Yırca’dan sonra Soma Kozluören’de de “ağaç nöbeti” başladı

Kolin şirketi bu defa da Soma’nın başka bir köyü olan Kozluören’de Yırca’da gerçekleştiremediği termik santrali, hayata geçirmeye çalışıyor. Kolin’in yaklaşık 7 bin zeytin ağacını kestiği Yırca’dan sonra Kozluören’de de doğa katliamına girişmesi sonrasında köylüler “ağaç nöbeti”ne başladı.

Yırca'dan sonra Soma Kozlüören'de de ağaç nöbeti başladı

Köylüler, Yırca’dan sonra Kozluören Köyü’nde de ağaç katliamına başlayan Kolin’e karşı fiili direnişe geçti.

2014 yılında Yırca’da köylüler, doğayı savunurken, yine kendi köylerinden olan Kolin’in özel güvenlikçileriyle karşı karşıya gelmişti. Kozluören’de de şimdi bunun bir benzeri yaşanıyor.


Yırca’da köylüler, doğayı savunurken, yine kendi köylerinden olan Kolin’in özel güvenlikçileriyle karşı karşıya gelmişti. Kozluören’de de bunun benzeri yaşanıyor. Termik santral için bölgede gerçekleştirilen ağaç kesimlerinde, yine bu köyden kişiler kullanılıyor. Kozluören köylüleri, Kolin’in gerçekleştirdiği kesimlere karşı sesini yükseltmekle kalmadı, eyleme geçti. 21 Nisan’da kesim yapılan bölgelere giderek uyarıda bulunan köylüler, başlattıkları nöbete devam ederken bilinçli olarak doğayı koruma çabaları takdire değerdi.


Kolin şirketi, Yırca’da gerçekleştiremediği termik santrali, Soma’nın diğer köyü olan Kozluören’de hayata geçirmeye çalışıyor. Kolin’in yaklaşık 7 bin zeytin ağacını kestiği Yırca’dan sonra Kozluören’de de doğa katliamına girişmesi sonrasında köylüler ağaç nöbetine başladı. Köylüler Kolin şirketinin, 3 ayrı bölgede gerçekleştirdiği kesimleri durdurdu. Köylüler, nöbet başında çektikleri videolarla destek çağrısında bulundu. Ağaç nöbetçilerinden Can Çolak, videoda şöyle seslendi: “Doğa düşmanı Kolin, doğamızı katletti. Artık fiili olarak direnişe geçtik. Şimdilik kesimleri durdurduk. Ağaç kesiminde çalışanlar, kendi köylüleriyle karşı karşıya gelmek istemedi. Doğamızı katletmelerine izin vermeyeceğiz. Nöbetle direnişimizi sürdüreceğiz. Duyarlı insanların bize destek vermesini bekliyoruz. Geleceğimize doğamıza hep birlikte sahip çıkalım”, mücadelemiz devam edecek. Herkesi Soma’daki, Kozluören Köyü’ne bekliyoruz.”

Yırca'dan sonra Soma Kozlüören'de de ağaç nöbeti başladı

Kozluören’de yaşayan gençlerin yanısıra direnişe katılarak ağaç nöbetine katılan yaşlıların da olması halkın ne derece bilinçlenmiş olması bakımından sevindirici. Ağaç nöbetine katılan genç yaşlı bir çok kişinin yeşilliğimize sahip çıkıyoruz, Kozluören’de ağaçlarımıza dokundurtmayız, doğamızı bozdurmayız dedikleri direnişe daha önce Yırca’da yaşananları unutmayan Yırcalılar da Kozluören köyüne destek olmak için köylerinden gelerek direnişe sahip çıktılar.


Kozluören’deki “ağaç nöbeti”ne herkesin katılmasını diliyoruz, gelişmeleri takip edeceğiz.