MİT 7 Ocak’ta devletin en üst kurumlarını uyarmış

Ankara’daki 17 Şubat’ta gerçekleşen bombalı terör saldırısının ardından istihbarat zafiyeti olduğu tartışması başladı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın en son 7 Ocak 2016 tarihli yazısıyla, devletin en üst kurumlarını PKK’nın olası saldırı hazırlıkları konusunda uyardığı ortaya çıktı. Üstelik o uyarıda, servis araçlarının toplandığı alanlarla ilgili bilgi de yer alıyor.

Ankara salrısı ardından istihbarat zafiyeti olduğu tartışması sürerken, MİT'in 7 Ocak'ta devletin en üst kurumlarına uyarı yazısı gönderdiği ortaya çıktı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın en son 7 Ocak 2016 tarihli yazısı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi ilgili tüm kurumlara gönderilmiş.

Yazıda, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropollerde, terör örgütü PKK ve tüm yapılanmalarının canlı bomba ve sabotaj eylemleri planladığı hatta keşif çalışmalarının da yapıldığı yer almış. Uyarı yazısında, Türk Silahlı Kuvvetleriyle emniyet mensuplarının kullandığı güzergahlarının ve servis toplanma yerlerinin hedef olabileceği uyarısında bulunulmuş. MİT, uyarı yazısında olası riskli bölgeler arasında Ankara Kızılay’a da yer vermiş, gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye etmiş.


CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ise TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ‘Gerçekleşmesi Muhtemel Eylemler ve Alınması Gereken Tedbirler’ konulu bir istihbarat raporu paylaştı.

chp istanbul milletvelili eren erdem milli istihbarat teşkilatının uyarı yazısını meclisteki basın toplantısında gazetecilere sundu

Hava Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere raporun çeşitli birimlere gönderildiğini dile getiren Eren Erdem şöyle konuştu: “Raporda Türkiye’ye yönelik DAEŞ’in askeri noktalara saldırı yapacağı ifade ediliyor. PYD’ye ait terör unsurlarının da sızma yaptığı raporda vurgulanıyor. Rapor 20 Ocak 2016 tarihli. Aradan 27 gün geçiyor, Ankara’da Meclis’e 5 dakika mesafede saldırı gerçekleşiyor. Bu raporu yayınlayan istihbarat, neden hiçbir tedbir almamıştır; niçin alınmamaktadır? MİT’in haberi olduğu ama engelleyemediği gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Şimdi birileri çıkıp ‘zafiyet yok’ diye laflar kullanacaklar. Kimseyi kandırmasınlar; istihbarat, muhalefeti dinlemekten bu ülkeyi korumaya fırsat bulamıyor.İstihbarat birimlerinin, yeterli gayreti göstermemesi bizi endişelendiriyor. Olmuyor deyip yeniden yapılandıralım. Daha dün istihbarat zafiyetine rağmen MİT’in yetkilerini artıran bir yasa Meclis’ten geçti. MİT’in haberi olduğu ama engelleyemediği gerçeğiyle yüzleşiyoruz. İhmal varsa sorumlusu istifa etmeli. Eğer ihmal değilse; geriye tek bir ihtimal kalıyor, kasıt mı vardır, niçin tedbir alınmıyor?”

İlgili yazılar

17 Şubat Ankara Patlaması: Ey teröristler!


Türkiye’de yaşanan acı gerçekleri kanıksadık mı?

Bir gün mesele Suriye olursa bilin ki hedef Türkiye’dir


Achilles ve Hector’dan aşağılık gerillalara