Chobani CEO’su Hamdi Ulukaya’dan 2 bin çalışana hisse

Böyle patronlar da var! ABD’nin lider yoğurt markası Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, dünyanın dört bir yanındaki 2 bin çalışanını şirketine ortak etmeye hazırlanıyor.

Böyle patronlar da var! Chobani isimli dev gıda şirketinin kurucusu Hamdi Ulukaya, dünyanın dört bir yanındaki 2 bin çalışanını şirketine ortak etmeye hazırlanıyor.

Chobani Shares adı verilen hisse paylaşım modeli ile şirketin gelecekteki değerinin %10’una denk gelen hisseler, en yüksek değerlerine Chobani’nin halka arzı durumunda ulaşacak.

ABD’nin lider yoğurt şirketi Chobani, çalışanlarının şirket büyümesinden pay alacakları bir hisse paylaşım modelini hayata geçirdi. Chobani kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın başlattığı bu programdan, yeni işe başlayanlar da dahil olmak üzere tam zamanlı çalışan tüm Chobani personeli yararlanacak.

“Chobani Shares” adı verilen ortaklık programından 26 Nisan 2016 tarihinden itibaren, yaklaşık 2.000 çalışanın yararlanacağını açıklayan Ulukaya, bu yeni programı dünyadaki tüm Chobani çalışanlarının şirketin gelecekteki büyümesinden pay alacakları özel bir hisse-ödül sistemi olarak tanımladı.


Hamdi Ulukaya, önce New York’taki South Edmeston ve Norwich’deki fabrika ve ofislerindeki Chobani çalışanlarına, daha sonra sırayla Idaho’daki Twin Falls fabrikası ve New York Soho ofislerindeki Chobani çalışanlarına bu haberi bizzat vermek üzere bir tur başlattı.

Ulukaya, Chobani çalışanlarına hitap ettiği konuşmasında “Biz her zaman farklı bir şirket olduk. Misyonumuz ve ruhumuzdan güç alarak, köklü değerlerimiz, gıda felsefemiz ve çalışanlarımız sayesinde başarı elde ettik” dedi.

abd amerika chobani yoğurt markası hamdi ulukaya chobani shares

Ulukaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışanlarımızı ve içinde yaşadığımız çevremizi desteklemeye, onlara fırsat ve erişim olanakları sağlamaya her zaman önem verdik. Ne yaptığımızı ve kim için yaptığımızı hiç aklımızdan çıkarmadık. Biz herkesin lezzetli, besleyici ve doğal gıdalara ulaşması için çalışıyoruz. Bir yandan da bir gıda şirketi olmanın ötesinde, topluma değer katacak daha büyük idealler için çaba harcıyoruz. İşe giriştiğimiz ilk günden beri en büyük hayalim, başarılarımızı tüm Chobani ailesiyle paylaşmak ve ortak geleceğimizde hepimizin pay sahibi olmasını sağlamaktı. Chobani’yi büyütmeyi ve modern bir gıda şirketi olarak misyonumuzu daha ileriye taşımayı hedefledim. Bu yolculukta neredeyse 10. yılımızdayız ve birlikte başardıklarımızdan ötürü kıvanç duyuyorum. Bugün, Chobani için yeni bir sayfa açıyoruz. Şu andan başlayarak, hepimiz Chobani’nin geleceğinin bir parçası olabiliriz. Chobani Shares modeli ile, tam zamanlı çalışanlarımız, şirketin zaman içerisinde kaydedeceği büyümeden pay alma şansına sahip olacak.”


Uzun vadeli bir değer yaratmak için kendi kaynaklarıyla büyümeye devam edeceklerini de söyleyen Ulukaya, Chobani çalışanlarına şöyle seslendi: “Bu bir hediye değil, ortak bir amaç ve sorumluluk için birlikte çalışmak üzere karşılıklı verilmiş bir sözdür. Bu şirketi nasıl inşa ettiğimiz bence çok önemli fakat bundan da önemli olan şey, Chobani’yi birlikte nasıl büyüteceğimizdir. Ben bu büyümenin sadece bir parçası değil, itici gücü olmanızı diliyorum.”

Chobani modern bir gıda şirketi olarak istikrarlı büyümesini sürdürüyor

ABD yoğurt pazarında lider konumunda bulunan ve pazar payını bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştıran Chobani, modern bir gıda şirketi olarak büyüme ve kârlılığını artırma hedefleri doğrultusunda son dönemde önemli yatırımlara imza attı. Bunlar arasında, Chobani “Flip”™, Chobani Meze™ dip ve içecek kategorileri için yeni üretim hatlarının devreye alınması; okullar, oteller, havayolu şirketleri ve restoran zincirleri gibi kanallarda büyümeyi hızlandırmak için özel üretim bantlarının satın alınması da yer alıyor.

Chobani ölçeğindeki şirketlerde nadir uygulanan bir model

Chobani Shares ortaklık programı, şirket çalışanlarını başarının merkezinde konumlandırıyor. Günümüzde halka açık birçok şirket, kendi çalışanlarına özel koşullarda hisse satın alma olanağı sunuyor. Ancak özel şirketler arasında, tam zamanlı tüm çalışanlarına uzun vadeli büyümeye bağlı ödül sistemi sunmak, iş dünyasında çok nadir görülen bir uygulama olarak dikkat çekiyor.


Şirketin gelecekteki %10’luk değerinin, yaklaşık 2.000 Chobani çalışanına ödül olarak dağıtılmasını sağlayacak olan Chobani Shares ile çalışanların alacakları hisselerin ulaşacağı en yüksek değer, halka arz durumunda ulaşılacak değere bağlı olacak. Chobani’nin kaydedeceği büyüme oranında, şirket çalışanları da hep birlikte daha fazla gelir elde etmiş olacak.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.