Cahit Kayra – Bir Siyasi Mizah Öyküsü

1917 doğumlu, “asırlık bir çınar” Cahit Kayra, yorulmadan üretmeye devam ediyor… Son eseri Marjinal Siyaset Teorileri kitapçılarda!

1917 doğumlu, "asırlık bir çınar" Cahit Kayra, yorulmadan üretmeye devam ediyor... Son eseri Marjinal Siyaset Teorileri kitapçılarda!

Maliye Müfettişliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere birçok görevde bulunan ve Türkiye’nin siyasal, sosyal yaşamının neredeyse tamamına tanıklık etmiş olan Kayra’nın yeni kitabı ‘Marjinal Siyaset Teorileri’ Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Türkiye’nin tarihindeki önemli süreçlere ilişkin bilimsel deliller, sağlam kanıtlar ve araştırmalarla kitaplar hazırlayan Kayra, Sevr Dosyası, Varlık Vergisi ve Cumhuriyet Ekonomisinin Öyküsü (3 Cilt) gibi önemli eserlere imza attı. Son kitabı olan Marjinal Siyaset Teorileri’yle siyasi bir mizah kaleme aldı.


Karikatürlerle renklendirilen, öykü tadında bir çalışma; siyaset yelpazesinin günlük ilişkilerle kirlenen yönlerini, demagojileri, ayaklar altına alınan ilke ve söylemleri, zafere giden yolda mubah olan bütün yolları esprili bir şekilde gözler önüne seriyor.

Üç ana başlıkta toplamış teorilerini Cahit Kayra

İlk teori; Kişisel Davranışlarla İlgili Teoriler. Neler yok ki içerisinde; Gerçek Dışı Gerçekler, Sağırlar Diyaloğu, Mağdura Oynamak, “Savunma Out Saldırı In” Teorisi, Efekoloji Teorisi, Siyasetin Gözyaşları ve Çiçek Atmak…

Siyasi mizah yeteneğini konuşturmuş Cahit Kayra. Sayfaları çevirdikçe yüzünüzde bir tebessüm bırakıyor.


marjina-siyaset-teorileri

İkici teori listesi; Kurumsal Davranışlarla İlgili Teoriler. Sırasıyla; Milli İrade Teorisi, Dinsel İnançlar Teorisi, Kriz Yaratma Teorisi, Medya ve Sansür Teorisi, Meydanlar Teorisi, Kurumları Denetleme Teorisi, Bilgi Sızdırma, Haber Uydurma,  İftira Atma Teorisi, Anket, Suikast, Darbe İddiaları, Gündem Yaratma Teorisi, Siyaset ve Ekonomi Teorisi, Kuvvetler Ayırımı Teorisi, Dış Sorun Yaratma Teorisi, Güvenlik Teorisi, Cebeli Mubah Teorisi, Zamanlama Teorisi, Psikolojik Etkileme, Şanlı Mazimiz Teorisi bölümleri altında karşılaştığımız uygulama ve davranışlar kara bir mizahla tasvir ediliyor.

Ve son olarak Özel Teoriler var; Halkçılık ya da Burjuvalık, Mali Güç, Sağlam Yatırım Teorisi, Yeni Kuşaklar Yaratma Teorisi…

Adaylar İçin Öneriler:

Yeni çalışması Marjinal Siyaset Teorileri için şunları belirtiyor Cahit Kayra:

“Siyaset iki derecelidir. Birinci sınıf siyaset devlet işleridir. Büyük adamların kimi devlet kurar kimi de yıkar. Buna benzer. Bizim tarihimizde emsali çoktur. Bu bizim işimiz değil. İkinci sınıf siyaset seçim kazanmaktır. Birinci sınıfa geçebilmek için ikinci sınıf siyasette başarılı sınav vermek zorunluluğu vardır. Okul gibi. Ama tersine, ikinci sınıfta başarılı olamıyorsanız birinci sınıfa geçmeyi aklınızdan çıkarın. “Marjinal Siyaset Teorileri” kitabımız ile bu konuda bir eğitim programı sunuyoruz. Maksadımız seçimlere hazırlanan milletvekili adaylarına yardımcı olabilmektedir. Bütün ikinci sınıf siyaset yapmaya soyunan adaylara başarılar diliyorum.”


Kitap Önizleme