Sektör risk derecelendirmelerindeki aşağı yönlü revizyonlar

Sektör risk derecelendirmelerindeki aşağı yönlü revizyonlar sıkıntıların habercisi olabilir. Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes, yeni Ekonomik Görünüm raporunda, şirketlerin kısa ve uzun dönemde zorluklarla karşı karşıya kalacağı 2016’nın zorlu bir yıl olacağını açıkladı.

Sektör risk derecelendirmelerindeki aşağı yönlü revizyonlar

Sektör Oyunları Başlasın Şirket Olimpiyatları Erken Başlıyor başlıklı rapor, Rio Olimpiyatları’nı beklemeden kendi oyunlarına başlayan dünya genelindeki şirketlerin günlük hayatlarına ışık tutuyor. Raporda, 72 ülkedeki riski değişen 18 sektör analiz ediliyor.

Her dört sektörden birinin 2016 yılına yüksek riskle başladığına dikkat çekilen rapora göre, petrol fiyatlarındaki düşüşün yükünü en fazla makine ve ekipman sektörü çekecek. Demir gibi emtia fiyatlarındaki düşüşün ise metal sektörünü olumsuz etkileyeceği vurgulanan raporda, ulaşım sektörünün ise iyileşme kaydedeceği belirtiliyor. Raporda dikkat çeken bir başka nokta ise global satın alma ve birleşme oranlarında yüzde 10 oranında artış öngörüsü. Raporda, organik büyüme fırsatlarının azaldığı 2016 yılında global birleşme ve satın almaların 4 trilyon doları aşacağı ve anlaşma oranlarının yüzde 10’luk artış ile 20 bin işleme ulaşacağı öngörülüyor.Her dört sektörden biri yüksek riskli

Sektör risk derecelendirmelerindeki aşağı yönlü revizyonlar

Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran, konuyla ilgili olarak, “Finansal piyasalardaki volatiliteden kaynaklanan adrenalin patlaması sonrasında önümüzdeki aylarda serinkanlı olunması gerekiyor. 2015 yılındaki analizlerimizde 148 sektörün riskini aşağı yönlü revize ederken, yalnızca 76 sektörünkini yukarı yönlü revize etmiştik. Bunun sonucu olarak da her dört sektörden biri 2016 yılına hassas veya yüksek riskle başlıyor” dedi. Subran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerji, makine ve ekipman ile metal sektörleri gibi bazı sektörlerde şirketler aralarında düşük emtia fiyatları, gelişmekte olan pazarlardaki dengesiz talep ve borç yükü gibi kısa vadeli zorluklar arasında sıkışmış durumda.”


Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner ise, “Türkiye’de 2015 yılının büyük bir kısmında ve 2016 yılının ilk aylarında birçok sektör oyuncusunun ciro büyümesinde yavaşlama, borçluluğu yüksek şirketlerin kreditörlerin teminat artış taleplerine yanıt vermeye çalışmaları veya vadesi gelen kredilerin yeniden yapılanması söz konusu oldu. 2016 yılında birçok sektörde ödeme vadelerinin uzadığını ve iflas ertelemelerin arttığını gözlemliyoruz. Bu yıl sadece Türkiye’de değil, gelişmekte olan birçok ülkede benzer sıkıntılar yaşanıyor. Şirketlerde artık sadece finans fonksiyonunun değil, tüm birimlerin en önemli sorumluluğunun alacak tahsili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2016 yılı için öncelikli sektörlerimizi otomotiv ve ilaç olarak belirtebiliriz. İhracatta ise Avrupa pazarının tekrar canlanması, özellikle hazır giyim ve kimya ihracatçılarımız için bu yıla ait olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.