Asgari ücret açıklandı: Asgari ücret ne kadar oldu?

Asgari ücret açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 2016 yılı itibariyle asgari ücretin 1300 lira olarak belirlendiğini açıkladı. İşverene maliyeti ne olacak?

asgari ücret 2016 işçi işveren maliyet hesaplaması

1 Ocak 2016 itibariyle asgari ücret net 1300 TL olacak. Bu durumda normal şartlarda işveren için oluşan ek maliyetin yüzde 40’ı devlet tarafından karşılanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı asgari ücret açıklaması yaptı:

“Dün akşam Sayın Başbakanımızla yapmış olduğumuz görüşmeler çerçevesinde bu konudaki yapılan değerlendirmelerde bu yükün yani bugün 1000 TL olan asgari ücretin 1300 TL‘ye net olarak çıkmasıyla brütteki farklılaşmadan kaynaklanan giydirilmiş maliyetin yüzde 40’lık diliminin devletimiz tarafından karşılanması konusu, dün akşam itibariyle TBMM‘ye 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortasını içeren kanunun içinde geçici madde ile yapılacak değişikliği ile önerildi.”

Asgari ücret 1300 TL olduğunda işverene ek maliyeti ne olacak?

Bakan Soylu: “Asgari ücret 1 Ocak 2016 itibariyle net 1300 TL’ye çıktığında, bu rakamın giydirilmiş ücret üzerinden farkı 274 TL’ye denk geliyor. Biz bu 274 TL’nin 110 TL’sini her çalışan asgari ücretli adına destekleme konusunda bir hesaplama içerisinde olduk. Bu şu demektir; Türkiye’de 5 milyon 300 bin asgari ücretli var. 1005 lira alan asgari ücretli sayısı 5,3 milyon kişi.


Yeni olacak asgari ücret arasında çalışan sayısı sigortalı sayısı 8 milyon 500 bin. Biz hacmi biraz daha genişleterek bunu 1300 liralık seviyeye olan bugünkü çalışanlar üzerinden hesapladık. 8,5 milyon kişiye 1 Ocak 2016 itibariyle her bir asgari ücretliye kayıt dışılığı engellemek, istihdam artırmak, mikro ölçekli işletmeleri daha fazla destek açısından 110 liralık yani yüzde 40’lık desteği teşvik olarak koyuyoruz. Bu sadece 2016 yılı için geçerlidir.

Bunun diğer bir şartı da şudur. Asgari ücretlinin yüzde 10’luk kısımdan fazlasını çalıştırırlarsa bu 110 TL’lik desteğimiz sadece yüzde 10’luk kısım için geçerli olacaktır. 1 ile 9 arasındaki işletmelerimiz için +1 artışı da bu konuda bir değerlendirme olarak teşvik olarak öneriyoruz. Aynı şey özel sektör maden işletmelerimiz için de geçerli. Kamu değil. Onlar çünkü 5510’a tabi değiller, bu ayrımı yapmak zorundayız. Bu yüzde 10 nasıl hesaplanacak diyebilirsiniz. 2015 yılındaki aylarla kıyaslanarak hesaplanacak.”

süleyman soylu asgari ücret açıkladı 1300 tl

Asgari ücret önergesi mecliste

Bu konudaki önergeyi dün gece 01.00’de TBMM’ye getirdiklerini belirten Bakan Soylu açıklamasına şöyle devam etti:

“Gerek CHP, gerek MHP, gerek HDP temsilcileriyle bir danışma kurulu toplantısı yapıldı. 3 siyasi parti de bizim dışımızda makul karşıladı. 1647 TL olan brüt asgari ücretten geri adım söz konusu değil. İşçimizin bir kaybı yok. Bunun için küçük orta boy işyerlerinin desteklenmeleri söz konusu. Bunu makul karşıladılar. Destekleyebileceklerini ifade ettiler. CHP ve MHP kurulu sözlerini tuttu. Ancak HDP içeride söylediğinin dışarıda tersini yaparak sorumsuzluğun altına imza attı.”


Asgari ücret enflasyonu nasıl etkiler?

“Genel bütçe hesabımız içinde bu yükün değerlendirmesi de yapılmıştır. Buradan dolayı değil ama asgari ücretin bin 300 lira olmasından dolayı yapılan etki analizinde yüzde 0,5 ila 0,8 oranında enflasyona bir etkisi olabileceği düşünülüyor ancak şu çok net ki büyümeye de pozitif etkisi olacaktır. Bin 300 lira rakamından kaynaklı olarak yaklaşık yüzde 0,5 ile 0,9 arasında istihdam azalması olabilir. Mikro ve küçük-orta boy işletmeleri destekleyerek bunu gidermeyi hedefliyoruz. Asgari ücretin olumsuz etkilerini giderici reformlarımız hazır.”

İlgili yazılar

Yeni Başlayanlar için Ekonomi Meselesi

13 Yılda Ekonomide Ne Oldu?

Seçim Vaatlerinde Asgari Ücret Tartışması


Asgari Ücret Gerçekliği


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.