Telefon çılgınları için Almanya’da her yere özel ışıklar döşendi

Almanya’da trafikte yeni bir gelişme… Karşıdan karşıya geçerken gözlerini telefondan ayıramayan insanların başına gelebilecek kazaları önlemek için Augsburg kentindeki yaya geçitlerine, özel LED ışıklar yerleştirildi.

Telefon çılgınları için Almanya'da her yere özel ışıklar döşendi

 

Almanya’nın Augsburg kentindeki yaya geçitlerine karşıdan karşıya geçerken gözlerini ekrandan ayıramayan telefon çılgınlarının (smombie) başına gelebilecek kazaları önlemek için özel LED ışıklar yerleştirildi….

Telefon çılgınları için yerlere trafik ışığı döşendi

Augsburg’daki yaya geçitlerinde artık ‘smombie’lerin (zombi ve smartphone sözcüklerinin birleşimi) karşıdan karşıya geçerken daha güvende olmasını sağlayan ışıklar yer alıyor. Bu ışıklar sayesinde telefonlarının ekranından gözlerini ayıramayan kişilerin, trafiği başlarını kaldırmadan yerdeki ışıklarla kontrol etmesi ve meydana gelebilecek kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.


Almanya’da yerlerde led ışıklar yanacak

Telefon çılgınları için Almanya'da her yere özel ışıklar döşendi

 

Sputnik’e konuşan Augsburg yetkisi Stephanie Lermen “Bu ışıklara yayaların başına gelen üzücü olaylar nedeniyle ihtiyaç duyduk. Sözgelimi Münih’te yakın bir zamanda telefonuna bakarken yola dikkat etmeyen genç bir kız, tramvayın çarpması nedeniyle hayatını kaybetmişti.” ifadelerini kullandı.

Augsburg’da benzer bir olayın yaşanmasını önlemek için tramvayların geçtiği yollara özel bir teknolojinin uygulandığını belirten Lermen, “Tramvay yaklaştığında trafik ışığında kırmızı yandığı gibi, yerde de kırmızı ışık yanıyor.” dedi.

Almanya’da yapılan son bir araştırmaya göre vatandaşların yüzde 17’si karşıdan karşıya geçerken cep telefonundan gözlerini alamıyor.

***


Ülkemizde de cep telefonu kullanımıyla ilgili kazaların çokluğuna ve önemine dikkat çeken açıklamalar Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel Gönen tarafından yapılmıştı. Doç. Dr. Gönen, trafikte cep telefonu kullanımının kaza riskini 4 kat arttırdığını belirterek, “Kulaklık ile konuşmak da kaza riskini azaltmıyor” şeklinde açıklamaları, trafikte cep telefonu kullanımının tehlikesine dikkat çekmişti.

Doç. Dr. Emel Gönen’in Cep telefonu kaza riski için açıklamaları

Toplumsal hayatın en önemli araçlarından biri olan cep telefonu kullanımındaki kaza riskine dikkat çekmek isteyen TOTBİD, “Hayata Değil Cep Telefonuna Ara Ver” sloganıyla hazırladığı kamu spotuyla bu hayati konuya kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedefliyor.

TOTBİD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel Gönen, teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda en çok kullanılan iletişim aracının cep telefonu olduğunu kaydetti.

Cep telefonunun hayatı kolaylaştırmasının yanında bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini işaret eden Doç.Dr. Gönen, ” Bugün yaşanan trafik kazanlarının en önemli nedeni cep telefonu kullanmaktır. Araç içerisinde cep telefonu kullanımı kaza riskini 4 kat arttırıyor. Hatta kimi yayınlarda 9 kat arttırdığına dair bilgilerde mevcuttur. Ve handsfree kullanımda kaza riskini azaltmıyor onlarda sizi kazaya sürüklüyor” dedi.

“Hayati slogan: “Hayata değil cep telefonuna ara ver!”

Trafikte seyir halindeyken cep telefonunda mesaj yada mail okumanın büyük tehlike oluşturduğuna değinen Doç.Dr. Gönen, ” Trafik kazalarında kazaya maruz kalan kişilerin büyük çoğunluğu maalesef ilk kaza olduğu anda ölmektedir. Bunların hastaneye ulaşabilenlerin yüzde 30’u ise ilk gün kaybedilmektedir. Kalan hastaların ise yüzde 32’si ortopedi ve travmatolojiye başvurmaktadır. Ve bunların da yüzde 30 kadarı kalıcı sakatlıklara neden olan büyük kırıklarla bize başvurmaktadır. Bu amaçlarla biz TOTBİD olarak cep telefonu kullanımdan doğan kaza riskine dikkat çekmek amacıyla “Hayata değil cep telefonuna ara ver” sloganıyla cep telefonunun kaza riskini vurgulamayı amaçladık” ifadelerine yer verdi.


Doç. Dr. Gönen, direksiyonda cep telefonu kullanımı alkol gibi dikkat dağınıklığına neden olduğunun atını çizerek, Türkiye’de 1 yılda gerçekleşen ortalama 569 bin 421 trafik kazasının yol açtığı yaklaşık 4 bin ölüm ve 124 bin 988 yaralanmanın sebeplerinden birinin araç sürerken telefonla konuşmak olduğunu kaydetti.