Faiz indirimi konut kredisine ne zaman yansır?

Konut almak isteyenlere müjde! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın faiz koridorunun üst bandını indirmesinin ardından gözler kredi maliyetlerine çevrildi. Özellikle Merkez’in bu hamlesi emlak sektörünü sevindirirken ev satın almak isteyenlerin de umudu oldu. Peki indirimler devam eder mi? Merkez Bankası’nın bu hamleleri kredi oranlarına ne zaman yansır?

Merkez Bankası faiz indirdi, gözler kredi maliyetlerine çevrildi. Merkez'in bu hamlesi konut kredisi oranlarına ne zaman yansır?

Destek Menkul Değerler Analisti Aysun Göksu, Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık indiriminin kredi faizlerinin düşmesi yönündeki beklentiyi arttırdığını kaydetti. Göksu, “Merkez Bankası’nın uyguladığı sıkı para politikası ile bankaların maliyetleri arttı. Bu maliyet büyük oranda kredi faiz oranlarına yansıtılıyor. Merkez Bankası’nın 24 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında politika faizini ve gecelik borçlanma faizini sabit bırakırken koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 10.75 seviyesinden yüzde 10.50’ye indirdi.” hatırlatmasını yaptı.

Bankanın, önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağını belirttiğini kaydeden Göksu, “Şubat ayı enflasyonunun gerilemesinin ardında sadeleştirme politikası izleyerek faiz koridorunu daraltan bankanın, düşüş gösteren Mart ayı enflasyon rakamlarının ardından faiz indirimine devam edebileceği beklentisi oluştu. Bu da kredi faizlerinin düşeceği yönündeki beklentiyi destekledi.” dedi.


reklam-teaser-banner

Yüksek faiz kredili satışları azaltıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı son konut satış istatistiklerine dikkat çeken Göksu “Şubat ayında konut satışları önceki yıla göre yüzde 7 oranında artış ile 101 bin 703’e yükseldi. Bir önceki aya göre ise, yüzde 20’nin üzerinde artış kaydedilmiştir. Bu toplam konut satış rakamında ipotekli (kredili) satışların payı ise yaklaşık yüzde 30 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikası nedeniyle yüksek seyreden faiz oranları kredili satışların hızını yavaşlatmış görünüyor.” dedi.


Her ne kadar Merkez’in faiz indirim kararı sonrası konut kredisi faiz oranlarında bir değişim söz konusu olmasa da bankanın sadeleştirme politikasına devam etmesinin kredi maliyetlerinde önümüzdeki dönemde düşüşe neden olabileceğine dikkat çeken Göksu, “Konut kredisinde başvurulmak üzere psikolojik sınır olan yüzde 1 faiz oranının altına gerilemesi düşük maliyet açısından daha makul olabilir. Ancak burada Merkez Bankası’nın politika duruşunun büyük rol oynayacağını da belirtelim. Bankanın 26’nisan’da gerçekleştireceği toplantısında faiz indirim adımlarına devam etmesi önümüzdeki dönemde kredi maliyetlerini düşürücü bir etki yaratabilir. Bir diğer senaryoda ise, yani Merkez’in faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemesi durumunda kredi faiz oranlarındaki yüksek seyir bir süre daha sürebilir.” diye konuştu.

Dövizdeki artış maliyetleri artırdı

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında satışa sunulan konut sayısındaki artışın konut fiyatlarını artırdığını kaydeden Göksu “Kredi faizlerinde görülebilecek bir düşüşün arz-talep dengesine bağlı olarak yılın ikinci çeyreğinde hem konut satışlarında artış hem de kredili satışların toplam satışlar içindeki payında artışa neden olmasını bekliyoruz.” dedi.


Geçtiğimiz yıl iç tarafta yaşanan siyasi ve jeopolitik etkenlerin TL’nin değer kaybına neden olduğunu ve döviz kurlarında hızlı bir yükseliş kaydedildiğini hatırlatan Göksu, “Özellikle Euro ve dolardaki artış, döviz tasarrufu olan gayrimenkul yatırımcılarının iştahını kabarttı. Bakıldığında he ne kadar mantıklı bir yatırım yöntemi olarak görülse de, girdi maliyetlerinin döviz cinsinden olduğu ve bunun konut maliyetlerine oranla fiyatları yükselten etken olduğu unutulmamalı. Türk Lirası’ndaki ciddi bir değer kaybına bağlı olarak döviz cinsinden ithal edilen girdi maliyetlerinde artış görülmüş ve bu maliyet artışı konut fiyatlarına yansıtılmıştır. Konuyu yabancı yatırımcılar açısından ele alırsak, TL’deki değer kaybı konut alımını cazip kılsa da Lira’nın tekrar yükselerek istikrar kazanması aslında bu yatırımın çok da kazançlı olmadığını ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.