Türkiye’de saat kaç?

Saat kaç? Saatler geri alındı mı? Türkiye’de saat kaç? Saatler ne zaman geri alınacak?

Yaz saati uygulaması iki hafta gecikmeyle 8 Kasım Pazar günü sona erecek. Saatler, 7 Kasım Cumartesiyi, 8 Kasım Pazara bağlayan gece, 04.00 itibariyle 1 saat geri alınacak.

Saat kaç eskişehir de saat kaç Türkiye de saat kaç istanbul da saat kaç ankara da saat kaç izmir de saat kaç

25 Ekim’de sona ermesi gereken yaz saati uygulaması, 1 Kasım’da gerçekleşen erken genel seçim nedeniyle, ertelenmişti. Yapılan yeni düzenlemeyle, 7 Kasım Cumartesi gününü 8 Kasım Pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra saatler, 04.00 itibariyle 1 saat geri alınacak.

Türkiye’de saat kaç?

Bütün dünyada saatlerin geri alınması işlemi 25 Ekim Pazar günü gerçekleştirildi. Türkiye’de 1 Kasım erken genel seçim dolayısı ile saatleri geri alma işlemi 8 Kasım Pazar gününe ertelendi. Dünya saatlerine uyumlu olan bir çok elektronik cihaz, telefon ve bilgisayarlar otomatik olarak kendi saatini bir saat geri aldı. Bu yüzden Türkiye’de büyük bir kafa karışıklığına yol açtı. Türk halkı halen saatin kaç olduğunu çözmeye çalışıyor ve “Saat kaç? Saatler geri alındı mı?” diye soruyorlar.


Bugün 8 Kasım Pazar ve Türkiye güne yine “Saat kaç, saatler geri alındı mı?” sorularıyla uyandı. Twitter’da #SaatKaç etiketi tekrardan Trending Topic oldu. Yaşanan karışıklığın sebebi ise kış saatine, 1 Kasım’daki seçim nedeniyle iki hafta ertelemeli olarak 8 Kasım’da geçilmiş olması… Peki tam olarak şu anda saat kaç?

1 Kasım erken genel seçim nedeniyle alınan karar gereği, 8 Kasım 2015’te kış saatine geçilecek ve yaz saati uygulaması sona ermiş olacaktı. Fakat akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve bazı elektronik cihazlar bu güncelleme işlemini otomatik yaptıkları için kış saatine geçmemiş ve hatalı saati gösteriyor olabilir. Birçok kişinin bu konuda sorun yaşadığı ise #SaatKaç etiketinin Twitter’da Trending Topic olmasıyla anlaşılıyor. Peki şu anda tam olarak saat kaç, doğru saat ne?


Akıllı telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarda saatini otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunduğundan, mağdur olmamak için elektronik cihazlarda gerekli saat ayarlamalarını yapmak yararlı olacaktır.

Dünya ülkeleri, 25 Ekim 2015 Pazar günü saat 04.00’da saatlerini 1 saat geri aldı ve yaz saati uygulamasını sonlandırdı. Türkiye’de ise 1 Kasım seçimleri nedeniyle saatler bugün geri alındı.


Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, otomatik saat güncelleme özellikleri nedeniyle, kullananlar farkında olmadan saatleri 1 saat geri almış olabilir. Bu karmaşayı yaşamamak için telefonunuzun ve bilgisayarınızın ayarlar kısmından “tarih ve saat” bölümüne giriş yaparak, otomatik zaman güncellemesi özelliğini açmanız gerekiyor.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.