Gençlerde hipertansiyon oranı artıyor!

CARDIA adlı bilimsel çalışmaya göre gençlerde hipertansiyon (yüksek tansiyon) oranı gittikçe artıyor. Johns Hopkins Medicine Kalp ve Damar Sağlığı Enstitüsü Kardiyovasküler Görüntüleme Merkezi Direktörü Prof. Dr. Joao Lima araştırmanın çarpıcı sonuçlarını açıkladı.

 Bu sonuçlar gençlerin tansiyonunu yükseltebilir!

Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada giderek yaygınlaşırken özellikle gelişmekte olan ülkelerde gençlerde de bu sorunların görülme sıklığı artıyor.  Genç yetişkinlerde başta hipertansiyon (yüksek tansiyon) olmak üzere kalp damar hastalıkları açısından en önemli risk faktörlerini incelemeye karar veren Johns Hopkins Medicine CARDIA adlı bilimsel çalışma ile özellikle gençleri etkileyen risk faktörlerini ortaya koydu.  Johns Hopkins Medicine Kalp ve Damar Sağlığı Enstitüsü Kardiyovasküler Görüntüleme Merkezi Direktörü Prof. Dr. Joao Lima, CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults) çalışmasına 1985 yılında başladıklarını belirterek “Araştırma için 18-30 yaşlarındaki toplam 115 genç yetişkinin hayatı ve sağlığı 25 yıl boyunca takip ettik” dedi.

Toplumda genelde 20’li yaşlarda yüksek tansiyonun “normal” olarak kabul edildiğine dair yanlış bir bilgi olduğunu anlatan Prof. Dr. Joao Lima, “Genç yetişkinlerde tansiyon 120/80 olmalı, bunu geçmemeli” diye konuştu.


Gelişmekte olan ülkelerde artıyor

Gençlerde yüksek tansiyon sorununun giderek arttığını söyleyen Prof. Dr. Joao Lima, “Hipertansiyon sorunu olan gençlerin sayısı dünya çapında hızla yükseliyor. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerde sayı çok yüksek. Bunun en önemli iki nedeni ise obezite ve sağlıksız beslenme. Gelişmekte olan ülkelerde de hazır, katkı maddeli gıda tüketimine geçiş yaşanıyor. Bu da kilo alımına yol açıyor. Hazır gıdalar ayrıca çok fazla tuz içeriyor. Bu şekilde bozulmayıp daha uzun süre rafta durabiliyorlar. Tuz da tansiyonu yükselten önemli nedenlerden biri” dedi.

Yüksek tansiyondan korunmak için 3 altın öneri

Gençlerin yüksek tansiyon sorunundan korunması için 3 önerisi olduğunu belirten Prof. Dr. Joao Lima, “Kilo almayın, sigara içmeyin ve tuz tüketimini azaltın. Kilo aldıkça kalp daha fazla çalışıyor, daha fazla yoruluyor. Maalesef kadınlarda sigara tüketiminin arttığını görüyoruz. Kilo almamak için sigara içen kadınlar bile var. Sigaradan uzak durulmalı. Bunu ne kadar söylesem azdır. Çünkü sigaranın kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı bilimsel bir gerçek. Ayrıca fazla tuz tüketimi de kalp damar hastalıklarıyla yakından ilişkili. Ne kadar çok tuz tüketirseniz, vücut o kadar çok tuz ister. Hazır gıda tüketen insanlar günde çok yüksek miktarlarda tuz tüketmiş oluyorlar ve bunun farkında bile değiller. Tuzdan uzak durmak şart” diye konuştu.

Gençlerde ilk belirtiye dikkat!

Hipertansiyonun sessiz bir hastalık olduğunu ve gençlerin bunu unutmaması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Joao Lima, “Daha yaşlı insanlarda kalp krizi, inme, kalp yetmezliği gibi belirtiler görülebilir. Gençlerde görülen ilk belirti ise genelde kalp krizidir. Gençlerde görülen böbrek hastalıkları ya da böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni ise kontrol altına alınmamış hipertansiyondur” şeklinde konuştu.

Tansiyonunuz 140/90’ın üstündeyse doktora gidin

Yaşı 45 ya da 50’nin altında olan ve tansiyonu sürekli 140/90 civarında seyredenlerin vakit kaybetmeden doktora başvurmasını öneren Prof. Dr. Joao Lima, “Tansiyonunuz 120/80’in üstünde ancak 140/90’ın altındaysa panik yapmayın ancak tansiyonunuzu takip edin. Stres tansiyonu olumsuz etkileyen, yükselten bir faktördür. Tansiyon sürekli 120/80’in üzerinde ancak 140/90’ın altındaysa bir hekime görünmekte fayda var. Çünkü bu, normalin üst sınırıdır ve bir risktir” dedi.  Prof. Dr. Joao Lima, “Genç yetişkinlerle ilgili yaptığımız bilimsel çalışmada, tansiyonu normalin üst sınırında olan gençlerin orta yaşlara geldiklerinde, tansiyonu normal seyreden gençlere oranla daha zayıf bir kalbe sahip olduklarını gördük” diye konuştu.


Fazla kilolardan kurtulun!

Genç yaşlarda hipertansiyon sorunu olan kadınların da erkeklerin de sayısı hemen hemen aynı olduğunu anlatan Prof. Dr. Joao Lima, eskiden hipertansiyonun erkeklerde daha fazla görüldüğünü ancak obezitenin yaygınlaşmasından dolayı artık her iki cinsiyette de eşit oranda görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Joao Lima, “Fazla kilolarınız varsa, vurguladığım gibi yüksek oranda tuz içeren hazır gıdaları da çok fazla tüketiyorsanız kalbiniz daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla hipertansiyonu önlemenin en iyi yolu, fazla kilolardan kurtulmak, sağlıklı bir kiloyu korumak” dedi.  Hipertansiyonun vücuda çok büyük zararları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Joao Lima, “Özellikle damar sağlığını bozar, kalbi, beyni ve böbrekleri olumsuz etkiler. Anevrizmalar, kalp yetmezliği, inme ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarının en önemli nedeni yüksek tansiyondur” şeklinde konuştu.

İlgili yazılar

Gençlerin kalbini koruyan 7 altın kural

Gençlerde Cinsellik: Çocuklarınızı Doğru Bilgilendiriyor musunuz?


Gençlerden Anne Babalara Mektup


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.