Siz de bahar depresyonundan çıkamadınız mı?

Havaların değiştiği bugünlerde kendinizi yorgun, bitkin ve keyifsiz mi hissediyorsunuz? Halen bahar depresyonundan çıkamadınız mı? Uzmanlar, bahar depresyonundan korunmak için önerilerde bulunuyor. Bahar depresyonundan kurtulmak için öneriler…

Bahar depresyonundan kurtulmak için öneriler...

Bahar depresyonundan kurtulmak için bu önerilere kulak verin!

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden uzman klinik psikolog İhsan Öztekin, bahar depresyonuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İlkbahar, havaların ısındığı, günlerin uzadığı, güneşin kendini daha fazla gösterdiği ve yaz mevsiminin habercisi bir mevsim. Dışarıda güzel bir bahar havası var ama siz keyifle uyanamıyor, sürekli yorgunluk ve uyku halinden şikayet ediyorsunuz.


Migren, ülser ve alerjide artış görünüyor!

İlkbahar ile birlikte birçoğumuz kendimizi bitkin, yorgun ve keyifsiz hissedebiliriz. Yataktan kalkmak istemeyiz, tembellik hali yaşarız. Migren, mide ülseri, alerji gibi sorun yaşayanların şikayetlerinde, bahar aylarına girildiği dönemlerde artış görülür. Bahar mevsimi aslında doğanın uyanışını, güneşin sıcaklığını ve ışığını, canlılık ve neşeyi, geleceğe yönelik ümitleri temsil eder. Doğanın bir parçası olan insan da doğayla uyumlu bu canlılığı hisseder ve yaşar.

Bu havalarda hayatınızı değiştirecek kararlar almayın!

Tabii ki mevsimsel değişikliklerden her insan aynı etkilenmez. Vücudun biyolojik saati vardır, yeni durumlara uyumumuzu ayarlar. Bu ayarı daha çok proteinler, vitaminler, mineraller, hormonlar, ışık ve uyku ile yapar. Genetik olarak ya biyolojik saatte problem olabilir ya da biyolojik saatimizin bakımını yapamıyoruzdur ya da her ikisinde de sorun vardır. Genetiğimizi kısa vadede düzeltme imkanı olmadığına göre, saatimizin bakımına özen göstermeliyiz.

Bahar depresyonu bir duygudurum bozukluğudur, mevsimsel özellikler taşıyan bir depresyondur. Strese ve üzüntüye neden olacak bir durum olmadığı halde, bazı mevsimlerde depresif durum görülmektedir.

Mevsimsel depresyonun görülmesi için herhangi bir yaş kriteri yoktur. Bu depresyon her yaştan kişilerde görülür ve başlama yaşı olarak 20’li yaşlar olarak bilinir. Soy geçmişte bipolar (manik depresif) bozukluk, depresyon gibi hastalıkların olması, kadın olmak, zor yaşam koşulları, ağır fiziksel hastalıklar, gün ışığından az yararlanan bölgeler, mevsimsel depresyon açısından riski arttırır.

Bipolar bozukluk: Bir gün neşeli bir gün hüzünlü

Kişilik yapısı olarak özgüveni düşük, içe kapanık, kendilerine ve çevresindekilere kötümser bakma eğilimi olan, insan ilişkilerinde daha zayıf ve stres toleransı daha sınırlı olan kişilerde bahar depresyonunda yatkınlık görülür. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, çevrelerinde baharın gelmesi ile kendini mutlu hissedip enerji dolan insanları gördükçe daha da umutsuzluğa kapılabilirler.

Bu dönemde birey depresyona girdiğini, yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik ile başlayıp karamsarlık ile devam eden bir ruh halini yaşamaya başlaması ile anlar. Bu ruh hali tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Psikolojik sorunlara genelde bedensel sorunlar da eşlik eder. Tedavide ilaç tedavisi ve psikoterapi çok etkilidir. Işık tedavisinin (fototerapi) başarısı da oldukça yüksektir. Işık tedavisi mevsim geçişi dönemlerinde son derece koruyucu olabilmekte, depresyon belirtilerinde belirgin düzelme sağlayabilmektedir.”

Bahar depresyonundan kurtulmak için öneriler

– Öncelikle yapabildiklerimizin ve yapamadıklarımızın farkına varıp kendimizi olduğumuz gibi kabul edebilmeliyiz.

– Düzenli egzersiz ve havaların ısınması ile açık alanlarda bol bol yürüyüş yapılmalı

– Uyku saatlerine dikkat ve özen gösterilmeli, yatmadan önce sıkıntılı konulardan uzak durulmalı

– Sağlıklı beslenmeye önem verilmeli, özellikle yağlı besinlerden kaçınılmalı, yeşillik ve meyvelere her öğün yer verilmeli, bağışıklık sistemini güçlendirmek için A,C, E vitaminlerinden destek alınmalı, bol su içmeli

– İş dışında hobiler edinilmeli,

– İş sırasında molalar verilmeli,


– Sosyal ilişkiler kurulmalı ve geliştirilmeli ancak mutsuz, bezgin, tembel ve bağımlılık davranışları olan arkadaşlardan uzak durulmalı. Duygular bulaşıcıdır, neşeli ve keyifli arkadaşlar ile beraber olunmalı,

– Aile değerlerini önemsemek ve iyi bir aile oluşturmak

– Fırsat buldukça güneş ışığından yararlanılmalı,

– Mutlaka kısa süreli de olsa tatil yapılmalı,

– Fiziksel ve ruhsal bakım yapılmalı,

– Mizah ile ilgilenmeli, gülebilmeli, gülemiyorsak onu öğrenmeli

– Olumlu düşünceler geliştirilmeli,

– Yüksek beklentilerden kaçınılmalı,

– Her gün ılık bir duş alınmalı,

– Alkollü içkiler aşırı tüketilmemeli,

– Geçmişe takılmak ya da gelecekle ilgili kaygılanmak yerine o an yaşanmalı,


– Bahar gelmeden önce baharla ilgili önemli planlar yapmalı, hedefler belirlemeli, gerekirse bu amaçla arkadaş grupları kurulmalı…

Depresyonda mıyım? Mevsimsel depresyon nedir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.