Türkiye’de saat kaç?

Saat kaç? Saatler geri alındı mı? Türkiye’de saat kaç? Saatler ne zaman geri alınacak?

Yaz saati uygulaması iki hafta gecikmeyle 8 Kasım Pazar günü sona erecek. Saatler, 7 Kasım Cumartesiyi, 8 Kasım Pazara bağlayan gece, 04.00 itibariyle 1 saat geri alınacak.

Saat kaç eskişehir de saat kaç Türkiye de saat kaç istanbul da saat kaç ankara da saat kaç izmir de saat kaç

25 Ekim’de sona ermesi gereken yaz saati uygulaması, 1 Kasım’da gerçekleşen erken genel seçim nedeniyle, ertelenmişti. Yapılan yeni düzenlemeyle, 7 Kasım Cumartesi gününü 8 Kasım Pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra saatler, 04.00 itibariyle 1 saat geri alınacak.

Türkiye’de saat kaç?

Bütün dünyada saatlerin geri alınması işlemi 25 Ekim Pazar günü gerçekleştirildi. Türkiye’de 1 Kasım erken genel seçim dolayısı ile saatleri geri alma işlemi 8 Kasım Pazar gününe ertelendi. Dünya saatlerine uyumlu olan bir çok elektronik cihaz, telefon ve bilgisayarlar otomatik olarak kendi saatini bir saat geri aldı. Bu yüzden Türkiye’de büyük bir kafa karışıklığına yol açtı. Türk halkı halen saatin kaç olduğunu çözmeye çalışıyor ve “Saat kaç? Saatler geri alındı mı?” diye soruyorlar.


Bugün 8 Kasım Pazar ve Türkiye güne yine “Saat kaç, saatler geri alındı mı?” sorularıyla uyandı. Twitter’da #SaatKaç etiketi tekrardan Trending Topic oldu. Yaşanan karışıklığın sebebi ise kış saatine, 1 Kasım’daki seçim nedeniyle iki hafta ertelemeli olarak 8 Kasım’da geçilmiş olması… Peki tam olarak şu anda saat kaç?

1 Kasım erken genel seçim nedeniyle alınan karar gereği, 8 Kasım 2015’te kış saatine geçilecek ve yaz saati uygulaması sona ermiş olacaktı. Fakat akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve bazı elektronik cihazlar bu güncelleme işlemini otomatik yaptıkları için kış saatine geçmemiş ve hatalı saati gösteriyor olabilir. Birçok kişinin bu konuda sorun yaşadığı ise #SaatKaç etiketinin Twitter’da Trending Topic olmasıyla anlaşılıyor. Peki şu anda tam olarak saat kaç, doğru saat ne?


Akıllı telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarda saatini otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunduğundan, mağdur olmamak için elektronik cihazlarda gerekli saat ayarlamalarını yapmak yararlı olacaktır.

Dünya ülkeleri, 25 Ekim 2015 Pazar günü saat 04.00’da saatlerini 1 saat geri aldı ve yaz saati uygulamasını sonlandırdı. Türkiye’de ise 1 Kasım seçimleri nedeniyle saatler bugün geri alındı.


Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, otomatik saat güncelleme özellikleri nedeniyle, kullananlar farkında olmadan saatleri 1 saat geri almış olabilir. Bu karmaşayı yaşamamak için telefonunuzun ve bilgisayarınızın ayarlar kısmından “tarih ve saat” bölümüne giriş yaparak, otomatik zaman güncellemesi özelliğini açmanız gerekiyor.