Vodafone İstanbul Yarı Maratonu 24 Nisan’da!

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 24 Nisan Pazar günü Tarihi Yarımada’da gerçekleşecek. 21 kilometrelik parkurda gerçekleşecek koşuya 7500 sporcunun katılması bekleniyor.

vodafone istanbul yarı maratonu spor aş ibb 23 nisan'da tarihi yarımada yenikapı balat

7 bin 500 sporcu bekleniyor

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 24 Nisan Pazar sabahı Yenikapı miting alanında başlayıp Balat istikametinden dönüşle yine Yenikapı’da son bulacak 21 kilometrelik parkurda koşulacak. 7 bin 500 sporcunun katılması beklenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, katılımcılara Yarı Maraton, Çeyrek Maraton, Bayrak Yarışı, Masterlar, Business Maraton kategorilerinde yarışma fırsatı sunacak.

Elit atletler rekor için koşacak

Dünyanın en düz ve en hızlı parkurlarından birine sahip olan Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da elit atletlerin rekor mücadelesine sahne olacak. Erkeklerde Kenya’dan Leonard Patrick Komon, Leonard Kipkoech Langat, Evans Kiplagat, Kenneth Kipkemoi Kiprop, Titus Kipchumba Mbishei, Eritre’den Zersanay Tadesse ve Türkiye’den Ali Kaya; kadınlarda ise Etiyopya’dan Amane Gobena, Meskerem Assefa, Bahreyn’den Merima Mohammed, Kenya’dan Viola Chepchumba ve Ukrayna’dan Olena Burkovska dünya rekoru için koşacak.Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, şöyle konuştu:


“Organizasyonumuz, yarı maraton, çeyrek maraton, business maraton ve bayrak yarışı kategorilerinde gerçekleştirilecek. Yarı maratona katılım bu sene daha fazla olacak. Türk katılımcılarda da geçen seneye göre yüzde 25’lik artış var. Bu artışın bir mesaj verdiğini düşünüyoruz. Biz olimpiyatlara giden yolda çipli koşucuların artmasını planlıyoruz. Bununla beraber biz hem İstanbul Maratonu’na hem de yarı maratona destek veren bazı organizasyonlar yapıyoruz. Yarı maratonda bu yıl dünya rekortmeni atletler de koşacak. 21 kilometrede dünya rekortmeni Eritreli Zersenay Tadesse ile 10 ve 15 kilometre dünya rekortmeni Kenyalı Leonard Patrick Komon ilk defa aynı organizasyonda yarışacaklar. Bu çok önemli bir şey. İstanbul’da dünya rekorunun kırılması bizim hayalimizi süslüyor. Şimdiye kadar bir saatin altında bir derece alınmamıştı İstanbul parkurlarında. Bir saatin altında bir derecenin gelebileceğini düşünüyoruz. 2016 Rio Olimpiyatları’nda mücadele edecek milli atlet Ali Kaya da yarı maratonda koşacak. Ali Kaya’nın iyi bir derecesi var. Bizim parkurumuz hızlı ve düz bir parkur. Onun için Avrupa rekorunun gelebileceğini ümit ediyoruz. Bütün planlarımızı elit atletlerimizin daha rahat koşabileceği bir şekilde yapıyoruz. İstanbulluları hem yarışa katılmaya hem de yarışı izlemeye davet ediyoruz.”

Restoran Haftası: İstanbul’un tarihi sokaklarında lezzet turları

İstanbul’a yakın gezilecek 10 yer