Ihlamur çayı faydaları neler? Nasıl demlenmeli?

Ihlamur çiçeği, soğuk algınlığına iyi geliyor, stres durumunda rahatlatıcı etkiye sahip. Peki ıhlamur çayı nasıl demlenir? Faydaları neler?

Ihlamur çayı faydaları neler? Nasıl demlenmeli?

Ihlamur nasıl hazırlanır? Nasıl demlenir?

Ihlamur çiçeğinin çay olarak değişik rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığını anlatan Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamurun sağlıklı hazırlanımı ve sunumunun önemine değinerek çiçeklerin kalitesinin yanı sıra hazırlama yönteminin de rol oynadığını belirtti.

Avrupa İlaç Kurumu’nun, farklı ıhlamur türlerinin çiçeklerinin, geleneksel olarak soğuk algınlığı belirtilerini ve hafif stres durumlarında  rahatlatıcı olarak kullanılabileceğini kabul ettiğini belirten Prof. Sezik, ıhlamur çiçeğinin kalitesiz olması durumunda Avrupa İlaç Kurumu tarafından belirtilen etkilerin sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi.


Uyarı: Açıkta Satış yapılan ürünleri almayın, kullanmayın!

Açıkta, aktar gibi dükkanlarda satılan ıhlamurların kullanılmasının tavsiye edilmediğini dile getiren Sezik, “Çuvallarda, kutularda saklanan, kaç yıl önce toplandığı ve ne karıştığı bilinmeyen, muhtemel, mikroorganizma ve bu mikroorganizmaların meydana getirdiği aflatoksinler gibi zararlı maddeleri taşıyabilecek çiçeklerin kullanılmasının sağlığa yarar yerine zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bilinen firmaların mikrobiyolojik ve diğer kalite kontrolleri yapılmış poşet çayları tercih edilmelidir” dedi.

ıhlamur

Ihlamur nasıl hazırlanır?

Şifa amacıyla içiliyorsa, içinde 2-2,5 gram ıhlamur çiçeği taşıyan 1 poşeti kupaya koyarak, üzerine çok kaynar olmayan sıcak su ilâve edilip, 5-10 dakika kadar bekletilerek içilmesini, eğer ıhlamur keyif için içiliyorsa, poşetin 4-5 dakika kadar sıcak suyda tutulmasını öneren Prof. Sezik, bitkiyi kaynar suda uzun süre bekletmenin doğru olmadığını söyledi: “Uzun süre kaynar suda bekletmek ıhlamurun yapısındaki maddelerin değişmesine neden olur. Ihlamurun hafif sarı olan rengi kırmızıya döner, kendine has kokusu kaybolur ve yararlı etkisi azalır. Bu durumda da içilen şey ıhlamur çayı olmaz.”


Ihlamur buğusunda terleyin!

“Son yıllarda yapılan bir klinik çalışmada, 40-50 derecedeki 500 ml suya iki poşet ıhlamur konmuş, hastaların 10 dakika ıhlamur buharları ile buğu yapması sağlanmış. Ihlamur buğusunun, hastalarda terletici etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir” diyen Prof. Dr. Sezik, ıhlamur çay ve buğusunun soğuk algınlığının etkilerini azaltmada birlikte kullanılmasını önerdi.

Ihlamur çayının faydaları neler?

Ihlamur ağacı oldukça hızlı büyür ve 15-25 metre uzunluğa erişebilir. Sağlığa faydalı ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bölümü ise sarı-beyaz renklerde açan çiçekler ve yapraklarıdır. Çiçekler, bahar aylarında açar ve bu mevsimde toplandıktan sonra kurutulur. Kalp şeklindeki bu çiçekler 5-10 santim uzunluğa kadar büyür. Ihlamur ağacı kabuğu gri, yumuşak ve liflidir.


Ilıman iklimlere özgü ıhlamur ağacı kışın yapraklarını döker. Ağacın ürüne bağlı olarak güçlü ve yumuşak kokulu çiçekler açabilir. Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır. Kurutulmuş çiçekleri ise hafif tatlı ve yapışkandır.

Ihlamurun faydaları

 • Terlemeyi teşvik eder
 • Ateş düşürür
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Gribe ve nezleye iyi gelir
 • Migren ağrılarını hafifletir
 • Kaygıyı azaltır
 • Stresi azaltır ve rahatlama sağlar
 • İshal tedavisinde kullanılır
 • Kan basıncını düşürür
 • Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır
 • Damar sertliğine karşı kullanılır
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar
 • Kas spazmlarını giderir
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır
 • Boğaz ağrısını alır
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Çarpıntıyı giderir
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.