Grip enfeksiyonundan aşı ile korunmak mümkün mü?

Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarından aşı ile korunmak mümkün mü? Acıbadem Ankara Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kırkpantur halk arasında “Grip” olarak adlandırılan “Influenza” hakkında bilgi verdi.

Grip influenza enfeksiyondan aşı ile korunmak mümkün mü?

Acıbadem Ankara Hastanesi, Hastane Vakfı (HASVAK) Ankara üyelerini “Gribal enfeksiyonlar ve bilinçli ilaç tüketimi” konulu seminerde ağırladı.

3 çeşit virüs tipi görülüyor

A, B ve C tipi olarak üç ayrı gribal enfeksiyon modelinin olduğunu belirten Kırkpantur şunları söyledi; “Parçalı olarak gözlemlediğimiz virüsler 8 materyal içermektedir. Bu materyaller farklı kombinasyonlar ile farklı siluetlerde değişerek üst solunum yolu ile bulaşarak enfeksiyon oluşturmaktadır. Kas ağrısı, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi şikâyetlere sebep olan grip enfeksiyonu özellikle 50 yaş üzerinde bağışıklık sistemi deforme olduğu için daha fazla görülmektedir. Yetişkinlerde ise iyileşme süresi daha az görülürken mutlak surette dinlenme önerilmektedir.


Grip hastalığından en iyi korunma yöntemi nedir?

A tipi gribal enfeksiyon Kasım ve Aralık aylarında sık rastlanan bir influenza türü olsa da Ocak, Şubat, Mart aylarında B tipi gribal enfeksiyon türü ile karşılaşıldığı gözlemlenmektedir. En önemli korunma yöntemi olarak grip aşıları tavsiye edilmektedir. Ancak aşılar yumurtadan yapıldığı için yumurtaya alerjisi olanlara tavsiye edilmemektedir. Ayrıca çok soğuk yerlerden çok sıcak yerlere geçişte burnumuzda filtre görevi gören kıllar dökülmektedir. Bu kıllar aşırı hava değişikliklerinde döküldüğünden enfeksiyonlar direkt olarak solunum yollarına etki etmektedir. Solunum yollarına direkt etki eden virüslerde gribi tetiklemektedir.

Bu yıl 1261 kişi solunum yolu enfeksiyonuna yakalandı

Bu yıl 1.261 kişinin solunum yolu enfeksiyonu teşhisi ile tedavi gördüğünü ileten Prof. Dr. Alper Kırkpantur, antihistaminik içeren ilaçların doktor kontrolü olmadan kullanılmamasını ve belirtilere rastlandığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

İlgili yazılar

Soğuk algınlığı ve gripte yapılması gereken 10 öneri


Tavuk çorbası hastalıklara karşı koruyor