Kayak yapmak isteyenlere 8 öneri

Okulların yarıyıl tatiline girmesi kış turizmi ile birlikte kayak merkezlerine olan ilgiyi de arttırıyor. Kışın en çok yaşanan spor yaralanmaları, kayak ve snowboard yaparken düşülmesi sonucu meydana geliyor.

kayak yapmak isteyenlere öneriler uludağ

Yeni öğrenen kişilerin yanı sıra tecrübeli kayakçıların da kayağa iyi hazırlanması gerektiğini belirten Memorial Wellness Manuel Tıp Bölümü’nden Dr. Metin Mutlu, kayaktan önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

1- Kayağa başlamadan egzersize başlayın

Kayağa başlamadan önce vücudun bu sürece hazırlaması çok önemlidir. En az 1 ay önce, kasları güçlendirmeye yönelik egzersizlerle vücudun spora hazır hale getirilmesi yaralanmaları büyük oranda önlemektedir. Büyük yaralanmaların önüne geçmek için kayaktan hemen önce ısınma egzersizleri unutulmamalıdır. Ülkemizde D vitamini oranının düşük olmasından dolayı en küçük düşmelerde bile eklemlerde çatlaklar, kırıklar oluşabilmektedir. Doktor önerisi ile gerekli vitaminlerin alınması bu bakımdan önemlidir.


2- Güzel bir uyku, hafif bir sabah kahvaltısı ve ısınma egzersizleri çok önemli

Kayak ile snowboard güç ve dayanıklılık gerektiren sporlardır. Bu sporlarla ilgilenen kişilerin ideal kilolarını korumaya özen göstermesi gerekir. Kaliteli bir uyku, düzenli beslenmek, kahvaltıyı ihmal etmemek, bu süreçte alkol kullanmamak ve kaymadan önce esneme ve ısınma hareketleri yapmak gerekir.

3- Yaralanmaların çoğu düşme sonucu gerçekleşiyor

Kayakta yaralanmaların büyük bir çoğunluğu düşmekten kaynaklanmaktadır. Kalça üzerine düşmelerle oluşan kuyruk sokumu kemiği zedelenmeleri en sık yaralanmaların başında gelirken dirsek ve omuzlarda da yaralanmalar yaşanabilmektedir. Bunun yanında kasmalar nedeniyle çeşitli eklemlerde spazmlar oluşabilmektedir.

4- Şıklık isteği güvenliğin önüne geçmemeli

Kayak yaparken seçilen kıyafet soğuk ve darbelere karşı donanımlı olmalıdır. Şık gözükmektense donanımlı olmak çok daha önemlidir. Oluşabilecek yaralanmalara karşı her zaman dirseklik, kask ve boyunluk gibi koruyucu, kuvvetlendirici ekipmanlar kullanılmalıdır. Düşmelerde boyun bölgesindeki zedelenmelerin hayati önem taşıdığı göz önünde bulundurularak boyunluk kullanmadan kayak yapılmamalıdır. Bunların yanında seçilen kayak ekipmanlarının düşme sırasında ayaktan çıkacak şekilde ayarlanması diz bağlarında oluşabilecek zedelenmelerin de önüne geçmektedir.

5- Sağlık kontrolünden geçmeden kayağa başlamayın

Farklı sağlık nedenlerinden dolayı uzmanlar birçok kişiye kayağı önermemektedir. Bu oran ülkemizde %30’lara varmaktadır. Soğuk havada kişinin fazla güç harcayacağı göz önüne alındığında; ani tansiyon yükselmesi, ritim bozukluğu ve çarpıntı gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda kayak yapan kişinin sağlığının bozulması ollasılığı da yükselmektedir. Kayağa başlamadan önce spor hekimi veya kardiyoloğun kontrolünden geçerek efor testi yaptırmak hayati önem taşımaktadır. Yapılacak testlerle kas iskelet sisteminin kayağa hazır olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

6- Kayak sonrası Spa sizi bir sonraki güne hazırlar

Kaydıktan sonra vücudun dengesini sağlayabilmek için Spa’dan yararlanılabilir. Kalp, akciğer gibi bir rahatsızlığı bulunmayan kişilerin sauna, buhar banyosu ve masajdan yaralanması kasların yumuşamasına, eklemlerin ısınmasına ve cilt üzerindeki hücrelerin yenilenmesine neden olmaktadır.

7- Manuel terapiyle ağrılardan kurtulabilirsiniz

Düşmeler sonucu cerrahi müdahale gerektiren yaralanmalar yaşanabilmektedir. Bunun yanında spazmlar ya da zedelenmelerle oluşan ağrılar manuel terapi ve farklı uygulamalarla tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Özel teknik ve testlerle sorunun kaynağı manuel olarak teşhis edilip tedavi aynı anda uygulanabilmektedir.


8- Kayak yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

Kayakta yapılan en büyük yanlış kayak ağırlığı ve boyunun yanlış seçilmesidir. Bununla birlikte:

• Kayak konusunda uzman bir kişiden destek alınmalıdır.

• Dengeyi sağlamak ve düşmelerde yaralanmayı engellemek için kayakta uygun bir ayakkabı seçilmelidir.

• Kayak gözlüğü takmak ihmal edilmemelidir.

• Isınma egzersizleri unutulmamalıdır.

• Kurallara uyarak kayılmalı ve diğer sporcular tehlikeye atılmamalıdır.


• Kayakta yorgun hissedilmesi durumunda kayağa ara verilmelidir.

Soğuk algınlığı ve gripte yapılması gereken 10 öneri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.