Türk Hava Yolları (THY) 2016 ilk çeyrekte zarar etti

Türk Hava Yolları’nın 2016 yılı ilk çeyrek konsolide mali tablolarına göre satış gelirleri önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18 artarak 6 milyar 431 milyon TL’ye ulaştı.

Türk Hava Yolları (THY) 2016 ilk çeyrekte zarar etti

Diğer yandan THY yılın ilk üç ayında 1 milyar 238 milyon TL zarar etti. 2015 yılında 373 milyon karda olan şirketin zararı % 432 arttı.

Türk Hava Yolları 2016 yılı ilk çeyrek zararını 1 milyar 238 milyon lira olarak açıkladı.

Havacılık endüstrisinin mevsimsel olarak en düşük sezonu olan ilk üç aylık dönemde, faaliyet gösterilen coğrafyalarda yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar, Türkiye’de ve Avrupa’da artan küresel ve bölgesel riskler havacılık talebini olumsuz etkileyerek birim gelirler üzerinde baskı yarattı. Aynı zamanda akaryakıt maliyetlerindeki düşüş de sektördeki toplam kapasitenin ve dolaylı olarak rekabetin yükselmesine sebep olurken, talebin zayıf seyrettiği bu dönemde bilet fiyatlarına direkt yansıyarak gelir kaybına neden oldu. Tüm bu faktörlerin etkisiyle 2015 yılı ilk çeyreğinde 42 milyon TL esas faaliyet karı olan THY; 2016 yılının ilk çeyreğinde 630 milyon TL esas faaliyet zararı açıkladı.


THY’de arz edilen koltuk kilometre yüzde 19 arttı

Türk Hava Yolları global sektördeki yoğun rekabete, Türkiye’ye ve Avrupa’ya direkt yolcu trafiğini doğrudan etkileyen jeopolitik istikrarsızlıklara rağmen 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 19 kapasite (arz edilen koltuk km) artışı gerçekleştirdi. Dünya’nın en büyük uçuş ağına sahip olması ve ikincil şehirlere uçabilme yeteneği sayesinde

Türk Hava Yolları ilk çeyrekte 14 milyon yolcu taşıdı

Türk Hava Yolları, aktif kapasite yönetimi ile gerekli görülen noktalarda kapasite azaltmak, transfer potansiyeli yüksek noktalarda ise kapasiteyi artırmak, hızlı kararlarla network katkısı yüksek yeni hatlar açmak gibi birçok önlem alarak 2016 ilk çeyreğinde direkt yolcu azalışına rağmen transfer yolcu sayısını yüzde 22 artırarak toplam yolcuda yüzde 10 artış elde etti. Türk Hava Yolları 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 74 yolcu doluluk oranı ile icra ettiği 108 bin seferde 14,2 milyon yolcu taşıdı.


Türk Hava Yolları 2016 yılı ilk çeyrek bilançosunda sürdürülebilir faaliyet zararını 1.238.000.000 TL olarak açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde sürdürülebilir faaliyet karını 373.000.000 TL olarak açıklamıştı. Şirketin zararı yüzde 432 artış göstererek çakılma yaşadı.

2016 yılında Atlanta, Panama, Bogota gibi birçok yeni hatta uçuş gerçekleştireceği bilinen Türk Hava Yolları bugün itibariyle 115 ülkede, 49’u yurt içi, 238’i yurt dışı olmak üzere toplam 287 noktaya uçuş gerçekleştiriyor. Dünyanın en genç filoları arasında olan Türk Hava Yolları filosu 2016 yılında halihazırda teslim alınan 21 uçakla birlikte bugün itibariyle 224 dar gövde, 80 geniş gövde ve 11 kargo uçağı olmak üzere toplam 315 uçaktan oluşuyor.


Satışlarının yüzde 70’inden fazlasını yurt dışında gerçekleştirerek Türkiye’nin en büyük ihracatçısı konumunda olan Türk Hava Yolları, 2016 yılı için hedeflediği nakit yaratma potansiyelini (yüzde 20-22 seviyesinde EBITDAR marjı) koruyarak sağlıklı ve karlı büyümesini kontrollü bir şekilde devam ettirebilecek mi?

Açıköğretim mezunları da THY pilotu olabilecek


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.