CHP İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında gensoru verdi

CHP, Efkan Ala hakkında “istifa etmeniz için kaç katliam daha olması gerekir” diyerek gensoru önergesi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Meclis Genel Kurulu’nda İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında partisinin vermiş olduğu gensoru önergesine üzerine konuştu.

CHP Efkan Ala hakkında "istifa etmeniz için kaç katliam daha olması gerekir" diyerek gensoru önergesi verdi.

CHP’li Ali Şeker: “Âlâ seyrediyor hâlâ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “400 Vekil verin bu iş huzur içinde çözülsün” sözlerinin bu gensoruya sebep olan olaylar zincirinin başlangıcı olduğunu belirten Şeker, Efkan Ala’yı bu kaos planını uygulamasını seyretmekle suçladı ve “Başkanlık için 400 vekil alamadınız ama; kaos planınızla 450’nin üstünde şehit verdik, çok daha fazla sayıda sivil vatandaşımız hayatını kaybetti. Binlerce anne, baba, çocuk, kardeş, abla acılara gömüldü. Havuz bataklık medyanız aracılığıyla barış diyen herkesi hain ilan ettiniz. Türkiye IŞİD yapılanmasının sorumluları Ebu Hanzala ve arkadaşlarını serbest bıraktınız. Ama ‘bu suça ortak olmayacağız’ diyen akademisyenleri sarayın fermanıyla hapse attınız” diyerek yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti.

“Sizin bakanlığınız Türkiye tarihinde acıyla hatırlanacak”

“Sizin bakanlığınız Türkiye tarihinde acıyla hatırlanacak yıllar olarak yazılacak” diyen İstanbul Milletvekili Şeker, konuşmasına “Bakanlık döneminiz dünyanın en kanlı terör örgütü olan IŞİD’in Türkiye’de cirit attığı, yerleştiği yıllar olarak anılacak. Bir de, yaşanan onca acıyla ilgili sanki sorumluluk sizde değilmiş gibi attığınız terör olaylarını kınama tweetleriyle hatırlanacak” sözleriyle devam etti.


Ali Şeker, “Ankara katliamındaki ihmalleri müfettiş raporlarına dayanarak haber yapan BirGün, Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerine halka sadece ama sadece gerçekleri ulaştırdıkları için soruşturma açtırıyorsunuz” diyerek basına yapılan baskıya da tepki gösterdi.

“İstihbarat zafiyeti katliamların önünü açtı!”

İstihbarat kurumlarında, yaşanan saldırılardan önce saldırılara dönük birçok istihbarat bilgisi ulaştığını ancak bu bilgilerin dikkate alınmadığı söyleyen Şeker, bu durumun katliamların önünü açtığını belirterek yaşanan istihbarat zafiyetini şöyle anlattı.

“10 Ekim Ankara katliamından tam 25 gün önce, 14 Eylül 2015 tarihinde 81 il Emniyet müdürlüğüne bir istihbarat bilgisi geliyor. Bu istihbaratta ‘İŞİD Türkiye’de uçak – gemi kaçırma ya da miting- kalabalık bir yerde çok sayıda canlı bomba patlatma şeklinde dünya çapında ses getirecek kompleks bir eylem yapacak. Bunun için Suriye’de  Deyr Er Zor bölgesinde militanları özel eğitime tabi tutuyor’ deniliyor.

IŞİD militanları göz göre göre, bağıra bağıra Türkiye’nin kalbinde 10 Ekim 2015’de cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısını gerçekleştirdi. Devletin, bu katliamı planlayanları 2013’den beri takip ettiği dinleme kayıtlarıyla sabit. Katiller aileleriyle vedalaştılar, helalleştiler. Patlamaya hazır canlı bomba yelekleri üzerinde Antep’ten yola çıktılar. Sabah 08.30’da Ankara’ya girdiler.  Her ne hikmetse her gece yapılan olağan yol kontrol uygulamalarına o gece 24.00’den sabah 9’a kadar ara verilmişti.

10.04’de canlı bombalar Yunus Emre Alagöz ve Suriye uyruklu Ebu Usame binlerce barış gönüllüsünün ortasında kendisini patlattı. Ne yazık ki 102 yurttaşımız bu terör saldırısında hayatını kaybetti. Terörle Mücadele Daire Başkanlığının, patlamadan önce 09.38’de İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan aldığı ‘Gizli’ yazılı notta canlı bombaların isimleri bile belliydi. Siz kokteyl dediniz.


Halbuki, biz, bu bilgilerin büyük bir çoğunu Adıyaman’a yaptığımız incelemede kendi olanaklarımızla tespit etmiş; yazdığımız raporlar ve basın toplantılarımızla kamuoyuna açıklamıştık. Siz hiçbirini dikkate almadınız. Patlamaların olmasını seyrettiniz.”

Müfettiş raporları: “Sorumlular soruşturulsun”

Patlamalardan sonra Bakanlığın olayı incelemek üzere müfettiş görevlendirdiğini, müfettişlerin yaptıkları incelemelerle birçok ihmali tespit ettiğini anlatan Ali Şeker, Müfettişin raporunu “Yasal bir toplantı gösteri yürüyüşünün güvenliğinin sağlanması il emniyet müdürünün görevidir. Bahse konu emniyet tedbirlerinin planlanmasında ve alınmasında bir ihmal olup olmadığının adli makamlar tarafından soruşturulmasında kamu yararı vardır.” diyerek bitirdiğini ancak valiliğin bu soruşturma izni vermediğini belirtti. Bu konuyu müfettiş raporuna dayanarak haber yapan BirGün, Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerine soruşturma açıldığını ancak olayın sorumluluları hakkında soruşturma açılmadığını, Cumhuriyet savcılığının da bu duruma itiraz etmediğini söyleyen Şeker “bu kararınızla alınan istihbaratı dikkate almayan ve böylece kayıpların sorumlusu olan görevlileri dokunulmaz kıldınız” diyerek sözlerini sürdürdü.

“Kilis’te 5 yurttaşımızı öldüren füzeler fırlatıldı mı, düştü mü?”

CHP Milletvekili Ali Şeker konuşmasında Kilis’e Suriye’den atılan füzeleri sordu. IŞİD’in, yıllardır Ortadoğu ve özellikle de Suriye’yi kan gölüne çeviren; kendisi gibi düşünmeyen Türk, Türkmen, Arap, Kürt, Ezidi, Hristiyan, kim varsa katli vacip olarak gören selefi bir terör örgütü olduğunu söyleyen Şeker, bakan Efkan Ala’ya “Geçenlerde Gaziantep’te 2 gazeteci İŞİD tarafından öldürüldü. Daha yeni, IŞİD denetimindeki Bap bölgesinden Kilis’e fırlatılan roketatar mermisi 4’ü çocuk 5 kişinin ölümüne yol açtı. Bugün şu saatlerde düşen bir mermiyle bir ev yanıyor Kilis’te. Belediye başkanı açıklama yapıyor: ‘Çok şükür bugün can kaybı yok.’ Sayın bakan bu mermiler Kilis’e düştü mü? Fırlatıldı mı?” diye sordu.

“Terörü araştıralım dedik, onu bile reddettiniz!”

Son zamanlarda giderek artan terör olaylarını anlatan Şeker, 7 Haziran seçimleri sonrasında CHP olarak terörün araştırılması için Araştırma Komisyonu kurulması önerisi verildiğini bununda AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini anlatan Ali Şeker, “Eğer araştırma önergemize destek verseydiniz, Suruç sonrası katliamlar yaşanmayabilirdi” dedi.

“İstifa etmenizi beklemiyoruz”

2013’den bu yana Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ankara Gar, Ankara Devlet Mahallesi Merasim Sokak, Ankara Güvenpark-Kızılay, İstanbul Sultanahmet ve şimdilik son olarak Taksim İstiklal Caddesinde canlı bomba eylemlerinde yaşanan güvenlik ve zaafiyetlerinin siyasi sorumlusu olarak İçişleri Bakanı’nın istifa etmesi gerektiğini söyleyen Ali Şeker, gensoru konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“İstifa kültürünün, ancak ve ancak siyasi onur ve erdem sahibi yöneticiler olursa yerleşebileceğini biliyoruz. İstifa etmeyeceğinizi gördük. Hazırladığımız gensoruyla, sessiz kalıp bu suçlara ortak olmaması için Meclisimizi göreve davet ediyoruz.


Gerçeklerin ortaya çıkmasını engelleyemezsiniz. Halkın gözlerini havuz medyasıyla bağlayamazsınız. O canlar size emanetti.  Tıpkı bu ülkede yaşayan 80 milyon insanın can güvenliğinin emanet edildiği gibi. Size emanet edilen canlara sahip çıkmadınız. Görülüyor ki sahip çıkmamak bir yana katillere göz yumdunuz, görevinizi yapmayarak  onlara destek verdiniz. Biz geride kalanlar o insanların katlinin hesabını soracağız. Er ya da geç hukuk devleti önünde hesap vereceksiniz.”

CHP’den Anonymous’un IŞİD iddialarına atıf

MHP: Osmanlı Hanedanı’na maaş bağlansın

CHP’den önemli 23 Nisan resepsiyonu kararı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.