En çok su kesintisinden korkuyoruz

“En İnovatif Kent Teknolojisi” kategorisinde ödüle layık görülen Birleşik Ödeme’nin yaptığı araştırmaya göre Türk halkı en çok su kesintisi ihtimalinden korkuyor. Öyle ki suyun kesilmemesi, Türk halkı için elektrik kesintisinden 3 kat, internet kesintisinden 6 kat, doğalgaz kesintisinden ise 12 kat daha önemli.

su kesintisi

Akıllı ödeme teknolojileri aracılığıyla müşterilerine ve iş ortaklarına avantajlar sağlayan yeni nesil ödeme şirketi Birleşik Ödeme’nin yaptığı araştırma tüketicilerin fatura ödeme alışkanlıkları, korkuları ve merakları hakkında ilginç sonuçları gün yüzüne çıkardı. Araştırmaya göre Türkiye’de fatura ödeyenlerin en büyük korkusu su kesintisi. Nitekim 12 binin üzerinde Twitter kullanıcısı ile yapılan çalışmada ‘kesilmesinden en çok korkulan hizmete’ tüketicilerin yüzde 62’si ‘su’ cevabını verdi. Tüketicilerin yüzde 22’si elektrik, yüzde 11’i internet, yüzde 5’i de doğalgaz kesintisinden korkuyor.

Ankara’da düzenlenen 2. Su ve Çevre Ödülleri’nde “En İnovatif Kent Teknolojisi” kategorisinde ödüle layık görülen Birleşik Ödeme’nin öncülüğünde hazırlanan ve 350 bin verinin analizi sonucu ortaya çıkan çalışmada fatura ödeyememe gerekçesi de araştırıldı. Buna göre tüketicilerin yüzde 44’ü ‘parası olmadığı’ için faturasını ödeyemiyor ya da ödemeyi erteliyor. Yüzde 40’ı ‘fatura kendisine ulaşmadığı’ için, yüzde 9’u sistem arızası nedeniyle, yüzde 6’sı ise kurum hatası dolayısıyla, yüzde 1’i de ‘sıra’ yüzünden faturasını ödeyemiyor. Ürettiği inovatif, pratik, güvenilir ve farklı çözümler ile sektöründe ayrışan Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler, fatura ödeyememenin teknolojik veya sistemsel arızalarını giderici çözümleri geliştirmeyi sürdüreceklerini belirterek, “Tüketicilerin yüzde 56’sı faturasını teknik sebeplerle ödeyemiyor. Biz geliştirdiğimiz Sumatik, Gazmatik gibi çözümlerle bu sorunları sıfıra indirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.


Araştırmaya göre Türkiye’de faturaların yüzde 86’sını iş sahibi tüketiciler, yüzde 2’sini ise öğrenciler ödüyor. Geri kalanını ise ‘diğer’ tüketiciler ödüyor. Keza tüketicilerin yüzde 47’si faturasını banka şubesine giderek ödüyor. Yüzde 17’si internet bankacılığı, yüzde 8’i de cep telefonu üzerinden fatura borcunu ödüyor. Faturasını, Fatura Ödeme Merkezleri veya PTT Şubesi’nden gerçekleştirenlerin oranının ise yüzde 7’de kaldığına dikkat çeken Sözdinler, Türkiye’de yaşayanların yeni ve iş kolaylaştıran kanallara hızla adapte olabildiğine dikkat çekerek, “Biz de bu bilinçle tüketicilerin ve kurumların işini kolaylaştırmak için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Nitekim yakın zamanda tanıtacağımız yeni ürünler de bu bakış açımızı yansıtıyor olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekim 2015’te Türkiye’nin BBDK tarafından e-para lisansıyla yetkilendirilen ilk şirketlerinden olan Birleşik Ödeme’nin öncülüğünde hazırlanan araştırmada dikkat çeken diğer ayrıntılar ise şöyle: Twitter’da fatura ödemeleri ile ilgili en çok konuşmayı tatil zamanına denk gelen ağustos ayında yapıyoruz. En çok konuştuğumuz fatura türü ise telefon faturaları. Yüzde 43,1 ile açık ara önde. Yüzde 17,4 oranında elektrik faturası ile ilgili konuşma yaparken, bunu yüzde 16 ile su, yüzde 13,4 ile internet, yüzde 6,4 ile TV platformu, yüzde 3,6 ile doğalgaz faturası hakkında konuşuyoruz.

Akıllı ödeme teknolojilerini kullanarak, insanların hayatlarını kolaylaştırmayı ve pratik çözümler sunmayı hedefleyen Birleşik Ödeme, bu yıl 2.si düzenlenen Su ve Çevre Ödül Töreni’nde “En İnovatif Kent Teknolojisi” kategorisinde ödüle layık görüldü. Türkiye’nin önde gelen Telekom operatörleri, su, gaz ve elektrik kurumlarına hizmet veren ve büyük şehirlerin önemli noktalarında bulunan onlarca fiziksel ödeme noktasıyla kurumların tüm ödeme hizmetlerini uçtan uca hızlı, kolay ve güvenilir şekilde gerçekleştiren Birleşik Ödeme, Sumatik çalışması ile ödül aldı. Hayat için Su Derneği (HAYSU) tarafından organize edilen törende ödülü Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler aldı. Su kaynaklarına, doğaya, çevreye önem verenlerin örnek davranışları ve buluşlarının ödüllendirildiği törende ASKİ, MASKİ, BUSKİ gibi kamu kurumları da ödüllendirildi.

Ekonomi ile ilgili en çok ne konuşuyoruz?

Altının Değeri                                                                                      %49

Döviz Kurları                                                                                         %33

Türkiye Ekonomisi                                                                             %22

Akaryakıt Fiyatları                                                                              %19

Kredi Konuşmaları                                                                               %17

Faizler                                                                                                       %12

İşsizlik                                                                                                       %7

İnternet Bankacılığı                                                                             %2


Faturayı nerede ödüyoruz?

Banka Şubesi                                                                                         %47

Otomatik Ödeme                                                                                 %20

İnternet Bankacılığı                                                                             %17

Mobil Ödeme                                                                                        %8

PTT Şubesi                                                                                              %4

Fatura Ödeme Merkezleri                                                                %3

Cep Şubeden Ödeme                                                                        %1

Faturayı neden ödemiyoruz?

Param Kalmadı                                                                                      %44

Fatura Gelmedi                                                                                     %40

Sistemde Arıza Olduğu İçin                                                              %9

Kurumun Hatası Sebebiyle                                                               %6


Sıra Yüzünden                                                                                       %1


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.