Dijital çağda çocuk yetiştirmenin 10 kuralı

Çocuklarımız teknolojiyle kuşatılmış olarak büyüyor. Artık her ev, internete bağlı cihazlarla dolu. Teknoloji çocuklarımızın günlük yaşamlarının sıradan bir parçası haline geldi. Z kuşağı için dijital yaşam, aslında yaşamın ta kendisi. Dijital çağda çocuklarını güvende tutmak isteyen ebeveynler için 10 pratik ipucu…

Dijital çağda çocuk yetiştirmenin 10 kuralı

Hepimiz İyi Ebeveynler Olmak İçin Çabalıyoruz

Hepimiz iyi ebeveynler olmak ve çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz. Endişelerden uzak büyümelerini, zamanlarını yeni yetenekler geliştirmek için harcamalarını ve kendi düşüncelerini şekillendirebilmeleri için, onları korumayı, kötülüklerden uzak tutmayı ve hayal kırıklığına uğradıklarında onları yatıştırmayı umuyoruz. Ebeveynler olarak görevimiz, onların çocukluğunu korumak, hayatta gelişmeleri ve ilerlemeleri için araçlar sunmak ve yetişkinleri anlamaları için yardımcı olmak.

Türkiye distribütörlüğünü Lidyum Bilişim’in üstlendiği F-Secure, internet üzerinden gelecek tehlikelere karşı çocuklarını korumak isteyen ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken konuları 10 başlık altında topladı.


Dijital ebeveynlik ile ilgili 10 pratik ipucu

1- Dijital Ebeveynlik Diye Bir Şey Yok: Sadece ebeveynlik var, çevrenizde söylenenlere aldırmadan bir şekilde oluyor. Siz ebeveynsiniz. Bunu kontrol altına alın. Çok zor bir şey değil, okumaya devam edin.

2- Aktif Olun: Öğrenmiş olduğunuz kuralların hiçbiri yarın uygulanmayacak. Çocuklarınız dijital dünyada yetişiyor ve anlık olarak teknolojiye adapte oluyorlar. Teknoloji ve trendlerle ilgili sizden çok daha fazla şey biliyorlar. Bunu kabul edin. Destek için onlara danışın. Aktif olun ve onların hayatları, ilgi alanları, umutları, hayalleri ve korkuları hakkında bilgiler edinin.

3- Onlara Araçlar Verin: Çocuklarınızı teknolojiden izole etmeyi denemeyin. Bunu hiçbir şekilde başaramayacaksınız. Çocuklarınızın internete nereden ve nasıl erişebileceklerini bir saniyeliğine durup düşünün. Bu asla kazanamayacağınız bir savaş. Bunun yerine onlara öğrenmeleri, keşfetmeleri, sosyal ve yaratıcı olmaları için güvenli araçlar verin.

4- Açık ve Dürüst Olun: Çocuklarınıza tehlikelerden bahsedin, endişelerinizi ve uzak durmalarını istediğiniz şeyleri anlatın. Çocuklar düşündüğümüzden çok daha zeki. Ayrıca onlar da karmaşık ve tehlikeli şeylerden uzak durmak isterler. Bir örnek olarak kendinize bakın. Gerçekten her gördüğünüz linke tıklıyor musunuz? Herhangi bir güvenlik önlemi olmadan bilinmeyen alanlara göz atıyor musunuz? Kişisel bilgilerinizi düşünmeden, her girdiğiniz siteye veriyor musunuz?


5- Casusluk Yapmayın: Çocukların da kişisel bir alanı olduğunu unutmayın. Aslında bu karmaşık bir konu, çocuğunuzun mahremiyet alanı, tahmin edilebileceği gibi o büyüdükçe genişler. Çocuğunuza ve onun kişisel alanına saygı duyun. Açık ve saydam olun. Aynısını ondan da bekleyin.

6- Konuşun: Çocuklarınızla hangi kurallar üzerinde mutabık kalmış olduğunuzun bir önemi yok, yeni ve beklenmedik olaylar gelişebilir. Eğer açık ve aktif olursanız, çocuğunuz kafasını karıştıran konularla ilgili size danışacaktır. Konuşmaya hazır olun.

7- Sınırları Belirleyin: Neye izin verip neye vermediğinizi ve sebeplerini açıklayın. Çocuklarınızı sürekli kontrol edemezsiniz. İstemediğiniz şeyleri yapmalarını engellemek için etraflarına duvarlar da öremezsiniz. Bunları sizden gizli yapmak için herhangi bir yere gidebilirler. Doğru kararlar vermeleri için onlara yardımcı olun.

8- Kuralları Görülebilir Hale Getirin: Sistematik olun. Gelişigüzel kurallar belirlemeyin. Önemli kuralları yazın ve her zaman görülebilecek bir yere asın. Çocuğunuz açık ve her zaman erişilebilir kuralları daha istekli takip edecektir.

9- Kuralları Uygulayın: Eğer uygulanmıyorlarsa kural koymanın hiçbir önemi yoktur. Çocuğunuzun kuralları anladığından emin olun. Kuralları mutlaka uygulayın. Örneğin bir günlüğüne bütün cihazları ortadan kaldırın. Eğer yeni sorunlar tespit ederseniz koyduğunuz kuralları tekrar düzenleyin.


10- Asla Çok Geç Değil: Belki bütün bunlar size çok karmaşık gelebilir ancak uygulamak zorundasınız. Çocuğunuza rehberlik etmek ve kurallar konusunda anlaşmak için hiçbir zaman çok geç değildir.

Makyajsız iyi görünmenin altın kuralları neler?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.