Yırca’dan sonra Soma Kozluören’de de “ağaç nöbeti” başladı

Kolin şirketi bu defa da Soma’nın başka bir köyü olan Kozluören’de Yırca’da gerçekleştiremediği termik santrali, hayata geçirmeye çalışıyor. Kolin’in yaklaşık 7 bin zeytin ağacını kestiği Yırca’dan sonra Kozluören’de de doğa katliamına girişmesi sonrasında köylüler “ağaç nöbeti”ne başladı.

Köylüler, Yırca’dan sonra Kozluören Köyü’nde de ağaç katliamına başlayan Kolin’e karşı fiili direnişe geçti.

2014 yılında Yırca’da köylüler, doğayı savunurken, yine kendi köylerinden olan Kolin’in özel güvenlikçileriyle karşı karşıya gelmişti. Kozluören’de de şimdi bunun bir benzeri yaşanıyor.


Yırca’da köylüler, doğayı savunurken, yine kendi köylerinden olan Kolin’in özel güvenlikçileriyle karşı karşıya gelmişti. Kozluören’de de bunun benzeri yaşanıyor. Termik santral için bölgede gerçekleştirilen ağaç kesimlerinde, yine bu köyden kişiler kullanılıyor. Kozluören köylüleri, Kolin’in gerçekleştirdiği kesimlere karşı sesini yükseltmekle kalmadı, eyleme geçti. 21 Nisan’da kesim yapılan bölgelere giderek uyarıda bulunan köylüler, başlattıkları nöbete devam ederken bilinçli olarak doğayı koruma çabaları takdire değerdi.


Kolin şirketi, Yırca’da gerçekleştiremediği termik santrali, Soma’nın diğer köyü olan Kozluören’de hayata geçirmeye çalışıyor. Kolin’in yaklaşık 7 bin zeytin ağacını kestiği Yırca’dan sonra Kozluören’de de doğa katliamına girişmesi sonrasında köylüler ağaç nöbetine başladı. Köylüler Kolin şirketinin, 3 ayrı bölgede gerçekleştirdiği kesimleri durdurdu. Köylüler, nöbet başında çektikleri videolarla destek çağrısında bulundu. Ağaç nöbetçilerinden Can Çolak, videoda şöyle seslendi: “Doğa düşmanı Kolin, doğamızı katletti. Artık fiili olarak direnişe geçtik. Şimdilik kesimleri durdurduk. Ağaç kesiminde çalışanlar, kendi köylüleriyle karşı karşıya gelmek istemedi. Doğamızı katletmelerine izin vermeyeceğiz. Nöbetle direnişimizi sürdüreceğiz. Duyarlı insanların bize destek vermesini bekliyoruz. Geleceğimize doğamıza hep birlikte sahip çıkalım”, mücadelemiz devam edecek. Herkesi Soma’daki, Kozluören Köyü’ne bekliyoruz.”

Kozluören’de yaşayan gençlerin yanısıra direnişe katılarak ağaç nöbetine katılan yaşlıların da olması halkın ne derece bilinçlenmiş olması bakımından sevindirici. Ağaç nöbetine katılan genç yaşlı bir çok kişinin yeşilliğimize sahip çıkıyoruz, Kozluören’de ağaçlarımıza dokundurtmayız, doğamızı bozdurmayız dedikleri direnişe daha önce Yırca’da yaşananları unutmayan Yırcalılar da Kozluören köyüne destek olmak için köylerinden gelerek direnişe sahip çıktılar.


Kozluören’deki “ağaç nöbeti”ne herkesin katılmasını diliyoruz, gelişmeleri takip edeceğiz.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.