Ankara’da hedef Çevik Kuvvet ekipleri miydi?

Ankara’nın Kızılay semtinde Güven Park’ta bombalı terör saldırısının gerçekleştiği noktanın Çevik Kuvvet polis ekiplerinin beklediği noktaya çok yakın olması, hedefin polis mi olduğu sorusunu akıllara getirdi.

13 mart ankara patlaması terör saldırısında hedef Çevik Kuvvet miydi?

Hedef Çevik Kuvvet polis ekipleri miydi?

Kızılay Meydanında olası bir gösteriye karşı her gün iki midibüs Çevik Kuvvet polisinin bu noktada beklediği, Güven Park’taki terör saldırısının hedefinin bu nokta olabileceği iddia edildi. (Hürriyet) Kentin en yoğun bölgelerinden birinde yer alan bu noktanın çevresinde otobüs durakları ve metro çıkışı da bulunuyor. Bombalı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 34 olduğu belirtildi. 19’u ağır 125 yaralı var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki bombalı terör saldırısının ardından açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları:


Ankara’nın Kızılay semtinde, 13 Mart 2016 Pazar günü meydana gelen terör saldırısını şiddetle lanetliyor, bu menfur saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Türkiye, bölgede yaşanan istikrarsızlık neticesinde son yıllarda terör saldırılarının hedefi olmaktadır. Terör örgütleri ve onları maşa olarak kullananlar, güvenlik güçleriyle yaptıkları mücadeleleri kaybettikçe en ahlaksız, en vicdansız yollara başvurarak masum vatandaşlarımızı hedef almaktadırlar.

Ülkemizin bütünlüğüne, halkımızın birlik ve beraberliğine kasteden bu saldırılar, terörle mücadele konusundaki azmimizi asla azaltmamakta, kararlılığımızı daha da artırmaktadır.

Aziz milletimiz, bu hain saldırılar karşısında, her zamankinden çok daha fazla birbirine sarılmakta; teröre, teröriste ve terörün arkasındaki odaklara vakur bir şekilde karşı durarak birliğini perçinlemektedir.

Türkiye, millet olarak birbirine kenetlenen kimliğiyle bu zor günleri de elbette geride bırakacaktır.

Devletimiz, her türlü terör tehdidi karşısında, meşru müdafaa hakkını kullanmaktan asla vazgeçmeyecektir.


Askeriyle, polisiyle, köy korucusuyla tüm güvenlik güçlerimiz, hayatları pahasına, terör örgütleriyle kararlı bir mücadele yürütmektedir.

Vatandaşlarımız endişe etmesin, devletimizin tüm kurumlarının milletimizle işbirliği içinde yürüttüğü terörle mücadele mutlaka başarıyla neticelenecek, terör dize getirilecektir.

Ankara-Kızılay’daki terör saldırısında kaybettiğimiz vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor; acılarını paylaşıyor, yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar temenni ediyorum.”

13 mart ankara saldırısı Çevik Kuvvet otobüs durakları güven park kızılay

Efkan Ala: “Terör yüzde 100 engellenebilir değil ama engellemek bizim görevimiz”

Başbakanlık’ta yapılan güvenlik zirvesi sonrasında açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör saldırısının seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla gerçekleştiğini belirtti. Bakan Ala, herhangi bir örgüt ismi vermek için henüz erken olduğunu, yapılan incelemeler neticesinde detaylı açıklama yapılacağını kaydetti. Ciddi tedbirler alındığını belirten Bakan Ala, “Dünyanın her ülkesinde maalesef terör yüzde 100 engellenebilir bir saldırı değil ama yüzde 100 engellemek bizim görevimiz” açıklamasında bulundu.

Sosyal medyaya erişim yasağı

Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından, Kızılay’daki patlamayı içeren görüntülerin paylaşılması nedeniyle sosyal medyaya erişim yasağı getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın müracatında, olaya ilişkin olarak yazılı ve görsel medya organlarında yapılan yayınlarda, olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerin bulundukları şehirlerin ve kullandıkları araçların bilgilerinin yayınlanarak olayın aydınlatılmasının, şüphelilerin yakalanmasını ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi amacıyla Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapıldı. Mahkeme, ‘soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında, sosyal medyada her türlü haber, röportaj ve bu içerikteki yayınların yapılmasının yasaklanmasına’ karar verdi.

İlgili yazılar

13 Mart: Adres yine Ankara


Ankara terör saldırısında son durum