Dünya Ebru Günü İlk Kez Kutlanacak

Ebru sanatçısı Atilla Can’ın önderliğinde, Türkiye’nin birçok ilinden gelen sanatçılar dünyanın en büyük ebrusunu yapıp, Guinness dünya rekoru kırmak istiyorlar.

Türkistan’dan, önce İran’a, oradan Anadolu’ya ve oradan da sanatın başkenti İstanbul’a ipek yolu ile geldiği sanılıyor ebru sanatının… Bu sanat, malzemesini yaşamın kendisinden alıyor. At kuyruğunun gül dalına sarılması ile fırçalar, doğadaki renkli toprakların ezilmesi ile boyalar elde ediliyor.

Sonra geven otunun köklerinin kesilmesiyle çıkan kitre kurutulduktan sonra, suda eritilip bal kıvamında bir sıvı elde ediliyor. Tekne denen kaplara konan bu kıvamlı su, yani kitrede boyaların su yüzeyinde kalmasının en büyük sırrı, sığırların karaciğer safra kesesinin birikimi olan öd sıvısıdır. Eğer boyanıza öd koymazsanız boyalar su üzerinde duramayıp, dibe dalmaya başlıyor. Bir sonraki aşama, boyalara su üzerinde şekil vermek, daha sonra tekneye yatırılan kâğıda desenin yapışmasını sağlamak.


Bu günlerde, bin yıllık ebru sanatının hak ettiği konuma gelmesi için Atilla Can’ın önderliğinde ebru sanatçıları hummalı bir çalışma içindeler. Bundan böyle, her yıl ebru sanatçıları bir araya gelip Eylül ayının ikinci cumartesi gününü Dünya Ebru Günü olarak kutlayacaklar.

Bu yıl Dünya Ebru Günü 8 Eylül 2012 Cumartesi günü İstanbul’da Pelican Mall’de gerçekleştirilecek. Türkiye’nin birçok ilinden sanatçıların, akademisyenlerin ve sanatseverlerin katılımı ile büyük bir coşku ile kutlanacak etkinlikte, aynı zamanda 5 ton su kullanılarak hazırlanacak olan dünyanın en büyük ebru teknesinde, yine dünyanın en büyük ebrusunu yapıp, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girilmeye çalışılacak.

Bin yıllık sanatın aynı zamanda doğum günü de olan Dünya Ebru Günü, birçok etkinliğe sahne olacak. Etkinlikte sanatseverlerin en çok ilgisini çekecek diğer bir konu da ‘Ustalar Ebru Sergisi’ olacak. Sergi, bir ay boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Aynı zamanda eserleri satın alma şansı da olacak. Yapılacak olan dünyanın en büyük ebrusunun satışından elde edilecek tüm gelir ihtiyaç sahibi bir kuruma bağışlanacak.


Dünya ebru gününü bir kaç yıldır planladığını ve ancak bu sene hayata geçirme fırsatını yakaladığını söyleyen organizasyon başkanı ve ebru Sanatçısı Atilla Can, “Ebru, suya yazılan bir aşk hikâyesidir” diyor ve ekliyor: “Kor olmanın lezzetini ancak yanan bilir ve ebru aşkı ile yanan gönülleri, Dünya Ebru Günü’nde kor olmaya davet ediyor.”

Etkinlik: Dünya Ebru Günü
Tarih: 8 Eylül 2012 Saat:11.00
Yer: PELİCAN MALL E-5 yolu üzeri Avcılar İstanbul

Web: www.pelicanmall.com.tr


Miriban Doğan ve Atilla Can’ın İndigo Dergisi’nde Şubat 2011’de yayınlanan röportajı için tıklayın: Ebruda Sıra Dışı Bir Güzellik Atilla Can

İstanbul Modern’de sanatçıların dünyasını anlamak