestlerde bulunmayın
  Eğer hala bir fişek sigaranızı bir arkadaşınızla içmeyi düşünüyorsanız hala yoldasınız demektir bence
 43.  
  mahmut

  Saçmalık. Bunu “insan” denilen varlıkların bu faydalarından yararlanacağına inanan varsa zekasından şüphe ederim. Hiç gerek yok. 3 5 kağıt için çocuklarımızın ilerde meşru içici olmasına karşıyım. Peyzaj mimarıyım ve ihtisas konum karbon depolama. Bir çok bitki bu kapsamda tarafımca araştırıldı ve size kısa sürede etkili olacak daha faydalı bitkiler sayabilirim. Bırakın bu ölümcül şeyleri masum gösterme çabasını. İyi günler.
 44.  
  Apo

  Bence de kenevir beraat etmelidir.
  THC. maddesine bütün dünyanın şiddetle ihtiyacı var. Keneviri sarıp içmek değil
  Yemek faydalıdır diye biliyorum. Ayrıca çeşitli sanayi dallarında kullanılabiliyor olması, zaten Emperyalistlerin Keneviri yasaklattığını
  Bize gösteriyor.
 45.  
  Ümit

  Bizim kenevir fabrikamız var ama çalıştırılmıyor.
 46.  
  ali

  tıbbi bir sitenin paylaşılmasında yasal açıdan sorun olduğunu düşünmeye başlatılmışsa bir insan, yaşadığı yerin yasalarının miyadı dolmuştur…önce insan önce sağlık …buna mani olan her şey tü-kaka… misal, kübalılar şeker hastalarının ayaklarını kaybetmelerine mani olacak bir ilaç geliştiriyor, amerikan ambargosu yüzünden alman bir şeker hastası böyle bir ilacın varlığından haberdar edilmediği için ülkesini mahkemeye veriyo…olur mu, olmuş…

Yorum Bırakın

(required)