Glokom ‘göz tansiyonu’ geçmişi olan aileler dikkat!

Glokom, halk arasında göz tansiyonu olarak biliniyor ve hastaların çoğu ancak görme kaybı ve görme alanının daralmasından sonra haberdar oluyor. Glokom teşhisi konan hastaların birinci derece yakınları mutlaka kontrol yaptırmalı.

Hastaların çoğu göz tansiyonu olarak bilinen Glokom'dan ancak görme kaybı ve görme alanının daralmasından sonra haberdar oluyor.

Medicana International Ankara Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Uğurhan Sezer, “tedavi edilemeyen ancak kontrol edilebilen” bir hastalık olarak tanımladığı glokomda erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu, ailede ilk kez görüldüğü durumlarda birinci derece yakınların da kontrolden geçmesi gerektiğini belirtti. Sezer, “Birinci derece yakınlarında glokom olanlarda risk 5-6 kat daha fazladır” dedi.

Dünya Glokom Haftası kapsamında açıklama yapan Dr. Sezer, halk arasında “göz tansiyonu” olarak adlandırılan glokomun, göz içi basıncının yükselmesi ile görme sinirinde geri dönüşümsüz ve ilerleyici harabiyet ile görme kaybına yol açan sinsi bir hastalık olduğunu söyledi. Sezer, glokomun genellikle 40 yaş üstünde rastlantısal olarak yakalandığını belirtirken, “Hastaların çoğu hastalıklarından ancak görme kaybı ve görme alanının belirgin daralmasından sonra haberdar olur. Bu aşamada kaybın giderilmesi için geç kalınmıştır. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir, çoğunda aile öyküsü vardır. Glokom saptanan hastaların 1. derece yakınları mutlaka kontrole çağırılmalıdır” dedi.


Migren risk faktörü olabilir

Op. Dr. Uğurhan Sezer, ileri yaş ve aile öyküsünün yanında diyabet, tansiyon, üveit (göz iltihabı), göz travmaları, geçirilmiş göz ameliyatları, migren tarzı başağrıları ve uzun süreli kortizon içeren ilaç kullanımını risk faktörleri olarak sıraladı. Dr. Sezer, hastalığın tanı ve tedavisi konusunda şu bilgileri verdi:


“Yüksek göz içi basıncı veya optik diskte patoloji saptandığında görme alanı göz tomografisi (OCT) ve saydam tabaka (kornea) kalınlığı ile tanı doğrulanmaya çalışılır. Tanı konup tedavi başlandıktan sonra belli aralıklarla ömür boyu süren kontroller yapılır. Son yıllarda geliştirilen yeni ilaçlar sayesinde artık glokom korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç tedavisi ile kontrol altında tutulabilmektedir. İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda öncelikle laser tedavisi, bu tedaviyle kontrol altına alınamayan yüksek göz içi basıncı durumunda ise cerrahi gündeme gelir ama bu hasta grubu çok nadir olarak görülmektedir.”

Bebeğin genellikle iki, bazen tek gözü normalden büyük olur


Doğumsal Glokom’un ise anne karnında başlayıp çoğunlukla çocuk doğduğu anda tanısı  konan bir glokom çeşidi olduğuna işaret eden Sezer, “Bebeğin genellikle iki, bazen tek gözünün normalden büyük olması ile dikkat çeker. Genel anestezi altında yapılan muayene sonucu tanı konur. Erişkin glokomuna göre daha dirençli ve kötü huyludur. Hatta bebek doğduğunda tek veya iki gözünü kaybetmiş halde olabilir, doğuştan glokom ilaç tedavisine genellikle iyi cevap vermez, cerrahi tedavi gerekir” dedi.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.