29. Uluslararası İzmir Festivali

Geçmiş 28 yılda olduğu gibi yine kendi alanlarında dünyanın en büyük isimlerini İzmir’e getiren Uluslararası İzmir Festivali, Muti gibi bir dünya devinin ardından nadir sayıda klasik müzik sanatçısına nasip olan “süper star” unvanına sahip Ithzak Pearlman ile festivale devam ediyor.

izmir festivali

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali’ni 26 Mayıs – 2 Temmuz 2015 tarihleri arasında İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) organizasyonuyla gerçekleşecek. Festival, Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğunda düzenlenen festival, Riccardo Muti yönetiminde Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası konseriyle başlıyor.

Aynı zamanda bir eğitim vakfı olarak, “Gençler Ustalarla Buluşuyor” projesini başarıyla sürdüren İKSEV bu yıl sahnesini geleceğin yıldızları olacak genç sanatçılara da açıyor. Günümüzün en büyük isimleriyle, geleceğin en büyük isimlerinin buluştuğu festival, Haziran ayında da göz kamaştıran bir programla devam ediyor.


29 uluslarası izmir festivali Afiş29. Uluslararası İzmir Festivali’nde öne çıkan konserler

  • Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Halk Oyunları Bölümü Ekin Topluluğu
  • Polonya’nın parlak yıldızı piyanist Janusz Olejnizak
  • Org vitrüözü Cameron Carpenter
  • Franz Liszt Oda Orkestrası ve Arkas Trio
  • Çağdaş seslenişler
  • Küba’dan Orquesta Buena Vista Social Clup konseri
  • 1870 yılından bu yana balede ekol haline gelmiş Cenevre Büyük Tiyatrosu Balesi

Muti ve Genç Orkestrası

Parlak başarılarla dolu kariyeri boyunca dünyanın en iyi orkestralarını yöneten, Verdi’nin repertuarına olağanüstü bir katkı yapan, albüm faaliyetleri birçok ödül alarak büyük takdir toplayan, sayısız onur ödülünün sahibi Şef Riccardo Muti, on bir yıl önce kendisinin kurduğu Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası ile 29. Uluslararası İzmir Festivali’ni açıyor. 2004 yılında tüm İtalya’dan yaklaşık 600 enstrüman sanatçısının oluşturduğu uluslararası bir komitenin seçtiği genç müzisyenlerden oluşan Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası ile dünyanın önemli salonlarında ve büyük festivallerinde pek çok başarılı konser veren Şef Riccardo Muti, İzmir Konserinde efsanevi yorumlarından bir seçki yapacak. Muti ve orkestrası, ilk bölümde F. Schubert’in Op. 70 Do Majör Uvertürünü, W. A. Mozar’ın 35. Senfoni’sini (Haffner), ikinci bölümde ise G. Verdi’nin “I Vespri Siciliani” Operası’ndan Senfoni ve Üçüncü Perde Dansları (Dört Sezon) başlıklı eserlerini çalacak.


Ithzak Perlman İzmir’de

izmir festivali29. Uluslararası İzmir Festivali, sayıları milyonları aşan hayran kitlesiyle efsaneler katına ulaşan keman sanatçısı Ithzak Perlman‘ı ağırlayacak. Enstrümanı üzerindeki olağanüstü hakimiyeti, bitip tükenmez müzik yapma isteği ve sevgisiyle tüm dünyada tanınan, klasik müziğin süper starı olarak anılan Ithzak Perlman’a İzmir Konserinde, solist ve eşlikçi olarak sıra dışı bir kariyere sahip piyanist Rohan De Silva eşlik edecek.

Aynı zamanda iki yakın dost olan Perlman ve Silva, başarılı konser kariyerlerinin yanı sıra enstrümanlarının en iyi sanatçıları olarak çok parlak bir eğiticilik kariyerine de sahipler. İzmirlilerin huzuruna sürpriz bir programla çıkacak Perlman ve De Silva’nın konseri unutulmazlar arasında yerini alacak.


29. Uluslararası İzmir Festivali’nin biletleri 29 Nisan 2015 Çarşamba günü satışa çıkacak.


 

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.