Medyaya Darbe: İpek Koza Holding

Akın İpek’e ait İpek Koza Holding’e ve kanallarına el konuldu!.. Medyaya darbe üstüne darbe! Hürriyet’e, Cumhuriyet’e yapılan siyasi baskılardan sonra şimdi de İpek’e ait kanallara baskı… Artık görmezden gelmek mümkün değil! Adı mı? Postmodern darbe!

koza holding nedir? koza holding cemaat ilişkisi var mı? koza holding gazeteleri neler?
Koza Holding medya yayın grubu. Kanaltürk ve Bugün

Medyaya Darbe: İpek Koza Holding

Ülkede son günlerde inanılmaz şeyler oluyor! Türkiye akıl almaz olaylara sahne oluyor!

AKP iktidarının 13 yılına baktığınızda Türkiye çok farklı, çok tuhaf uygulamalara imza attı. Çok şey yaşadık AKP döneminde…

En son olay ise yeni yaşadığımız medyaya olan darbe!

Aydın Doğan’ın gazetesi olan Hürriyet’e olan baskı unsuru bu kez Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edilen Akın İpek’e ait İpek Koza Holdinge gerçekleşti!

Bunlara siz şaşırıyor musunuz bilemiyorum; ancak ben bu olaylara hiç ama hiç şaşırmıyorum!

Neden mi?

Değerli okurlar bir yıl önce bir kitap yazmıştım. Kitabımın (AKP’nin Türkiye Salvosu) 103. sayfasında şu ifadeleri kullanmıştım:

“… AKP Hükümeti’nin bundan sonraki amacı yasa değişiklikleri ile Gülen cemaatine bağlı yayın organlarını güç durumda bırakarak etkisizleştirmek olabilir…”

sayfanın devamında şöyle devam etmişim:

“… Koza İpek Holding gibi cemaate yakın şirket temsilcilerini çeşitli nedenlerle cemaatten uzaklaştırıp kendine taraf yapabilir ya da bertaraf edebilir…”

Bu ifadelerimi bir yıl önce çevremdeki insanlara söylediğimde bana şöyle demişlerdi: “Senin bu yazdıklarını darbe günlerinde bile görmek zor!”

Zor ama imkansız değil! İşte bugün bunları yaşıyoruz! Bunun adı Postmodern bir darbe! Hem de medyaya yapılan bir darbe!

Bu olaylara şaşırmamak gerekiyor!

Yıl 2002, Kasım seçimleri…

Genç Parti, Kasım seçimlerinde % 7,2 oy aldığında AKP, ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu düşünüyordu! Uzan, yoktan bir parti kurmuştu; siyasi kimliği olmayan Cem Uzan % 7,2 oy oranı almıştı…

Sonra ne oldu?

2003 yılı Haziran ayında Uzan’ların yönetiminde bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik’te imtiyaz sözleşmeleri iptal edildi. 3 Temmuz 2003’te de İmar Bankası ve Adabank’a el konuldu. Şubat 2004 yılında da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzanlar’ın 219 şirketine el koymuştu!

Şimdi yakın bir tarihe gidelim…

BDDK, 3 Şubat 2015‘te Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen  yüzde 40’lık imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünün TMSF tarafından kullanılmasını öngörmüş, böyle bir karar alınmıştı ve daha sonra Mayıs ayında ise tamamına el konulmuştu!..

Mayıs ayından sonra şimdi de muhalif kanallar olan Bugün TV, Kanaltürk gibi kanallara tam anlamıyla anayasaya aykırı bir şekilde kayyum atandı! Bu tam anlamıyla basına bir darbedir!

Kayyum nedir?

Kayyum, batmış olan bir şirkete yapılan bir uygulamadır; ama Türkiye’nin en önemli ve en büyük şirketlerinden birine dün darbe gerçekleşti!

İpek Holding’in sadece kanallarına mı? Hayır, tüm şirketlerine…

Kim atandı?

ATV, Sabah Gazetesi’nin eski reklam müdürü ve finans müdürü olan insanlar…

Bu kanal ve gazete kime yakın, kime aittir? Bunu benim gibi sizler de çok iyi biliyorsunuz…

İşte iktidarı, orantısız bir güce verdiğinizde anayasayı çiğneyen bir güç ortaya çıkıyor!

Akın İpek, kendi televizyonunda konuşmasını tamamladığında şunu söyledi: “Her kışın bir yazı; her gecenin bir sabahı var!”

Evet, her kışın bir yazı var ve o yaz çok uzakta değil!..

 

Kişioğlu, zıt düşüncelere sahip kişilerle tartışmayı seven ve her olaya bilimsel olarak yaklaşıp, olaylara septik yaklaşmaktan kaçınmayan biridir. Olayları derinlemesine incelemeyi ve yanlışın ortaya çıkarılıp doğruya nasıl ulaşılacağı konusunda fikir üretilip bunun üzerinden felsefe yapılmasını arzulayan biridir. Etik, ahlaki ve hukuki sınırları aşmadan herkesin, her ortamda eleştirilmesi taraftarıdır. Dogmatik düşüncelerden uzak; sormayı, sorgulamayı kendisine görev edinmiş ve bunun çabası içerisindedir… Her türlü bilgi alışverişine açık; farklı görüşlerin çarpıştıkça büyüyebileceğine ve kolektif düşünsel ürünlerin ikamesinin de olabileceğine inanmakta; halk için, halk yararına olan her şeyin de yanındadır…