Evrimsel Biyoloji: ‘Evrim Karşıtlığı Kongresi’ 3-4 Mayıs

3-4 Mayıs’ta Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenecek Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu’nun ‘Evrim Karşıtlığı Neden Bilimsel Değildir?’ kongresine ilgi duyanlar Evrim Karşıtlığı’nın neden bilimsel olmadığı konuşulacak olan kongreye davetliler…

Evrimsel Biyoloji: 'Evrim Karşıtlığı Kongresi' 3-4 Mayıs

Bilimsel bir tartışma ortamında mı olmak isteyen herkesin Evrimsel Biyoloji alanında uzman isimleri dinlemek için bu kongreyi kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

Bilimsel danışmanlığını Hacettepe Üniversitesi’nden Evrimsel Biyolog ve Genetikçi Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy‘un yaptığı Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi’ nin ilki 2011 yılında düzenlendi ve 2012 yılında “İnsan Evrimi”, 2013 yılında ise “Türleşme” başlıklarıyla kongre geleneksel bir hale getirildi.


Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu’nu Evrimsel Biyoloji alanında paneller ve kongreler düzenleme konusundaki çalışmalarını takdir ve ilgiyle izliyoruz.

Bu yıl 3-4 Mayıs tarihlerinde dördüncüsü düzenlenecek kongrede evrim karşıtlığının neden bilimsel olmadığı aktarılmaya çalışılacak.

Kongrede irdelenecek/tartışılacak konular alt sunum başlıkları:

 • Kambriyen Patlaması ve Anlık Oluş Yanılgısı
 • Ara Form Nedir? Evrim Karşıtlığı Ne Diyor, Bilim Ne Söylüyor?
 • Yaşamın Ortaya Çıkışına İlişkin Anlık Oluş İddiası Karşısında Evrimsel Biyoloji Çalışmaları
 • Evrim Karşıtlığının ‘Tesadüf’ü ve Evrimsel Biyolojideki Rastlantısallık
 • ‘Mükemmel’ Yapı, Organ ve Organizma Vurgusunun Bilim Dışılığı
 • ‘İndirgenemez Karmaşıklık’ ve ‘Akıllı Tasarım’ Neden Biyolojik Gerçekliğe Uymaz?
 • Evrim Karşıtlığının Doğal Seçilim Algısının Yüzeyselliği ve Bağlam Dışılığı
 • Tür İçi Değişim Neden Türleşmeyi İzah Eder? Evrim Karşıtlığı Neden Türleşmeyi Kabul Etmez?
 • Yaşayan Fosil Olur Mu? Görünürdeki Kaba Değişmezliğin Gizlediği Değişkenlik
 • Bir Sosyolojik Vaka Olarak Evrim Karşıtlığının Tarihsel Gelişimi
 • Evrim Karşıtlığının İnancı Kötüye Kullanması ve Dinlerin Konuya Tarihsel Bakışı
 • “4. Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi Evrim Karşıtlığı Neden Bilimsel Değildir? “

hakkında ayrıntılı bilgi almak ve katılımcı olmak için; www.hubito.com


Bilim haberlerinde evrim her daim insanlığın ilgisini çekecek ve üniversitelerin bu ve benzeri kongre/çalışmaları insanlığı bir adım daha ileri götürecek. Diliyoruz her üniversitede benzer çalışmalarla ilgili çalışmalarla ilgili haberler duyurabilelim…

Suriyeli bilim adamı Türkiye’yi bırakıp ABD’ye göç etti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.