InterRail hakkında bilinmesi gereken her şey

Artık yurt dışına çok ekonomik yollarla gidebilmek mümkün. Az param var ama Avrupa’da birkaç ülkeyi gezmek  arzusundayım diyorsanız, işte size mükemmel bir fırsat: InterRail sistemi.

train

Geçmiş yıllarda sadece gençlere yönelik olarak hizmet veren InterRail sistemi bundan böyle her yaş grubuna hizmet vermeye hazır, yeter ki siz gitmek isteyin.

InterRail nedir?

İnterRail Pass Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, gezginlere ucuz ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir pas bilet uygulamasıdır. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene binme olanağı sağlar. Inter Rail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca Inter Rail bileti olanların bindiği özel bir tren değildir. Inter Rail Global Pass bileti Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında, Inter Rail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.


Kimler alabilir?

Farklı fiyat uygulaması ile tüm gezginler Interrail Pass bileti alabilmektedir.

Hangi ülkelerde geçerli?

InterRail sistemiInter Rail Global Pass ve Inter Rail Bir Ülke Pass aşağıda belirtilen 30 Avrupa ülkesinde geçerlidir. (Almanya , Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Romanya, Portekiz, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan)

Süresi ne kadar?

InterRail  Global Pass biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak 10 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi) 22 günlük geçerlilik süresi içersinde 10 günlük (Flexi) 15 gün sürekli geçerli, 22 gün sürekli geçerli ve 1 ay sürekli geçerli olmak üzere 5 farklı şekilde, InterRail bir ülke pass  biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir

Flexi sistem nedir?

Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir. Gezginin belirlediği tarih aralığında InterRail Global Pass biletinde 5 ve 10 gün, IntrerRail Bir Ülke Pass biletinde ise 3,4,6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

Örnek 1: Global Pas Biletlerinde 22 Gün içinde 10 gün geçerli bilet: InterRail’ciye belirleyeceği 22 günlük tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuğu yapma hakkı sağlar.

Örnek 2: Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında 8 gün trene binme hakkı sağlar. Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir. Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir. Akşam 19.00 ve sonrasında başlayıp saat 04.00’ten sonra devam edecek seyahatlerde ertesi günün tarihi geçerli olur.

Satış para birimi nedir?

Biletinizi alırken TL olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.           

Bu fiyatlara ek olarak ödeyeceğim para var mı?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.


InterRail bileti konaklamayı kapsıyor mu?

Hayır. InterRail bileti sadece bir tren pas biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. gibi hizmetleri kapsamaz.

InterRail_pass indigo dergisi

Nereden ve hangi ülkeden başlıyor?

InterRail’inizi istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. İsterseniz Türkiye’den başlatarak Bilet Ücretleri sayfamızda belirtilen ek ücretleri ödeyerek başka masraf yapmadan gezinizi tekrar demiryolu ile Türkiye’de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye başka bir yolla ulaşıp InterRail’inizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.

Biletinizi ne zaman ve nasıl alabilirsiniz?

InterRail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 3 ay önce alabileceğiniz gibi, yola çıkış tarihinizden bir gün önce de alabilirsiniz.

Bilet alırken neler gerekiyor?

Bilet almak için satış bürosuna gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

Biletinizi nereden alabilirsiniz?

InterRail Pass kartları TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’da bulunan Gençtur, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Global Vizyon, Viking Turizm, Ankara’da bulunan Ray Tur, Uygar Tours, Alemara Turizm ve Simetri Turizm seyahat acentelerinden satın alınabilir.

Yolculuklardan önce rezervasyon yaptırmam gerekiyor mu?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

4065701218_c760bba511

InterRail bileti ile hangi trenleri kullanabilirim?

InterRail Pass hamilleri için bazı trenler için özel kurallar ve ücretlendirmeler uygulanır. (Söz konusu bilgiler Inter Rail bileti ile yolcuya verilen Inter Rail Kılavuzu 2014’de ve Inter Rail Haritası 2014’de yer almaktadır.) Ayrıca, ek ücret ödeyerek yataklı/kuşetli vagonlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz.

Inter Rail için vize gerekli mi?

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız. Schengen Ülkeleri olarak anılan 14 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir.


Schengen vizesi ile tüm Schengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezebilirsiniz. Schengen’e Üye Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç, Hollanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan. Daha detaylı bilgi için İnterrail.eu adresine başvurabilirsiniz.

Yaz tatilinde vizesiz gidebileceğiniz destinasyon önerileri


Rüya Yüksel
Rüya Yüksel, 1957 doğumlu, İstanbul'da yaşıyor. Mesleği İngilizce öğretmenliği, ancak 29 yıldır özel sektörde çalışıyor. NLP İleri Derece Uygulayıcısı ve 'Yaşam Koçu' olmakla birlikte “Kendini Tanıma Çalışmaları” düzenliyor.