TV satın almadan önce nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kaliteli bir televizyon keyfi için TV satın almadan önce nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Sıcacık ev konforunda arkadaşlarla ve aileyle bir araya gelerek izlenen en sevilen dizi ve filmlerin ya da maçların coşkusunu hep birlikte yaşamanın yerini hiçbir şey tutmazken, görüntü kalitesi ve performans büyük önem taşıyor.

TV satın almadan önce nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Samsung, TV satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayarak soğuk kış günlerinde TV başında vakit geçirecek tüketicilerin seyir keyfini ikiye katlıyor.

Günün yorgunluğunu ve stresini geride bırakarak keyifle TV izleyebilmek adına satın almadan önce doğru TV’yi seçmek uzun soluklu bir dönemin ilk, belki de en önemli adımını teşkil ediyor. Çok büyük bir ivmeyle gelişen teknoloji sektöründe yaşanan birbirinden ilginç gelişmeleri yakalamak ise gün be gün zorlaşıyor.

Televizyon satın almadan önce sorulması gereken 5 önemli soru:

1- Görüş mesafesi ve TV boyutu uyumlu mu?

TV’nizi seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birçok özellik ve işlev olmasının yanı sıra keyifli bir seyir deneyimi için ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri evdeki izleme mesafenizegöre doğru TV boyutunu seçebilmek. TV izleme mesafesine etki eden faktörlerden en önemlisi izlenecek içeriğin görüntü kalitesidir. Evdeki izleme mesafesinin sabit olduğu düşünüldüğünde, içeriklerin kalitesinin artmasıyla daha büyük ekran televizyonları aynı mesafede izleebilmeye imkan tanıyor. Eskiden 40 – 42 inç boyutlarında bir TV’nin oturulan yere olan uzaklığının ortalama 3 metre olması gerekirken, UHD içeriklerin yaygınlaşması ile aynı mesafeden 65 – 75 inç televizyonların izlenmesine imkan tanıyor.


2- UHD Sertifikası var mı?

Bunun yanı sıra ilk bakılması gereken diğer bir özellik ise çözünürlük. Televizyonun boyutu ne olursa olsun çözünürlüğünün en son yayın teknolojilerini desteklemesi önem taşıyor. Satın alırken televizyonda bulunan panelin RGB olmasına ve bağımsız kuruluşlar tarafından verilen UHD sertifikasyonuna sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu anlamanın en kolay yolu ise ürün kutusunda Digital Eurpoe UHD logosunun olup olmadığını kontrol etmek.

3- Yeni Curved (Kavisli) ekranlar ne sunuyor?

Kavisli ekran, bakış noktanızdan tüm ekranı aynı uzaklıkta izlemenizi sağlayarak görüntülerin köşelerde bile daha net izlenmesini sağlar. Bu homojen görüntüleme uzaklığı, düz ekran ile kavisli ekran televizyonları ayıran başlıca farktır. Kenarları yaklaştırarak daha geniş bir görüş alanı oluşturduğundan aynı boyutlardaki bir düz ekran ile kavisli ekrana yan yana bakıldığında da kavisli ekran daha büyük olarak hissedilir. Devrim niteliğindeki Curved UHD televizyonu, oturma odasında optimum izleme uzaklığı sağlamak için optimal bir kavis oranına sahip olarak dizayn edilmiş. Curved UHD TV’ler Otomatik Derinlik Geliştirici yazılımı sayesinde sanal bir 3 boyut etkisi yaratarak görüntünün izleyiciyi sarmalayarak, içine alan bir izleme deneyimi sunuyor.

4- TV’niz “akıllı” özellikler ve özel içerikler sunuyor mu?

Sorulması gereken bir diğer soru ise sıradan bir televizyon izleme keyfini mi tercih edersiniz, yoksa Akıllı TV ile seyir keyfini unutulmaz bir deneyime mi dönüştürmek istersiniz? Televizyona bakış açımızı değiştiren Smart TV’ler öncelikle içerik alanında sadece televizyon kanallarını izlemenin ötesinde VOD ( İsteğe bağlı video) içeriklere birçok uygulama ve webbrowser (tarayıcı) üzerinden erişmenize imkan tanıyor. Televizyonlardaki akıllı ekran teknolojisi; cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarda ve pc’lerde bulunan resim, müzik ve fotoğraf gibi kişisel içerikleri telvizyona tek bir tuşla aktarabilme imkanı tanıyor.


5- Yeni nesil akıllı ev teknolojilerine uygun mu?

İlerleyen yılların en önemli trendinin nesnelerin interneti ve akıllı ev teknolojilerinin olması bekleniyor. 2020 yılına kadar Avrupa’da 50 milyondan fazla akıllı ev bulunması öngörülüyor. TV’ler ise bu yeni nesil teknolojilerin merkezinde bir kontrol sistemi olacak.

İlgili yazılar

Yol haritası: Kaliteli insan ve ileri teknolojik ürünler

Akıllı telefon pazarında inanılmaz tahminler


Televizyon ve Reklamlar