Mısır’a ihracat yapan şirketler için kritik uygulama

Mısır’a ihracat yapan şirketler için kritik uygulamanın tarihi değişti. 16 Mart’a kadar kayıt yaptırmayanlara Mısır’a ihracat yolu kapanacak. Mısır’a yapılacak ihracatta bazı ürün gruplarına kayıt zorunluluğu getirilmişti.

mısır ihracat kahire

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın 31 Aralık 2015’te resmi olarak yayımlanan kararına göre Mısır’a ihracat yapan firmalara kayıt yaptırma zorunluluğu getirilmişti. Şubat ayı sonuna kadar olan bu süre, yeni kararla 16 Mart 2016’ya kadar uzatıldı. Kozmetik ürünlerden tekstile; ev ve mutfak eşyalarından gıda ürünlerine kadar birçok sektördeki üretici firmalar bu tarihe kadar Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresi’ne kayıt yaptırmazsa düzenleme kapsamındaki ürünlerini Mısır’a ihraç edemeyecek.

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın, “Mısır’a ürün ihraç eden fabrikaların (ve markaların) uygunluğunun kaydına ilişkin düzenleme” kararı 31 Aralık 2015 tarihinde resmen yayımlandı. Kayıt zorunluluğu getirilen ürün listesinde; kimya sektörünün Mısır’a ihraç ettiği önemli ürün kalemleri arasında yer alan kozmetikler de bulunuyor. Makyaj ve kozmetik ürünleri, sabunlar, kişisel bakım ürünleri, deodorantlar ve parfümler regülasyon kapsamında yer alıyor. Yeni kararla 16 Mart’tan itibaren zorunlu hale gelecek olan düzenlemeye göre üretici firma ya da yasal temsilcisi tarafından Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresi’ne kaydı yaptırılmayan ürünler ülkeye giremeyecek.


Mısır’ın kimya ihracatı ilk sırada

Murat Akyüz İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı
Murat Akyüz

Mısır’ın 2015 yılındaki 971 milyon dolarlık ihracatla kimya ihracatında ilk sırada yer aldığını ve bu kararın sektöre olumsuz yansıyacağını vurgulayan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mısır çok uzun süredir kimya ihracatında ilk sırada yer alıyor. Kimya sektörü için çok önemli bir pazar. Son yıllarda Ortadoğu’da yaşanan gerilim sebebiyle Mısır’a olan ihracatımız değer bazında düşse de miktarda artışlarımız sürüyor. 2015 yılında kimya sektörü olarak Mısır’a değer bazında 971 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Miktar bazında ihracatımız ise 1 milyon 487 bin ton. Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın getirdiği yeni düzenleme zaten zorlaşan ihracatımızı önemli ölçüde etkileyecek. Verilen kararın etkilerini uygulamaya geçtikten sonra daha net göreceğiz ancak önemli ihracat kayıpları yaşamamız olası.”

Türkiye’nin uzun yıllardır Mısır’a iyi bir ticaret ortağı olduğunu da ifade eden Akyüz, “Bu uygulamayı siyasi bir engel olarak nitelendiriyoruz. Mısır’ın Dünya Ticaret Örgütü ile yapmış olduğu anlaşmalara aykırı. Karar aynı zamanda Mısır ile Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile de çelişiyor. Türkiye birçok ürün ve hammaddeyi sıfır gümrükle kabul ediyor ancak buna karşılık Mısır tek taraflı bir tutum içinde. Politika ve ticaretin birbirine karıştığı bu yaklaşım her iki ülkenin de zararına olacaktır” dedi.


Mısır’a Yapılacak İhracatta Kayıt Zorunluluğu Getirilen Bazı Ürün Grupları

 • Gıda Ürünleri (Süt ve süt ürünleri, yağlar, konserve kurutulmuş meyveler, çikolata, içeriğinde kakao içeren gıda ürünleri, şekerlemeler, ekmek ve pastane ürünleri, meyve suları, maden suyu, su ve soda
 • Kozmetik ürünler, kişisel hijyen ürünleri ve temizlik malzemeleri (Makyaj ve kozmetik ürünleri, sabunlar, kişisel bakım ürünleri, deodorantlar ve parfümler)
 • Ev aletleri (Fırın, fritöz, çamaşır makinası, klima, blender ve ısıtıcılar)
 • Ev içi kullanılan gereçler
 • Mutfak Eşyaları
 • Ev ve ofis mobilyaları
 • Saatler
 • Ev aydınlatma ekipmanları
 • Bisiklet ve motosikletler
 • Giyim, tekstil, halı, battaniye ve ayakkabılar
 • Oyuncaklar
 • Tuvalet kağıdı, havlular, bebek bezleri vb.

İlgili yazılar

Gübre KDV indirimi bir işe yarayacak mı?

Rusya ile yaşanan krizin sektörlere etkisi


Türkiye, OECD’de en yüksek enflasyon oranına sahip ülke


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.