14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapmamanız gereken 14 öneri

14 Şubat Sevgililer Günü’nü kendinize zehir etmeyin!

14 Şubat Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü, tüm dünyada sevginin dile getirildiği, gösterildiği bir gün. O gün mutlaka yapmanız ya da asla yapmamanız gereken şeyler var. Atacağınız adımlar, bu anlamlı günün sonunda sizi dünyanın en mutlu ya da en mutsuz insanı yapabilir.

Bu nedenle uzmanlar, Sevgililer Günü için önemli tavsiyelerde bulunuyor. Sevgililer gününün modern hayatın ve popüler kültürün yerleşik unsurlarından biri haline geldiğini belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, sevgi gibi yüce bir duygunun nesnelleştirilerek algılanmaması gerektiğini söylüyor. Psikolog Başkak “Sevgi belirli bir güne ait tüketim nesnesi olarak değil adanma ve fedakarlık olarak yaşanması gerekir” diyor.


Psikolog Başkak, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapmamanız gereken 14 şeyi yaşanmış örneklerden yola çıkarak sizler için yazdı:

1. Gerçek dışı beklentiler içinde olmayın: Çok değer verdiğiniz ruh ikizinizin şehirdeki en pahalı restoranda sizin için bir masa rezerve ettirmesini, odanızı binlerce gülle donatmasını ya da sizi pırlanta hediyelere boğmasını beklemeyin. Sevgililer Günü, sevgiliniz için ne kadar harcama yaptığınız ya da hangi abartılı planları yaptığınızla ilgili bir gün değildir. Beklentiyi ne kadar yüksek tutarsanız, hayal kırıklığınız o kadar fazla olur.

Yüzük gelmeyince: Genç bir hanım danışanımız, aylar öncesinden başlayarak sevgilisine zaman zaman bahsettiği, ima ettiği, hatta bir keresinde kuyumcuya birlikte girip denediği pahalı yüzüğü sevgililer gününde göremeyince hayal kırıklığı uğramıştı. Kendisini anlayamayan böyle birini sevemeyeceğine karar vermişti. Siz de sakın böyle yapmayın…

2. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın: Arkadaşınız, Sevgililer Günü hediyesi olarak, iki düzine gül alırken, siz sadece bir tane gül aldıysanız, kıskançlık yapmayın ya da sevgiliniz hakkında kötü düşünmeyin. Gösterişli hediyeler, ne kadar çok seviliyor olduğunuzun bir göstergesi değildir. Sevgilinizin, mütevazi yollarla sevgisini gösterme şeklini takdir edin. Birlikteliğinizin hissettirdiği iyi duyguyu başka hiç bir şeye değişmeyin.

3. Borca girmeyin: Tamam, bugün önemli bir gün, ama çok değer verdiğiniz diğer yarınızı memnun etmek için kredi kartı limitinizin hepsini kullanmanızı gerektirecek kadar özel bir gün değil. Sevgiliniz, sizi gerçekten seviyorsa, asıl önemli olanın sizin onu düşünmeniz olduğunu bilecektir ve ne alırsanız alın, aldığınız hediyeden memnun olacaktır.

Acınızı taksitlendirmeyin: Bizden profesyonel destek isteyen bir erkek danışanımız, 14 Şubat’ta kredi kartına 12 ay taksitle çok pahalı bir çanta almıştı ve bir ay sonra ayrılmışlardı. Her ay borcu öderken tekrar ayrılır gibi sıkıntı çekiyordu!

4. Gül almayın: Sevgililer Günü’nde çiçek fiyatları epey yükselir. Dahası, almayı düşündüğünüz çiçek çeşidi hakkında dikkatli olun. Gerçekten bazı çiçekler çok çirkin durabiliyor. Ayrıca gül de almayın. Güller, böyle bir gün için çok sıradan bir tercih. Görev savıp kurtulayım düşüncesiyle hareket etmeyin.

5. Çikolata almayın: Bu o kadar klişe bir şey ki, sadece kilo almanıza sebep olmakla kalmıyor, hediye seçimi konusunda hayal gücünüzün çok kıt olduğunu da gösteriyor. Misafirliğe ya da ziyarete gitmiyorsunuz, mesele sevdiğiniz kişiye özel olduğunu hissettirmek. Sevgiliye özel olduğunu hissettireceğiniz bir günde makarna almak ne kadar mantıklıysa, çikolata almak da aynı oranda mantıklı.

6. Kalp şeklinde bir hediye almayın: Bu bir sabun, çikolata, pasta, resim çerçevesi ya da poşet çay olabilir. Aslında bunların çoğu gerçekte bir kalp şekline de benzemez. Çok klişe ve sıradan bir ifade biçimi… Kalp şeklini ilkokuldaki çocuklara bırakın, artık yaratıcı olun.


7. Ayrılacaksanız bugün yapmayın: Sevgililer Günü’nde sevgilinizden ayrılmak çok gaddarca. Eğer gerçekten ilişkinizi bitirmeye karar verdiyseniz, bir iki gün daha bekleyin lütfen. Sevgililer Günü, birine ayrılık kararınızdan bahsetmek için seçebileceğiniz en kötü gün. Ayrılık bir gün daha bekleyebilir. 14 Şubat sadisti olmaktan uzak durun.

8. Hediye almak için yapı markete gitmeyin: Tamam, evinizin belki yeni bir kapı pencereye ihtiyacı var fakat kendinize bir sorun bakalım, bunu almak için doğru zaman Sevgililer Günü mü? Ya da zorlama bir gülümsemeyle “Aşkım arabamıza yeni koltuk kılıfı aldım” şeklinde bir yaklaşım kişiye özel bir hediyeyi mi ifade eder? Etmez tabi ki. Sevgililer Günü’nde amaç sevgilinize, eşinize pratik, kullanışlı hediyeler almak değildir.

Kocası ütü alınca şok olmuş: Bir danışanım eşi kendisine Sevgililer Günü’nde ütü aldığı için şok olduğunu, tartıştıklarını ve günü küs geçirdiklerini anlatmıştı…

9. Bugün benim günüm diye düşünüp, her şeyi karşı taraftan beklemeyin: Kadınlar, bugün her şeyi erkeklerden beklememeli. Sevgili; sadece kadını ifade eden bir kavram değildir, hem erkeği hem kadını ifade eden çift uçlu bir güzel sözcüktür. Romantizm için iki tarafın da emek harcaması gerekiyor. Ve hiçbir gün hiç kimseye ait değildir, paylaşmayı seçin.

Hediye bekleyenleri terk etti: Erkek bir danışanım bunu takıntılı bir kriter haline getirmiş ve kendisinden hediye beklendiği için birliktelik yaşadığı dört kişiyi terk etmişti. “Sevgili olduğumuzda hediye alması gereken biri gibi bir beklenti hissettiğimde soğuyup ayrılıyorum” diyordu.

10. Canlı bir hayvan hediye etmeyin: Sevgilinizin hayvanlarla ilişkisini tam olarak bilmiyorsanız o gün canlı bir hayvan hediye etmeyin. Hadi her şeyi bir kenara bırakalım, bu hediyeyi nasıl paket yapacaksınız? İlk bakışta sevgilinizi şaşırtabilirsiniz ama sonrası için bu pek de hoşlanacağı bir hediye olmayabilir. Sokaklara terkedilen köpek ve kedilerden bazıları maalesef sevgiliye şirinlik olsun diye alınan hayvanlardan… Bu hayvanların birçoğunun sokak şartlarında yaşayamayacağını ve öleceğini unutmayın lütfen.

11. İki kişilik özel bir günü başkalarıyla geçirmeyin: Sevdiğimiz insanlarla dostlarımızla birlikte olmak her ne kadar harika bir durum olsa da, özel olduğunu düşündüğünüz bu günü kendinize ayırın. “Aşkım, annemleri de çağırdım, hep beraber oluruz diye düşündüm” şeklindeki duyarlılığınızı bir başka güne saklayın. Unutmayın sevdiklerinizle beraber olacağınız yüzlerce gün var. Hele de “Bu akşam arkadaşlarla olacağım, toplantı var, halı saha maçına gideceğim” durumlarından uzak durun.

12. 14 Şubat’ı işkenceye çevirmeyin: Bu aralar biriyle birlikte olmamanız sevilmediğiniz ya da sevilmeyeceğiniz anlamına gelmez. Evlere odalara kapanıp kendinizi baskı altına almayın. Dostlarınızla buluşun, sinemaya gidin, her zaman ne yapıyorsanız onu yapın, ama sevgilim yok diye bu günü kendinize zehir etmeyin.

13. Kendinizi kanıtlama psikolojisinden uzak durun: 14 Şubat’ı kendinizi kanıtlamanız gereken bir gün olarak algılamaktan uzak durun. Seven bir kalbin zamanı yoktur. Hiçbir sevgi bir güne sığmaz ve sevgi sıkışmaya gelmez. Bu günü sevdiğinizle geçireceğiniz diğer güzel günlerin bir provası gibi yaşayın.


14. Hiçbir şey yapmamaktan uzak durun: “Tatlım ben bu tür günlere hiç önem vermem biliyorsun” şeklindeki felsefi yaklaşımlarınızı kendinize saklayın. Sevdiğiniz kişi önemsiyor olabilir, empati yapın ve ona kendini özel hissettirecek uygun bir yol bulun. En azından onu çok sevdiğinizi söyleyin, sımsıkı sarılın.

Uzmanlardan Sevgililer Günü için 6 uyarı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.