35. İstanbul Film Festivali başlıyor

35. İstanbul Film Festivali, 7 – 17 Nisan 2016 tarihleri arasında seyircilerle buluşacak. Bu yılki teması “Şehre İz Bırakan Festival” olan İstanbul Film Festivali, tam 221 film ile sinemaseverlere ziyafet sunacak. 10 farklı salonda seyirci ile buluşacak olan festivalde 62 farklı ülkeden filmler yer alıyor. Ayrıca önceden belirlenen festival programına bazı ek seanslar da ilave edildi.

35. İstanbul Film Festivali başlıyor

Şehre iz bırakan Festival İstanbul Film Festivali başlıyor

Festivalin kemikleşmiş bölümleri Dünya Festivallerinden, Mayınlı Bölge, Genç Ustalar, Antideprasan, NTV Belgesel Kuşağı, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı, Yıllara Meydan Okuyanlar ve Akbank Film Galaları bu senede iddialı şekilde festival programında boy gösterecek. Bu sene ayrıca festivalde yeni bölümlerde yer alacak. 8 filmden oluşan Musikişinas bölümünde müziğin zengince kullanıldığı yapımlar yer alacak.

Gömülü Hazineler isimli ilgi çekici bölümde 4 film yer almakta. Gömülü Hazineler, isminden de anlaşılacağı gibi arka planda kalmış, kayıp duruma düşmüş ve yasak yemiş, bu nedenle layıkıyla tanınamamış filmlerden oluşan bir bölüm. Bu bölüm keşif yapmayı seven sinemaseverler için biçilmiş kaftan. 30. ölüm yıldönümü nedeni ile 10 filmlik Otto Preminger: Bir Yönetmenin Anatomisi isimli özel bir bölümle anılacak olan Otto Preminger’in çarpıcı ve çığır açan filmleri gerçek sinemaseverler için önemli seyirlikler olacak.


Festivalin yeni bölümleri arasında deneysel sinema için Işığın Peşinde: 70’ler Amerikan Avangard Sineması isimli özel bir bölüm yer alacak. Bu bölümde deneysel sinema türünün ilk örnekleri arasında yer alan James Benning, Stan Brakhage, Robert Breer, Hollis Frampton, Ernie Gehr, Jerome Hill, Ken Jacobs, Jonas Mekas, Michael Snow ve Stan Van Der Beek’in yönettiği 10 yapım yer alacak.


Festival kapsamında her yıl olduğu gibi sinema dersleri verilecek, paneller yapılacak ve çeşitli söyleşiler düzenlenecek. Ayrıca yine festival kapsamında Musikişinas bölümünde gösterilecek As I Open My Eyes / Tam Gözlerimi Açarken filminde rol alan Tunuslu aktris ve şarkıcı Ghalia Benali ve Color of Blue With a Little Red in It / İçinde Biraz Kırmızı Olan Mavi Renkte Yağmur filminin senaristi ve başrol oyuncusu Mdou Moctar konser verecekler.

Festival filmleri 10 salonda sinemaseverlerle buluşacak


Başladığından bugüne bağımsız sinemaları destekleyen İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş (iki salon) sinemaları, Akbank Sanat, İtalyan Kültür Merkezi, Ortaköy’de Feriye Sineması, Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) ve İstanbul Modern Sinema olmak üzere 10 salonda yapılacak. Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarının yanı sıra artık festivalin gelenekselleşen gece yarısı gösterimleri Cuma ve Cumartesi geceleri Atlas ve Rexx sinemalarında 24.00 seanslarında yapılacak.


Çağrı Gırlangıç
14.03.1985 tarihinde Kadıköy'de dünyaya geldim. Kadıköy'de doğdum, Kadıköy'de büyüdüm. Yazma sevdası içime düşünce önce 2 roman yazdım, sonra da sinemaya dair yazılar yazmaya başladım. 2011'in başından beri bloğum cagrigirlangic.blogspot.com da 500'ü aşkın filme dair yazdım. Hala da devam ediyorum. Sonra metin yazarlığı yapmaya başladım ve yazarlık mesleğim haline geldi. Yazımına devam ettiğim Türk Sinema Tarihi Ansiklopedisi, emek ve zaman isteyen bir proje. Sabırla yazımına devam ediyorum. Bir sinema yazarı olarak yazmaya başladığım, sonrasında ise deneme, gündem, kritik, yaşam ve kişisel gelişim yazıları yazmaya başladığım İndigo Dergisi ise hem beni geliştiren, hem de bir parçası olmaktan haz aldığım yer.