Çocuk eğitiminde sevgi ve tutarlılık

Tüm canlı varlıklara yaradılıştan verilmiş bir doğal içgüdü olan sevgi ile eğitim, bağlılık ve sadakat seçeneğimiz varken, ceza – ödülle koşullandırmak, korkutmak ve baskı kurmak neden? Uzm.Psikolog Aile ve Çift Terapisti Gamze Eser, ebeveynlerin çocuklara uyguladığı ceza ve ödül koşullandırmasının çok büyük bir hata olduğuna değindi.

Anne – Baba, aile sevgisiyle dünyaya gelen bebeğinizi büyütürken yapılan en büyük hata, o an itibariyle insanlara olan bakış açımızı, kaygılarımızı, koşullarımızı en değerli küçük varlıklarımız için hissediyor olmamızdır. 3 yaşında bir çocuğun hayal gücünü ortaya koyarak olmayan şeyleri size anlatması,sizin tarafınızdan’ yalancı bu çocuk ‘etiketi yemesine sebep olabilir. Ya da 6 yaşında bir çocuğun sınıfındaki erkek arkadaşı için ‘evlenmek istiyorum ben onunla’demesi sizde panik duygusu yaratabilir. Halbuki her yaşın kendine göre bilinç düzeyi, anlayış kotası ve sevgi ihtiyacı vardır.

Çocuklarımızı, anne – baba ve okuldaki öğretmenleri olarak, eğitmek, öğretmek, ayakları yere basan, özgüven sahibi bireyler olarak yetiştirmekle yükümlüyüz.


Hayatımızın her noktasında olduğu gibi çocuk eğitiminde de tutarlılık ve sevgi olmazsa olmazdır. Çocuk üzerinde ceza – ödül yöntemiyle koşullandırılarak yapılan eğitimin sevgi temelleri taşımaması, ileriki yaşlarında bireysel yeterlilik ve beklenti zafiyeti yaşamasına sebep olacaktır. Koşulsuz sevginin ilk önce aile ortamında başlaması ve ardından okul ortamında devam etmesi gerekmektedir. Anne-baba ve öğretmenler bir çocuğun hayatını olumlu ya da olumsuz yönlendirebilen ve ömür boyu iz bırakan, insanı insan yapma ehliyeti olan ender kişilerdir. Anlayış, sevgi ve tutarlılıkla bir çocuğun hayatında rol almak istiyorsanız koşulsuz sevgi ve anlayışınızı kullanmanız yeterli olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre köpek eğitimi ile çocuk eğitiminin çok benzediği ve yapılan yanlış uygulamaların sonucunun benzerlik gösterdiği saptanmıştır.

İçgüdüsel olarak sadece sevgi gösterilerek eğitilen köpeklerin sahibinin sevgisini yaşayabilmek için ömür boyu karşılıksız olumlu davranış sergilediği ve sapma yaşanmadan kurallara uyduğu kanıtlanmıştır. Ancak elektroşok ve mama ödülü ile verilen eğitimlerin köpek üzerinde uyarıcı kesildiğinde bencillik, saldırganlık ve itaat etmeme davranışları gözlemlenmiştir. Bu radikal örneği verme sebebim köpeğimin eğitimi için yaşadığım kaygılar uzun araştırmalar yapmış olmam ve Ankara da bulduğum bir eğitim merkezinde gördüğüm temeli sevgiye dayalı olan bu sistemin bana gösterdiği durumdur.

Sonuç olarak her canlı sevgiyle gelişip büyümek isterken neden en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı koşullandıralım sorusunu her anne-babanın ve öğretmeninin kendisine sorması gerekmektedir.


Koşulsuz sevginin çözemediği sorun, iyileştiremediği hastalık, mutlu edemediği canlı yoktur. Vicdanları rahat ve ayakları yere basan çocuklar yetiştirmek ümidi ile..

“Eğer sevgisi”: Çocuklar nasıl birey olur?

Boşanma çocukları nasıl etkiler? Nasıl iletişim kurulmalı?

Ağrı’daki çocuklara armağanınız yalnızca kitap olsun


İstismarı önlemek için çocuk koruma politikaları gerekli


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.