Hayatınızda Varolan Yoklar ve Varlar

Beklentiler ve istekler hayatınızda bir şeylerin yok olduğunu gösterir. Bütünleşmek için bu dünyadaysak elbette eksikliklerimiz, yoklarımız olacaktır. Önemli olan yok düşüncesini içselleştirip yaşam biçimimiz haline getirmemektir.

Hayatınızdaki Varlar ve Yoklar

Beklentiler ve istekler hayatınızda bir şeylerin yok olduğunu gösterir. Bütünleşmek için bu dünyadaysak elbette eksikliklerimiz, yoklarımız olacaktır. Önemli olan yok düşüncesini içselleştirip yaşam biçimimiz haline getirmemektir, ama o kadar çok yok bilincine alışmışız ki imkansız olarak gördüklerimizin gerçekleşmesini bile bir mucize olarak nitelendiriyoruz. İmkansız ve yok inancı yalnızca bize zarar veren düşüncelerimizdedir.

Bir yanımız eksikken bir yanımız tamamlayıcılarla doludur. Bu tamamlayıcılar, içimizdeki olumlu yönler olduğu gibi çevremizde karşılaştığımız her şey olabilir. Eksikliklerimizi tamamlar ve giderirler. İşimiz yoksa şayet bu eksikliğimizi giderecek yaratıcılığımız, yeteneklerimiz olduğu gibi bize yardımcı olacak arkadaşlarımız mevcuttur. Yani hayat aslında yoklarla değil varlarla dolu. Her şeyi yoktan var eden yaradan varken ve onun nefesi ile nefes bulmuşken, imkansızdan ve yoktan söz etmek ve buna inanmak olur mu?

Öyleyse sizi, kendinize getirecek karamsarlıktan sıyrılıp olumlu düşünmenizi sağlayacak bir egzersiz ile tanıştırmak istiyorum. Ne zaman umutsuzluğa düşecek olursanız kendinize bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Yok Yok – Var Var Egzersizi

1) Hayatınızda ‘yok’ olduğuna inandığınız her şeyi bir kağıda yazın.

2) Teker teker her birini, o konudaki ‘varları’ bulmak için inceleyin ve yazın.

3) Ve bu ‘varlar’ için şükretmeye odaklanın.

Para konusunda yokluk fikirlerinizi yazın.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Para konusunda hayatınızda var olan bir şeyler bulmaya çalışın ve yazın, ne kadar az olursa olsun:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Zaman konusunda yokluk fikirlerinizi yazın.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Zaman konusunda hayatınızda var olan bir şeyler bulmaya çalışın ve yazın, ne kadar az olursa olsun:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Saygı konusunda yokluk fikirlerinizi yazın.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Saygı konusunda hayatınızda var olan bir şeyler bulmaya çalışın ve yazın, ne kadar az olursa olsun:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Arkadaşlar konusunda yokluk fikirlerinizi yazın.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Arkadaşlar konusunda hayatınızda var olan bir şeyler bulmaya çalışın ve yazın, ne kadar az olursa olsun:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

İş konusunda yokluk fikirlerinizi yazın.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

İş konusunda hayatınızda var olan bir şeyler bulmaya çalışın ve yazın, ne kadar az olursa olsun:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Sağlık konusunda yokluk fikirlerinizi yazın.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Sağlık konusunda hayatınızda var olan bir şeyler bulmaya çalışın ve yazın, ne kadar az olursa olsun:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Burada temel konular verilmiş olup, sizden beklenen kendi hayatınızdaki yok olanları ele alıp her birine bu egzersizi uygulamanızdır. Şayet varları bulmakta zorlanıyorsanız, varları bulmaya istekli olun ve niyet edin. Size her an yardım etmeye hazır olan içinizdeki sese kulak verin. O sizi hayatınızdaki varları bulmak için yönlendirecektir.

Bu egzersizi yaparken bir önerim daha var.  Bunun sayesinde yoklarınızı varlara dönüştürüp çözüm bulmanız da kolaylaşacaktır. Örneğin; sağlık konusundaki yokluk fikirlerinizi yazıp sağlık konusunda varlarınızı da bulduktan sonra, sağlık konusunda her yok dediğiniz konuyla ilgili varlarınızı bulun. Bu uygulama, sorun olarak gördüğünüz konuyu çözmeniz için farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Her istediğimize belki sahip olamayız ama yoklar içindeki varlara odaklandığımızda bu bize şükretmeyi öğretecektir. Şükretmenin verdiği olumlu enerjiler ile harekete geçme ve mücadele gücümüz artacak ve en önemlisi hayatımıza sevgi girecektir.

Önceki yazıDuyguların ve Zihnin Beden Üzerindeki Etkileri
Sonraki yazıİz bırakan kadınlar kulübü
Her canlı gibi aslıma doğru bir yolculuktayım ve bu yolculukta hem öğretmen hem öğrenciyim. Esnekliği seviyor olmam, yaratıcılık düşüncesinin sınırlar olmadan daha iyi gelişeceğine inandığımdan ve her ne olursa olsun insanın kendi yeteneği doğrultusunda sevdiği işi yapmasının gerekliliğini savunduğumdan serbest olarak kendi hedeflerim doğrultusunda yürüyorum. İletişim benim yeteneğim diyorum, neden? Çünkü içsel ve dışsal gözlemleyen benliğimin baskın olması karşımdakinin vücut dilini ve altında yatan duyguları ve algılamaları sezgisel olarak çözmemi sağlıyor. Bunların doğruluğunun da ortaya çıkması ve iletişim hatalarını hemen fark ediyor olmam benim en baskın yeteneğimin bu olduğunu keşfetmemi sağladı. Ayrıca iletişim üzerine aldığım eğitimlerle de bunun doğruluğunu bir kez daha kendi kendime kanıtlamış oldum. Öncelikle bunu kendime kanıtlamam gerekiyordu çünkü uzun bir zaman bu yeteneğimi görmezden geldim ve hep bastırdım. 2002 yılından beri iletişim ve algılama psikolojisi üzerine araştırmalar yapmaktayım ve son 3 yıldır da buna ağırlık vermekteyim ve ayrıca iletişim üzerine olan eğitimimi bu alanda daha verimli olabilmek için hem öğreticiliğimle hem öğrenciliğimle ilerletme çabası içerisindeyim.