Stajyer alımları artıyor! En çok arayış hangi sektörde?

Stajyer ilanlarında yaşanan artış aylık bazda yüzde 100’ün üzerine çıktı. En çok staj ilanı yayınlayan ve öğrencilerin en çok başvuru yaptığı sektör hangisi?

Stajyer ilanlarında yaşanan artış aylık bazda yüzde 100'ün üzerine çıktı. En çok staj ilanı yayınlayan ve öğrencilerin en çok başvuru yaptığı sektör hangisi?

Eğitim yılının sonuna yaklaşılırken, öğrencilerin staj arayışları da artıyor. Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlarda lider insan kaynakları platformu Eleman.net’in verilerine göre, bu artışa paralel olarak, özellikle kurumsal şirketlerin stajyer ilanlarında da önemli bir artış yaşanıyor.

En çok bilişim sektörü!

Stajyer ilanlarında görülen artışın dikkat çekici bir seviyeye ulaştığını belirten Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, “Mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 110 artış yaşandı. İlanlarda yıl bazında da dikkate değer bir artış olduğunu söyleyebiliriz. 2015 yılında Eleman.net üzerinden verilen staj ilanlarının sayısı bir önceki yıla göre yüzde 22 artarak 2.006 oldu. En çok staj ilanı yayınlayan sektör yüzde 26 ile bilişim sektörü ve alt dalları. Onu mali müşavirlik, reklamcılık ve eğitim sektörleri izliyor. Öğrencilerin en çok staj başvurusu yaptığı sektörlerin başında yüzde 36 ile yine bilişim sektörü geliyor. Diğer sektörler de dahil olmak üzere, en çok staj başvurusu yapılan departman ise yüzde 25 ile bilgi teknolojileri departmanı olarak göze çarpıyor” dedi.


Maaş yok, yan hak var…

Firmaların stajyer kadrolarına genellikle maaş ödemediğini söyleyen Ünsal, “Bunun yerine çeşitli yan haklar sağladıklarını gözlemliyoruz. Eğer kış dönemi stajyeri olarak adlandırdığımız uzun süreli staj pozisyonları değilse, genellikle yol, yemek ve sigorta giderlerinin karşılandığını söyleyebiliriz. Stajyerlerine belirli bir ücret imkanı tanıyan bazı kurumsal şirketlerde, çalışma saatleri göz önünde tutularak, asgari ücreti geçmeyecek şekilde bir maaş düzenlemesi de yapılabiliyor” dedi.


Fotokopi çekmek stajyer için kayıp değil

Staj yapacak gençlere yönelik önerilerde bulunan Savaş Ünsal, “Zaman zaman stajyerler, staj süreleri boyunca yaptıkları bazı işlerden şikayetçi olabiliyorlar. Yapılan işin içeriği ne olursa olsun, en alt aşamadan başlayarak tüm süreçlere mümkün olduğunca dahil olmanın, stajın verimli geçmesini sağlayacağı unutulmamalı. Fotokopi çekmek, faks göndermek gibi stabil ofis işleriyle uğraşmanın öğrenci için büyük bir kayıp olmadığını, aksine iş hayatına alışması, departmanlar arasındaki iletişimi gözlemlemesi ve iş disiplini edinilmesi açısından önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Artık birçok firma çalışan ihtiyaçlarında daha önce kurumlarında stajyer olarak görev almış ve performanslarının birebir gözlemlendiği adaylara öncelik tanıdığı için, adayların bu süreçte yetenek ve yatkınlıklarını en iyi şekilde yansıtmaları kariyer fırsatları açısından oldukça büyük avantaj sağlayacaktır” diye konuştu.

Yönetici yetiştirme pozisyonları gözde

Ünsal’ın verdiği bilgilere göre, son yıllarda özellikle Management Trainee pozisyonları hem şirketler hem de yeni mezun adaylar açısından oldukça popüler. Yönetici yetiştirme programı olarak da bilinen bu pozisyonlar kapsamında birçok şirket yeni mezun adayları bünyesine katarak, genç yetenekleri kazanmaya çalışıyor.


“Şirketler, Management Trainee pozisyonlarının dışında yeni mezun adaylara yönelik yayınladıkları ilanlarla da yeni neslin teknolojiye yatkınlığını, yenilikçiliğini, başarı odaklılığını ve rekabetçi yaklaşımını çalışmalarına yansıtmayı amaçlıyor” diye konuşan Ünsal, “Özellikle perakende, FMCG, turizm, bankacılık-finans ve bilişim sektörlerinde yeni mezunlara yönelik birçok iş olanağı bulunuyor. İnşaat, lojistik ve otomotiv gibi sektörlerde ise yeni mezun istihdamı şimdilik daha alt seviyelerde yer alıyor. Pozisyon bazında değerlendirdiğimizde sosyal medya uzmanlığı, dijital reklamcılık, bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği, yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi, grafik, dijital tasarım, internet pazarlama, pilotluk ve uçak teknisyenliği hem aday hem de firmalar açısından talebin arttığı meslek dalları olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Yeni bir işe başlayacaklar için tavsiyeler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.