MİT 7 Ocak’ta devletin en üst kurumlarını uyarmış

Ankara’daki 17 Şubat’ta gerçekleşen bombalı terör saldırısının ardından istihbarat zafiyeti olduğu tartışması başladı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın en son 7 Ocak 2016 tarihli yazısıyla, devletin en üst kurumlarını PKK’nın olası saldırı hazırlıkları konusunda uyardığı ortaya çıktı. Üstelik o uyarıda, servis araçlarının toplandığı alanlarla ilgili bilgi de yer alıyor.

Ankara salrısı ardından istihbarat zafiyeti olduğu tartışması sürerken, MİT'in 7 Ocak'ta devletin en üst kurumlarına uyarı yazısı gönderdiği ortaya çıktı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın en son 7 Ocak 2016 tarihli yazısı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi ilgili tüm kurumlara gönderilmiş.

Yazıda, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropollerde, terör örgütü PKK ve tüm yapılanmalarının canlı bomba ve sabotaj eylemleri planladığı hatta keşif çalışmalarının da yapıldığı yer almış. Uyarı yazısında, Türk Silahlı Kuvvetleriyle emniyet mensuplarının kullandığı güzergahlarının ve servis toplanma yerlerinin hedef olabileceği uyarısında bulunulmuş. MİT, uyarı yazısında olası riskli bölgeler arasında Ankara Kızılay’a da yer vermiş, gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye etmiş.


CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ise TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ‘Gerçekleşmesi Muhtemel Eylemler ve Alınması Gereken Tedbirler’ konulu bir istihbarat raporu paylaştı.

chp istanbul milletvelili eren erdem milli istihbarat teşkilatının uyarı yazısını meclisteki basın toplantısında gazetecilere sundu

Hava Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere raporun çeşitli birimlere gönderildiğini dile getiren Eren Erdem şöyle konuştu: “Raporda Türkiye’ye yönelik DAEŞ’in askeri noktalara saldırı yapacağı ifade ediliyor. PYD’ye ait terör unsurlarının da sızma yaptığı raporda vurgulanıyor. Rapor 20 Ocak 2016 tarihli. Aradan 27 gün geçiyor, Ankara’da Meclis’e 5 dakika mesafede saldırı gerçekleşiyor. Bu raporu yayınlayan istihbarat, neden hiçbir tedbir almamıştır; niçin alınmamaktadır? MİT’in haberi olduğu ama engelleyemediği gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Şimdi birileri çıkıp ‘zafiyet yok’ diye laflar kullanacaklar. Kimseyi kandırmasınlar; istihbarat, muhalefeti dinlemekten bu ülkeyi korumaya fırsat bulamıyor.İstihbarat birimlerinin, yeterli gayreti göstermemesi bizi endişelendiriyor. Olmuyor deyip yeniden yapılandıralım. Daha dün istihbarat zafiyetine rağmen MİT’in yetkilerini artıran bir yasa Meclis’ten geçti. MİT’in haberi olduğu ama engelleyemediği gerçeğiyle yüzleşiyoruz. İhmal varsa sorumlusu istifa etmeli. Eğer ihmal değilse; geriye tek bir ihtimal kalıyor, kasıt mı vardır, niçin tedbir alınmıyor?”

İlgili yazılar

17 Şubat Ankara Patlaması: Ey teröristler!


Türkiye’de yaşanan acı gerçekleri kanıksadık mı?

Bir gün mesele Suriye olursa bilin ki hedef Türkiye’dir


Achilles ve Hector’dan aşağılık gerillalara


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.