Açıköğretim mezunları da THY pilotu olabilecek

Türk Hava Yolları’ndan (THY) Açıköğretim Fakültesi mezunları için sevindirici bir haber geldi. THY’de artık Açıköğretim mezunları da pilot olabilecek.

Açıköğretim mezunları da THY pilotu olabilecek

Sürekli artan uçak sayısıyla her yıl 500 yeni pilota ihtiyacı olan Türk Hava Yolları, ihtiyacı karşılayabilmek için pilot alım şartlarını revize ediyor. 2021’e kadar ihtiyaç duyacağı 4 binden fazla pilotu ağırlıklı olarak yurt içi kaynağından karşılamayı hedefleyen Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere alım yapacağı ikinci pilot aday adaylarında aranan şartlarda yeni bir düzenlemeye daha gitti. Daha önce üniversitelerin 4 yıllık sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinden öğrenci kabul eden bölümlerden mezun adayların başvurularını kabul eden, geçen yıldan itibaren ise ilk kez sözel bölümlerden mezun adaylara da kapılarını açan THY, bu kez açıköğretim mezunlarını pilot alım sürecine dahil etti.

THY 2. pilot aday adayları son başvuru tarihi ne?

Habertürk’ten Gökhan Artan’ın haberine göre, THY, 30 Haziran 2016 tarihine kadar yayında olacak yetiştirilmek üzere 2. pilot aday adaylarında açıköğretim mezunu olan adayların da başvurularının kabul edileceğini duyurdu. Türkiye’de yetişen pilot sayısı yetersiz kaldığı için, yurt dışından yabancı pilot alımı da yapan THY’nin bu yöndeki arayışları devam ediyor. Birçok ülkede düzenlediği Road show’lar (tanıtım turları) ile pilot arayan THY, pilot bulmak için bu kez 1-2 Haziran tarihleri arasında Cidde’de düzenleyeceği Road show ile Suudi Arabistan’da pilotlar ile bir araya gelecek. Toplantılarda THY’nin pilotlara sunduğu imkanlar tanıtılacak ve başvurular için yapılacak işlemler anlatılacak.


2. Pilotlar Türkiye’de ne kadar maaş alıyor?

En yüksek yardımcı pilot (2. pilot) maaşını THY’nin verdiği biliniyor. Sun Express yeni işe giren Yardımcı Pilot Maaşı ortalama olarak 7000 TL. Pegasus yeni işe giren Yardımcı Pilot’a 7500 TL veriyor. THY ise işe yeni başlayan 2. Pilota 9000 TL maaş veriyor. Bu rakamlar uçuş saatlerindeki değişime ve ek sefer konulması halinde alınacak olan paralar haricinde tutuluyor. Ortalama olarak bu ek ücret rakamları ise 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor. Her personele olduğu gibi yıl içinde pilotların ve uçak personellerinin maaşlarına da zam yapılıyor. Tecrübeli Kaptan Pilot maaşlarının 25.000 TL civarında olduğu biliniyor.

THY’de 2. pilot olmak için ne yapmak gerekiyor? Başvuru şartları nedir?

Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere 2. pilot aday adayları arıyor. Son başvuru tarihi 30 Haziran 2016. İşte II. Pilot aday adaylarında aranan koşullar:

Genel Özellikler:

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • En az 4 yıllık lisans mezunu (örgün veya açıköğretim) olmak,
 • 01/01/1986 tarihinden sonra doğmuş olmak,
 • Erkek adaylar için boy 165 cm’den kısa, 190 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine uygun olmak,
 • Bayan adaylar için boy 160 cm’den kısa, 190 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine uygun olmak,
 • Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,
 • Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
 • Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak.

Yabancı Dil (İngilizce) Şartı


 • Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek.
  • TOEFL (IBT) : 75 (speaking: min. 20)
  • IELTS (Akademik) : 6 (speaking: min. 6)

Sağlık Şartı

 • Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) Annex-1’deki ve JAR  FCL-3’deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olmak. (Adaylar bu şartları sağladıklarını belgeleyen raporu, daha sonra duyurulacak tarihte belirtilecek hastanelerden kendi imkânları ile temin edeceklerdir.)

Diğer Şartlar

Türk Hava Yolları (THY) 2016 ilk çeyrekte zarar etti

THY pilotları yeşil ışık saçan bir cisim gördü


Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Batman v Superman yorumu