YGS sınavı öncesi gençlere uyarı: Günde 2 bardak süt

Uzmanlar, YGS – Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na hazırlanan, uykusuz ve yoğun çalışma temposundaki gençlere günde en az 2 bardak süt içmesi gerektiği belirtiyor.

YGS sınavı öncesi gençlere uyarı: Günde 2 bardak süt

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, sütün bağışıklık kaynağı, enerji veren ve beyin gelişimini artıran özelliklerine dikkat çekerek, özellikle yoğun sınav dönemlerinde gençlerin süt içmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. İnanç, gençlere her sabah ve her akşam uyumadan önce bir bardak süt içmelerini önerdi.

Günde 2 bardak sütün zeka gelişimi açısından büyük önem taşıdığını ve okul başarısını artırdığının kanıtlandığını belirten İnanç, özellikle önemli sınavlar öncesinde büyük bir enerji sarf eden gençler açısından sütün önemine dikkat çekti. İnanç, “Yeterli ve dengeli beslenebilmek için her besin grubundan yemeye ihtiyacımız var. Bunlar süt ve türevleri, et, peynir, yumurta, ekmek,  sebze ve meyveler. Bu besin grupları içinde yalnızca sütün enerji oluşumunda etkili olan karbonhidrat, protein ve yağı bir arada içerdiğine dikkat çekiliyor. Sütün enerji vermesinin yanı sıra bağışıklık sistemi açısından da önemi büyük.  Mevsim değişimiyle birlikte görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarında artma olurken, içeriğinde 40’tan fazla besin öğesi bulunan süt tüketiminin grip, soğuk algınlığı, farenjit gibi hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor” dedi.


Sütü sağlıklı içmenin püf noktaları

Sağlıklı süt tüketiminin temel kuralının, ambalajlı sütleri tercih etmek olduğunu belirten İnanç, uzun ömürlü sütün tamamen kapalı ortamda ışık ve hava gibi dış etkenlerle teması önleyen aseptik ambalajlara doldurulduğunun altını çizdi.  Oysa sokaktan alınan sütlerin mikroplarının öldürülmesi için, 90 ila 95 derecede 10-15 dakika kaynatılması gerektiğini belirten İnanç, bu kez de mikropların tamamının öldüğünü, ancak vitamin ve besin değerlerinin yüzde 50 ile 90 oranında azaldığını söyledi. İnanç sağlıklı besin değeri yüksek süt için ambalajlı sütün tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili yazılar


İlk 500 üniversiteye girene YGS ve LYS sınav şartı kaldırıldı

Özel Okul Seçiminde Neye Dikkat Etmeli?

13 yaşındaki çocuğun ‘sınav’ intiharı


Okul ve Sınav Korkusuna EFT İle Son Vermek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.