Asgari ücret açıklandı: Asgari ücret ne kadar oldu?

Asgari ücret açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 2016 yılı itibariyle asgari ücretin 1300 lira olarak belirlendiğini açıkladı. İşverene maliyeti ne olacak?

asgari ücret 2016 işçi işveren maliyet hesaplaması

1 Ocak 2016 itibariyle asgari ücret net 1300 TL olacak. Bu durumda normal şartlarda işveren için oluşan ek maliyetin yüzde 40’ı devlet tarafından karşılanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı asgari ücret açıklaması yaptı:

“Dün akşam Sayın Başbakanımızla yapmış olduğumuz görüşmeler çerçevesinde bu konudaki yapılan değerlendirmelerde bu yükün yani bugün 1000 TL olan asgari ücretin 1300 TL‘ye net olarak çıkmasıyla brütteki farklılaşmadan kaynaklanan giydirilmiş maliyetin yüzde 40’lık diliminin devletimiz tarafından karşılanması konusu, dün akşam itibariyle TBMM‘ye 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortasını içeren kanunun içinde geçici madde ile yapılacak değişikliği ile önerildi.”

Asgari ücret 1300 TL olduğunda işverene ek maliyeti ne olacak?

Bakan Soylu: “Asgari ücret 1 Ocak 2016 itibariyle net 1300 TL’ye çıktığında, bu rakamın giydirilmiş ücret üzerinden farkı 274 TL’ye denk geliyor. Biz bu 274 TL’nin 110 TL’sini her çalışan asgari ücretli adına destekleme konusunda bir hesaplama içerisinde olduk. Bu şu demektir; Türkiye’de 5 milyon 300 bin asgari ücretli var. 1005 lira alan asgari ücretli sayısı 5,3 milyon kişi.


Yeni olacak asgari ücret arasında çalışan sayısı sigortalı sayısı 8 milyon 500 bin. Biz hacmi biraz daha genişleterek bunu 1300 liralık seviyeye olan bugünkü çalışanlar üzerinden hesapladık. 8,5 milyon kişiye 1 Ocak 2016 itibariyle her bir asgari ücretliye kayıt dışılığı engellemek, istihdam artırmak, mikro ölçekli işletmeleri daha fazla destek açısından 110 liralık yani yüzde 40’lık desteği teşvik olarak koyuyoruz. Bu sadece 2016 yılı için geçerlidir.

Bunun diğer bir şartı da şudur. Asgari ücretlinin yüzde 10’luk kısımdan fazlasını çalıştırırlarsa bu 110 TL’lik desteğimiz sadece yüzde 10’luk kısım için geçerli olacaktır. 1 ile 9 arasındaki işletmelerimiz için +1 artışı da bu konuda bir değerlendirme olarak teşvik olarak öneriyoruz. Aynı şey özel sektör maden işletmelerimiz için de geçerli. Kamu değil. Onlar çünkü 5510’a tabi değiller, bu ayrımı yapmak zorundayız. Bu yüzde 10 nasıl hesaplanacak diyebilirsiniz. 2015 yılındaki aylarla kıyaslanarak hesaplanacak.”

süleyman soylu asgari ücret açıkladı 1300 tl

Asgari ücret önergesi mecliste

Bu konudaki önergeyi dün gece 01.00’de TBMM’ye getirdiklerini belirten Bakan Soylu açıklamasına şöyle devam etti:

“Gerek CHP, gerek MHP, gerek HDP temsilcileriyle bir danışma kurulu toplantısı yapıldı. 3 siyasi parti de bizim dışımızda makul karşıladı. 1647 TL olan brüt asgari ücretten geri adım söz konusu değil. İşçimizin bir kaybı yok. Bunun için küçük orta boy işyerlerinin desteklenmeleri söz konusu. Bunu makul karşıladılar. Destekleyebileceklerini ifade ettiler. CHP ve MHP kurulu sözlerini tuttu. Ancak HDP içeride söylediğinin dışarıda tersini yaparak sorumsuzluğun altına imza attı.”


Asgari ücret enflasyonu nasıl etkiler?

“Genel bütçe hesabımız içinde bu yükün değerlendirmesi de yapılmıştır. Buradan dolayı değil ama asgari ücretin bin 300 lira olmasından dolayı yapılan etki analizinde yüzde 0,5 ila 0,8 oranında enflasyona bir etkisi olabileceği düşünülüyor ancak şu çok net ki büyümeye de pozitif etkisi olacaktır. Bin 300 lira rakamından kaynaklı olarak yaklaşık yüzde 0,5 ile 0,9 arasında istihdam azalması olabilir. Mikro ve küçük-orta boy işletmeleri destekleyerek bunu gidermeyi hedefliyoruz. Asgari ücretin olumsuz etkilerini giderici reformlarımız hazır.”

İlgili yazılar

Yeni Başlayanlar için Ekonomi Meselesi

13 Yılda Ekonomide Ne Oldu?

Seçim Vaatlerinde Asgari Ücret Tartışması


Asgari Ücret Gerçekliği