YGS sınavı öncesi gençlere uyarı: Günde 2 bardak süt

Uzmanlar, YGS – Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na hazırlanan, uykusuz ve yoğun çalışma temposundaki gençlere günde en az 2 bardak süt içmesi gerektiği belirtiyor.

YGS sınavı öncesi gençlere uyarı: Günde 2 bardak süt

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, sütün bağışıklık kaynağı, enerji veren ve beyin gelişimini artıran özelliklerine dikkat çekerek, özellikle yoğun sınav dönemlerinde gençlerin süt içmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. İnanç, gençlere her sabah ve her akşam uyumadan önce bir bardak süt içmelerini önerdi.

Günde 2 bardak sütün zeka gelişimi açısından büyük önem taşıdığını ve okul başarısını artırdığının kanıtlandığını belirten İnanç, özellikle önemli sınavlar öncesinde büyük bir enerji sarf eden gençler açısından sütün önemine dikkat çekti. İnanç, “Yeterli ve dengeli beslenebilmek için her besin grubundan yemeye ihtiyacımız var. Bunlar süt ve türevleri, et, peynir, yumurta, ekmek,  sebze ve meyveler. Bu besin grupları içinde yalnızca sütün enerji oluşumunda etkili olan karbonhidrat, protein ve yağı bir arada içerdiğine dikkat çekiliyor. Sütün enerji vermesinin yanı sıra bağışıklık sistemi açısından da önemi büyük.  Mevsim değişimiyle birlikte görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarında artma olurken, içeriğinde 40’tan fazla besin öğesi bulunan süt tüketiminin grip, soğuk algınlığı, farenjit gibi hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor” dedi.


Sütü sağlıklı içmenin püf noktaları

Sağlıklı süt tüketiminin temel kuralının, ambalajlı sütleri tercih etmek olduğunu belirten İnanç, uzun ömürlü sütün tamamen kapalı ortamda ışık ve hava gibi dış etkenlerle teması önleyen aseptik ambalajlara doldurulduğunun altını çizdi.  Oysa sokaktan alınan sütlerin mikroplarının öldürülmesi için, 90 ila 95 derecede 10-15 dakika kaynatılması gerektiğini belirten İnanç, bu kez de mikropların tamamının öldüğünü, ancak vitamin ve besin değerlerinin yüzde 50 ile 90 oranında azaldığını söyledi. İnanç sağlıklı besin değeri yüksek süt için ambalajlı sütün tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili yazılar


İlk 500 üniversiteye girene YGS ve LYS sınav şartı kaldırıldı

Özel Okul Seçiminde Neye Dikkat Etmeli?

13 yaşındaki çocuğun ‘sınav’ intiharı


Okul ve Sınav Korkusuna EFT İle Son Vermek