Türkiye’de bir ilk: Denizaltı turizmi başlıyor

Kanada ve İspanya’dan sonra ülkemizde de turistik denizaltı turları Nisan ayında Alanya’da başlıyor. IHS Travel ve Touristfly tarafından Türkiye’ye getirilen denizaltı ilk misafirlerini Nisan ayının ilk haftasında görkemli bir açılışla ağırlayacak.

Türkiye'de bir ilk: Denizaltı turizmi başlıyor

Nisan ayında turlarına başlayacak olan Türkiye’nin ilk turistik denizaltısı yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olacak. 20 metre uzunluğunda, 4 metre eninde, 6.5 metre yüksekliğinde ve 106 ton ağırlığında, 48 kişilik ithal denizaltı, Türkiye’nin ilk turistik denizaltısı olma özelliğini taşıyor.

IHS Travel ve Touristfly tarafından Türkiye’ye getirilen denizaltı ilk misafirlerini Nisan ayının ilk haftasında görkemli bir açılışla ağırlayacak.


Deniz altı turu 1,5 saat sürecek

Yurtdışından ithal edilen denizaltı 110 metreye kadar inebiliyor. Denizaltında, 80 saat boyunca 48 kişiye kadar yetebilecek oksijen tüpleri ve malzemeler bulunuyor. Her gün, günde 6 kez düzenlenecek turlarda aşağıda kalış süresi bir saat ile sınırlı tutulacak.

“Eşsiz bir deneyim yaşatacağız”

IHS Travel ve Touristfly Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Emre Yavuzyiğit, denizaltı turizmi ile neleri amaçladıklarını şöyle açıkladı: “Türk turizmine yeni bir soluk getirmek için böyle bir projeye başladık. Yerli ve yabancı turistlerimize farklı ve eşsiz bir deneyim yaşatmak, denizaltı dünyasının keşfedilmemiş güzelliklerini göstermek için turlarımıza başlayacağız. Konuklarımız için özel bir rota belirledik ve 40 metre derinlikteki kanyonları gezdireceğiz. Denizaltı 11 ay boyunca turlarına devam edecek. Kış aylarında da faaliyette olacak özellikle evlilik teklifi, doğum günü, nişan ve düğün gibi organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek. Özellikle günümüz piyasa şartlarının olumsuzluklarını düşündüğümüzde yenilikçi fikirlere açık olmak ve sektörü bir adım daha ileriye taşımak bizim için bir ayrıcalık” dedi.

2017 yılında bir denizaltı daha geliyor

IHS Travel ve Touristfly Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Emre Yuvuzyiğit: “Bu ilk adımımızdı. 2017 yılında Türkiye’ye bir denizaltı daha getiriyoruz ve ileride de kendi denizaltımızı yaparak Türk turizmine kazandırmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin Nemo’su

Finlandiya’da imal edilen NEMO, Mark IV serisinin 10’uncu denizaltısıdır. 3’üncü nesil turistik denizaltı NEMO, 48 yolcu ve 2 pilot kapasitesi ile dünyanın en gelişmiş teknolojisine ve en sıkı emniyet sistemlerine sahip bir turistik denizaltıdır. Yüksek batarya kapasitesi ile 10 saat kesintisiz seyir imkânı ve 72 saate kadar sualtında kalabilme özelliğine sahip olan NEMO aynı zamanda sualtında yüksek manevra kabiliyeti ile dikkat çekmektedir.


NEMO aynı gün içerisinde dışarıdan hiçbir destek almadan 10 dalış yapabiliyor. Dalış ve trim sistemleri NEMO’nun 1 dakikadan az sürede dalış ve satıh yapmasını ve sualtında teknenin rahat kontrolünü sağlıyor. NEMO’nun içindeki hava, oksijen takviyesi ile tazelenerek ve klima ile sürekli serin tutularak dalış süresince yolcuların konforlu ve sağlıklı bir gezi geçirmelerini sağlıyor.

NEMO, 2015 yılı içinde, bataryasından camlarına kadar tam bir modernizasyon sürecinden geçirilmiş. Sahil yedekleri dâhil, batarya şarj sistemi ve hava kompresörleri de yenilenmiş. NEMO Ekim 2015 ayında GL/DNV’in sıkı ve taviz vermez denetiminden geçerek GL/DNV sertifikasını başarı ile almış.

İlgili yazılar

Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yaratıcılık dayanışması

Turizm Sektöründe İnsan Kaynakları


Türkiye Sağlık Turizminde Nerede?