Beslenme alışkanlıklarında doğru bilinen 11 yanlış

Beslenme alışkanlıklarımız kulaktan dolma bilgilerle dolu. Zayıflamak için karbonhidratı tamamen kesmek, balıkla yoğurt yememek, şeker yerine tatlandırıcı kullanmak gibi doğru sanılan 11 yanlış beslenme alışkanlığı…

Zayıflamak için karbonhidratı kesmek, balıkla yoğurt yememek, şeker yerine tatlandırıcı kullanmak gibi doğru bilinen 11 beslenme yanlışıı

1- Bütün yağların sağlıksız olduğunu düşünmek

Yağlar hormonlardan büyümeye pek çok aşamada vücudumuzun işleyişi için gerekli. Mısırözü, ayçiçeği, margarin gibi yağlardan ve içinde trans yağ bulunan hazır paketli ürünlerden uzak durmak, tereyağı, zeytinyağı, ceviz, somon, keten tohumu, fındık gibi seçenekleri tercih etmek daha faydalı. Kızartma yerine fırında yağsız ızgara tercih etmek veya kızartma için ayçiçeği yerine fındık yağı kullanmak sağlıklı yöntemler.

2- Akşam 7’den sonra yemek yememek

Uzun süre aç kalmak kesinlikle sağlıklı değil. Bu nedenle yatmadan 1-2 saat önce yemeyi kesmek ve ağır yememek koşuluyla akşamları da yemek yenebilir. Izgara et, salata gibi hafif öğünler güzel bir uykuya hazırlar. Özellikle spor sonrasında protein bazlı gıdalar doğru tercih olacaktır.


3- Zayıflamak için karbonhidratı kesmek

Karbonhidratların kan şekerini ayarlamadan beynin glikoz ihtiyacını karşılamaya kadar çeşitli görevleri var. Poğaça, beyaz ekmek, pirinç gibi basit karbonhidratlar hızla kana karıştığından kısa süreli tokluk verip, çabuk acıkmanıza neden oluyor. Fakat tam tahıl, bulgur, çavdar gibi kompleks karbonhidratlar iyi birer lif kaynağı olduğundan uygun miktarlarda tüketmenin bir sakıncası yok.

4- Çok fazla meyve tüketmek

Meyveler elbette ki yararlı fakat her şeyi kararında tüketmek gerektiği kuralı onlar için de geçerli. Şekerli bir besin olduğu için çok fazla meyve tüketmek de çok sağlıklı değil. Beslenme uzmanına danışarak farklı meyvelerden günde 2-3 adet yemek yeterli olacaktır.

5- Balıkla yoğurt yememek

Çok eski bir şehir efsanesi olan bu kural aslında tam olarak doğru değil. Buradaki asıl önemli konu balığın taze olup olmaması. Eğer balık tazeyse, yoğurtla aynı sofrada yemenizde bir sakınca yok.

6- Yağsız yemek güzel olmaz diye düşünmek

Et zaten yağlı olduğu için, etli yemeklere hiç yağ koymayabilir, sebze yemeklerini 1,5 yemek kaşığı zeytinyağıyla yapabilirsiniz. Ekstra tatlandırmak isterseniz pişirme suyuna biraz tereyağı ekleyebilirsiniz. Bu ufak hamlelerle yemeğinizin lezzetini artırabilirsiniz.


7- Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak

Şeker alternatifi olarak sunulan tatlandırıcılar aspartam gibi zararlı kimyasallar barındırır. Bu nedenle çay ve benzeri içeceklerdeki şeker oranını azaltabilir veya bal, keçiboynuzu pekmezi gibi doğal tatlandırıcılara yönelebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi ile kek tarzı tarifler de leziz olacaktır.

8- Büyüme ve gelişim için sadece süte güvenmek

Yalnızca süt içerek kemikleri güçlendirme, büyüme gibi tüm etkileri bir arada alamazsınız. Peynir, yoğurt, hatta kefir gibi süt ürünlerini de tüketmelisiniz. Ayrıca aylarca bozulmadan durabilen kutu sütler yerine 2-3 günde bozulan doğal sütleri tercih edin.

9- Kilo aldırıyor diye kuruyemişten hepten uzak durmak

Kuruyemiş nasıl ve ne kadar tükettiğinize bağlı olarak kilo aldırabilir veya diyetinize destek olabilir. Ceviz, çiğ fındık, çiğ badem gibi sağlıklı atıştırmaları -beslenme uzmanınız aksini söylemediği takdirde- günde maksimum 1 avuç tüketebilirsiniz. Fıstık, soslu mısır, kaju gibi daha yağlı kuruyemişlerden ise uzak durmak gerek.

10- Köyden gelen her şeyi ‘doğal’ sanmak

Ürünlerin üzerinde ‘doğal’, ‘köy üretimi’ gibi söylemleri sıkça görüyoruz. Ancak organik sertifikası bulunmuyorsa veya güvendiğiniz bir yerel üreticiden gelmiyorsa, bu vaatlere pek itibar etmemek gerek. Altında saman olan her yumurta doğal değildir.

11- Su ihtiyacını çay ile karşıladığını düşünmek


Kiloya göre değişmekle birlikte, vücudumuzun günde minimum 1,5-2 litre suya ihtiyacı vardır. Var olan inancın aksine iç organların düzgün çalışması için gerekli olan suyu diğer içeceklerden sağlayamayız. Soda, meyve suyu, kola, kahve, çay gibi içecekler su ihtiyacınızı karşılamadığı gibi içeriğine göre şeker, tatlandırıcı, aspartam gibi zararlı maddeleri vücuda almanıza dahi neden olabilir. Bu nedenle su ihtiyacı yalnızca su ile ya da salatalık gibi su oranı yüksek gıdalarla giderilebilir.

Yemek siparişi verirken nelere dikkat etmelisiniz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.