Ender Saraç ile zikir çalışmaları

Ender Saraç: Hepimizde Allah’ın 99 ismi olan Esma-ül Hüsna’nın belirli açılımları var.

ender saraç zikir esma ül hüsna

Röportaj | Ender Saraç

Ender Bey, açıkçası zikir denilince içimde bir şüphe ve korku oluyor. Çünkü aklıma ekranda karşılaştığım kafalarını sallayan tarikatlara mensup bir grup insanın gösterileri geliyor. Anladığım doğru zikir ifadesi bu mudur?

Ender Saraç: Her şeyden önce şunu vurgularım ki zikir çoğumuzun sandığı gibi bazı tarikat üyelerinin acayip sesler çıkararak, kendilerine şişler batırarak, kendinden geçmiş bir halde abartılı sağa sola sallanmaları ve ürkütücü olabilen görüntülerle kendilerinden geçme hali değildir. Zikir, Tanrı’ya yaklaşma, bilinci açma, farkındalığa ulaşma yoludur.


Ne tarz ifadeler bunlar?

Ender Saraç: Çeşitli zikir yöntemleri olmakla beraber ben daha çok Esma Hüsna’ı öneriyorum. O da  Yaradan’ın bize verdiği kendi özelliklerinin bazılarının bizim sinir sistemimizde karşılıklarının açılımı ve etkileşmesine dayanıyor.

Nasıl yani?

Ender Saraç: Hepimizde Allah’ın 99 isminin belirli açılımları var zaten. Bazıları uyuyarak veya daha pasif halde duruyor.

Niçin böyle çalışmalar yapmamızı önerirsiniz?

Ender Saraç: Kader yazılım programımızı size verilenin daha üstünde bir performansta yaşamak ve daha üst bilinç hallerine geçmek istiyorsanız oldukça yararını görebilirsiniz.

Aslında her canlı kendine göre bir zikir halindedir ve Allah’ı zikir eder. Bu gezegende en üstün sinir sistemi ve donanımla yaratılmış olan insanoğlu ise zikirden en çok verim alabilecek canlı olma şansına sahiptir.

Bize örnekler verirseniz daha iyi olur?

Ender Saraç: Tabi. Örneğin  El Kahhar ismi kuvvetli doğmuş veya o sırada etkili ve sert bir Mars transiti yaşayan bir kişide oldukça agresiflik, meydan okuma, kavgacılık gibi eğilimlere sahip olabilir. Bunun ters etkilerini veren Venüs etkisi veya El Halim gibi isimler ise başka bir kimsede aşırı sakinlik, sevgi ve yumuşaklık hali içinde olma hali verebilir.

O zaman biz Esma-ül Hüsna’yı astroloji ile bütün olarak mı değerlendireceğiz?

Ender Saraç: Önceden de bahsettiğim gibi yüce Allah’ın 99 isminin her birinin potansiyel enerjisi bu boyuttaki insanda mevcuttur. Ancak her ismin açılım enerjisi farklıdır. Burç, ay burcu ve gezegenlerin yıldız haritamızda aldığı açılara göre kişi bazı baskın özelliklerle doğar.

Ancak bizler manevi çalışmalar yaparak diğer potansiyel özellikleri açmalı ve ölüme tüm isim ve enerji tatları deneyimleyerek gitmeliyiz.

Biz bu çalışmaların enerjilerini mi götüreceğiz, ben sanki öyle anladım?

Ender Saraç: Evet. Sadece bu zikir çalışmalarının enerjileri değil. Ölüm dediğimiz boyut değiştirme sonrasında bedenli yaşantımızda topladığımız olumlu enerjilere çok ihtiyaç olacak.

ender saraç ruhsal gelişim ve kader esmalarBize hangi burçların ve yükselenlerine göre baskın Esma-ül Hüsna’larını söyleyebilir misiniz?

Ender Saraç: İnanın bunlar çok uzun. Ama dileyenler “Ruhsal Gelişim ve Kader” adlı kitabımdan takip edebilirler.


Ama hangi isimleri, hangi durumlarda kullanmada fayda vardır onları açıklayabilirim. Şunu söylemeliyim ki, ilk yapılması gereken eldeki problemin ne olduğunun tam ve doğru saptanmasıdır. Kişi astrolojik açılımlarını bilmese bile sorunu saptarken hislerin, çözümünü ararken de mantığını kullanabilir.

Ender Saraç’ın zikir çalışmalarından bazı esmalar

Yaşamınızda sevgi ve muhabbet az ise, aşk istiyorsanız: Ya Vedud

İçiniz sıkılıyor ve göğsünüz daralıyorsa: El Basit

Bir türlü olayların içinden çıkamıyor ve ne yapacağınızı bilmiyor iseniz: El Vekil

Bilginizi arttırmak için gerekli beyin devrelerinin açılmasına yardım için: El Alim

Kötü bir yönetici iseniz ve olayları yönetemiyorsanız: El Veli

Bir türlü organize olamıyorsanız: El Kayyum

Yaşamda elinizi tutacak kimse yok ise: El Veli

Tabi burada örnekleri çoğaltmak mümkün. Ben burada sadece kökteki bazı ince enerjilerin derin düzeyden gelerek görünür alanda ne gibi etkiler yapabileceğini örnek vermeye çalıştım.

Peki. Bu zikir çalışmalarını nasıl yapalım?

Ender Saraç: Her şeyden önce belirtmeliyim ki 40 gün içinde kendinizde ve yaşamınızda bazı değişiklikler olma olasılığı oldukça yüksektir. Çünkü kozmik çalışmalar etkilerini 40 gün veya 7 hafta içinde gösterir.

Bedensel öneriler

 • Bir gün öncesinden bir günlük detoks (arınma) programı yapmakta yarar var
 • Sindirim sisteminizi fazla yormayın
 • Bedeni aşırı zorlamayın
 • Yorgunluk çıkması ve uyuma ihtiyacı olabilir, dinlenebilirsiniz.
 • Günde soğuk olmamak şartı ile iyi ve kaliteli 2 ila 3 litre su için
 • Kırmızı et yemeyin ya da daha az tüketin ama yeşil lifli yapraklı sebzeleri ve türevlerini, taze balıkları, iyi pişmiş bakliyatları bolca tüketin.
 • Rahatlatıcı masajlar yaptırabilirsiniz
 • Sık sık ılık duşlar ve doğru ve derin nefesler kendinizi iyi hissettirecektir.

Ruhsal öneriler

 • 40 gün içinde yalan söylemeyin
 • Kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olanlara verebilirsiniz
 • Yaşadığınız ortamı daha pozitif ve sevimli yapmaya çalışın
 • Doğa içine açılabilirsiniz
 • Daha çok sevgi ama daha az korku ve nefret hissetmeye gayret edin
 • Dua edin
 • Kendinize daha çok değer verin ve kendiniz için zaman ayırın.

Bunun gibi öneriler yapacağınız 40 günlük enerji çalışmasına hazırlamak içindir.

Ne güzel öneriler verdiniz. Sizi gerçi ekranda da görmeye alışkınız. Bence bilimin ve ruhsallığın sentezinde, çok önemli bir konumda yer alıyorsunuz. Sohbet için çok teşekkür ederim. Size nasıl ulaşabilirler Ender Bey?

Ender Saraç: endersarac.com web sitem. Hay Güzellik merkezinde çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Ben de teşekkür ederim. İyi çalışmalar Burçin Hanım.

İlgili yazılar

Kozmik bilim açısından oruç nedir?

Buğday çimi ve faydaları: Kanserle mücadelede Laetril

Metin Hara: Korku Yıkıcıdır Sevgi Yaratıcıdır


Meditasyonun Temeli: Meditasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?